MENU

Balet Stavovské divadlo

Chaplin


Je to vjem, který vás zasáhne přímo do srdce

Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

Informace

Choreografie: Mario Schröder
Scéna a kostýmy: Paul Zoller
Světelný design: Daniel Tesař
Mužíček s knírkem, buřinkou a hůlkou je známý po celém světě. Ale kdo se vlastně skrývá za touto postavou? Mario Schröder přemýšlel o tomtéž, když vytvářel balet Chaplin.
Svým vzestupem ke slávě vzbudil Chaplin zájem veřejnosti. Klaun se stal politickou postavou. Nicméně američtí konzervativci se stavěli k Chaplinovu přesvědčení se značnou nedůvěrou. Pro podezření z podpory komunismu byl nakonec vyhoštěn ze země.
Německý choreograf Mario Schröder svého Chaplina líčí jako fascinující a složitou osobnost plnou protikladů, postihuje Chaplinovu charakteristickou kombinaci dojemně přímé klaunské komiky, soucitu a smyslu pro spravedlnost v nespravedlivém světě. Původně hravá groteska se tak stává výpovědí o základních etických a obecně lidských souvislostech.
„Hrozně rád dělám balety o lidech. Zajímají mě osobnosti a umělci z minulosti a přítomnosti, kteří reflektují svoji dobu jako například Jim Morrison ve svých písních nebo Charlie Chaplin ve své tvorbě. Co mají tyto osobnosti společného? Jsou to snílkové, vizionáři; prožívají strach, obavy a mají mnoho společného s námi. Nedělám balety o nich kvůli jejich slávě, ale proto, že si kladou existenciální otázky, které se nás dotýkají i dnes. Myslím si, že Chaplin a Morrison můžou být paralelou k nám samotným, k době, ve které žijeme,“ říká Mario Schröder.
Balet byl s velkým úspěchem uveden v Lipsku a natočen jako taneční televizní film. V roce 2015 se uskutečnila česká premiéru v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě a nyní tento titul přivítáme v rámci jejich hostování také v Praze.
Jediné představení: 11. 2. 2017 ve Stavovském divadle!

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují

Obsazení zatím není známo.