MENU

Balet Národní divadlo

DANCER – Sergej Polunin Live


Benefiční představení

Vyberte si datum představení.

Informace

Slavnostní projekce filmového dokumentu DANCER doplněná o sólové taneční vystoupení Sergeje Polunina a následnou diskuzi s hlavním protagonistou akce.

Sergej Polunin patří k nejvýraznějším osobnostem současné baletní scény. Kritika ho častuje přezdívkami jako „James Dean baletu“ nebo „nejtalentovanější baletní tanečník své generace“. Pyšní se titulem nejmladší sólista v historii Královského baletu v Londýně a je přirovnáván i k legendárnímu Michailu Baryšnikovovi.

Ukrajinský tanečník se z nejprestižnějších divadel dostal až na filmové plátno díky producentce Gabrielle Tana a americkému režisérovi Stevenovi Cantorovi. A právě tento film s názvem DANCER bude slavnostně uveden v historické budově Národního divadla 1. května 2017. Film se bude exkluzivně promítat pouze v tento den a to hned dvakrát – v 16.00 a 20.00.

DANCER jedinečným způsobem vykresluje osobní portrét nanejvýš pozoruhodného člověka a velkého umělce. Obdařen ohromující silou a vyrovnaností, vzal Sergej Polunin taneční svět útokem. Na vrcholu své slávy, ve věku 21 let, odešel a na pokraji sebezničení, balancoval se svým talentem, který se stal v určité době větší zátěží než darem.

V rámci představení v Národním divadle vystoupí také osobně Sergej Polunin – těšit se můžete zejména na populární sólo Take me to Church. Součástí bude i diskuze s tímto umělcem nejen o filmu a jeho životě či kariéře, ale hlavně o Nadaci, kterou založil. Uvědomil si totiž, že tanec je jeho životním posláním a darem, který může sloužit i dobré věci. Nadace PROJECT POLUNIN vytvořila program na podporu profesionálních tanečníků. Cílem nadace je vytvářet tanečníkům prostor pro svobodnou a tvořivou realizaci, zároveň jim poskytovat zázemí v podobě právních a agentských služeb, tak aby mohli rozvíjet svůj talent.

Diskuzi povede producent Milosh Harajda, který se Sergejem Poluninem, léta úzce spolupracuje. Milosh Harajda je producentem české premiéry filmu DANCER, kromě Sergeje Polunina, úzce spolupracuje také s americkým fotografem Davidem LaChapellem, který je též autorem titulní fotografie S. Polunina k filmu.

PŘÍBĚH SERGEJE POLUNINA
Sergej Vladimirovič Polunin se narodil 20. listopadu 1989 v ukrajinském městě Kherson. Od 4 do 8 let trénoval balet na místní akademii, následující čtyři roky navštěvoval Kyjevskou státní taneční konzervatoř. V Kyjevě žil mladý Sergej jen se svou matkou, rodina se, ve snaze zajistit synovi baletní vzdělání, rozdělila. Otec odešel pracovat do Portugalska, babička do Řecka. Rodiče se rozvedli, když bylo Sergejovi 15 let a Polunin zůstal touto skutečností navždy traumatizován. Ztratil motivaci tančit. Dostal přezdívku „zlý chlapec baletu", začal pít, vynechávat lekce, nechal se potetovat, vystupoval pod vlivem kokainu… a nijak své chování nezastíral.
Polunin se stal historicky nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, ale v roce 2012 rezignoval. Po odchodu z Londýna dostal pozvání do ruského divadla Igora Zelenského a přijal post sólisty v Moskevském akademickém hudebním divadle K. S. Stanislavského a V. I. Němiroviče-Dančenka a ve Státním akademickém divadle opery a baletu v Novosibirsku.
Během své taneční kariéry získal několik prestižních ocenění, mezi jinými Prix de Lausanne a Youth America Grand Prix 2006, v roce 2007 byl vyhlášen tanečníkem roku v kategorii Young British Dancer of the Year.
Koncem dubna 2013 Polunin odešel ze zkoušky baletního představení Půlnoční expres jen pár dní před plánovanou premiérou. Rozhodl se s tancem definitivně skončit.
Nicméně v roce 2014 se setkal s americkým fotografem a hudebním režisérem Davidem LaChapellem, který mu nabídl spolupráci a společně vytvořili hudebně-taneční klipu Take me to Church, který zhlédlo 17 milionů lidí, a tím se ze dne na den opět dostal Sergej Polunin do povědomí diváků.
Foto: David LaChapelle

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Obsazení zatím není známo.