MENU

Balet Stavovské divadlo

Kauza Prométheus


Taneční centrum Praha

Informace

Choreografie: Attila Egerházi
Hudba: Ludwig van Beethoven

Zveme vás na večer složený ze čtyř jednoaktových děl souboru Balet Praha Junior. Soubor tak představí nejzásadnější díla kmenového repertoáru sezony 2017/2018.


(S)witch Lake
Choreografie: Kevin Durwael (BEL)
Hudba: Petr Iljič Čajkovský

5 nebeských sól
Choreografie: Lidia Wos (Pol/Swe)
Hudba: Bizet / Ščedrin – Carmen

Opus 13
Choreografie: Šimon Kubáň
Hudba: Max Richter / Dinah Washington

Kauza Prometheus
Choreografie: Attila Egerházi
Hudba: Ludwig van Beethoven¨(v podání Smíchovské komorní filharmonie, pod taktovkou Josefa Vondráčka)

Poslední inscenace Kauza Prométheus je vyvrcholením celého večera, tvoří druhou polovinu celovečerního programu.

Na hudbu Petra Iljiče Čajkovského, Maxe Richtera, Georges Bizeta, Ludwiga van Beethovena se rozvine příběh o slavném antickém hrdinovi.
„Hudba Beethovena svítí jasněji než oheň. Z jedné strany jsem chtěl ukázat živý – nevázaný svět mladého Beethovena prostřednictvím tance. Na druhé straně jsem chtěl vytvořit persiflage-balet o mytologickém hrdinovi Prométheovi. Balet v tomto kontextu je prezentován jako demytizace mýtu o slavném antickém hrdinovi. V mojí interpretaci je Prometheus antihrdina, který je hrdinou jen prostřednictvím daných okolností. Prométheus je zamilovaný mladý muž, který touží po Pandoře a chce jí dostat za každou cenu. V mém baletu vztah k ženě v povaze Promethea dominuje, naopak Pandora je v příběhu ten dominantní „macho“. Obě povahy – oba hrdinové se neustále vzájemně doplňují. Jako Yin a Yang. Oheň, jako jeden ze silných přírodních elementů, hraje v baletu samozřejmě významnou roli. Oheň je ten element, který personifikuje touhu muže poznat nepoznané – světlo poznání… ten oheň, který vlastní bohové a který hoří na vrcholu Olympu. Stejně jako v biblickém příběhu Evu, i Pandoru zláká „zapovězené ovoce“ – oheň, který se stane příčinou všech problémů. I Pandora přikazuje Prometheovi, který je do ní bezhlavě zamilován, aby jí donesl oheň za každou cenu. A tahle touha (na Pandořin příkaz) udělá vlastně z Promethea hrdinu. Tato idea dodává našemu příběhu příchuť tragikomedie… Balet je vlastně jakousi burleskou.“ (Attila Egerházi)

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Obsazení bude oznámeno.