MENU

Opera Státní opera

Fidelio

Ludwig van Beethoven
Premiéry 22. a 23. září 2018

Koupit vstupenky

Informace

Režie: Vera Nemirova
Scéna a kostýmy: Ulrike Kunze
Sbormistr: Adolf Melichar
Dramaturgie: Sonja Nemirova, Jitka Slavíková

Sbor a Orchestr Státní opery

Opera Fidelio Ludwiga van Beethovena bývá nazývána skladatelovým osamoceným snem. Přestože intenzivně toužil zkomponovat operu a zvažoval víc než padesát operních námětů, zůstalo nakonec u jediného titulu. Libreto skladateli poskytl jeho přítel Joseph Sonnleithner, který do němčiny přeložil a upravil francouzské libreto Jeana-Nicolase Bouillyho Leonora ou l’amour conjugal. Příběh politického vězně Florestana a jeho statečné manželky Leonory, apoteóza manželské lásky a věrnosti stejně jako idea spravedlnosti a všelidského bratrství Beethovena okamžitě oslovily.
Nicméně zhudebnit hluboké mravní poselství lidstvu nikoliv pro symfonickou či komorní platformu, ale pro divadelní scénu, se kterou dosud neměl žádnou zkušenost, to byl úkol, s nímž Beethoven svedl zásadní tvůrčí boj.

Premiéry první, tříaktové verze v roce 1805 stejně jako druhé, zkrácené dvouaktové verze o rok později (obojí v Theater an der Wien) propadly. Teprve třetí verze uvedená 23. května 1814 v Theater am Kärntnertor znamenala jednoznačný triumf.
V českých zemích operu Fidelio poprvé představil tehdejší kapelník pražského Stavovského divadla Carl Maria von Weber v roce 1814.

Opera je nastudována v německém originále,
české a anglické titulky.

Přibližná délka představení včetně přestávky:
2 hodiny a 30 minut, jedna přestávka 20 minut.

Premiéra: 22. září 2018

Účinkují

Z našeho e-shopu

Plakát Fidelio

plakát k inscenaci Fidelio

99 Kč

Program Fidelio (ČJ)

programová brožura k inscenaci Fidelio

70 Kč

Program Fidelio (AJ)

programová brožura k inscenaci Fidelio

100 Kč

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.