MENU

Opera Stavovské divadlo

Macbeth

Giuseppe Verdi

Slezské divadlo Opava

Informace

Dirigent: Petr Šumník
Režie: Jana Pletichová Andělová
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Josef Jelínek
Sbormistr: Kremena Pešakova
Autor libreta: Francesco Maria Piave
Choreografie: Valerij Globa
Asistent režie: Marta Vaňkátová
Korepetitor: Libuše Vondráčková, Luca Gualco j.h.

Festival hudebního divadla Opera 2017

Představení Slezského divadla Opava v rámci 13. ročníku Festivalu hudebního divadla Opera 2017. Více na www.festival-opera.cz a www.divadlo-opava.cz.

Macbeth je nejtemnější a nejkrvavější tragédie Williama Shakespeara (napsána v roce 1606), stala se předlohou pro libreto opery Giuseppe Verdiho, který v Macbethovi vytvořil dílo vymykající se době svého vzniku i kontextu skladatelovy tvorby. V Macbethovi Verdi započal cestu k hudebnímu dramatu. Zpěvní linka vychází z dramatické situace a psychologie postav, tenorová role není hlavní postavou, v ději chybí láska i velký milostný duet.
Premiéra opery se uskutečnila 14. března 1847 ve Florencii, Verdi zde triumfoval jako skladatel i jako dirigent. Po letech Verdi své dílo přepracoval a přidal baletní scény pro Paříž (premiéra roku 1865).
Hlavními motivy celé inscenace jsou osud (jenž nejde změnit), zvrácená touha po moci (která se neštítí ani vraždy člověka) a odplata (která nakonec potrestá zlé činy). Téma osudu –
nezměnitelné pravdy – je prezentováno přes magické postavy čarodějnic, další účastníci děje jen volí cestu k naplnění věštby.
Verdi napsal v jednom z dopisů, že Lady Macbeth by měla být ďábelskou postavou – škaredá, neforemná a zlá, její hlasový projev by měl být ostrý, nepříjemný, tupý s výkřiky… Macbeth je skutečnou postavou z 11. století, ale jeho povaha a vláda jsou hrubě zkresleny a naprosto převráceny naruby samotným Shakespearem pod vlivem historických nepřesností. Drama autor napsal na počest skotského krále Jakuba VI., syna slavné Marie Stuartovny, který v době napsání hry přebíral vládu nad Anglií. V současnosti se toto dílo inscenuje bez závislosti na historických reáliích.
Délka představení: 2 hod. 50 min. (2 přestávky)

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Obsazení bude oznámeno.