MENU

Opera Nová scéna

Lost Objects

Michael Gordon, David Lang, Julia Wolfe
Premiéra 17. prosince 2015

Informace

Dirigent: Petr Kofroň
Autor libreta: Deborah Artman
Režie: Michael Bielicky, Kamila B. Richter
Scéna: Jan Hladil
Kostýmy: Zuzana Bambušek Krejzková
Sbormistr: Lenka Navrátilová

Orchestr Opery Národního divadla
Kühnův smíšený sbor www.kuhnchoir.cz
Premiéra: 17. 12. 2015 na Nové scéně

Výrazným společným rysem tvorby trojice amerických skladatelů, jimiž jsou autoři–zakladatelé newyorského uskupení Bang on a Can Michael Gordon (*1956), David Lang (*1957) a Julia Wolfe (*1958), je myšlenková otevřenost následovaná otevřeností různým hudebním žánrům napříč současností i historií, díky které se jim daří oslovovat relativně široké hudební publikum. U nás jsme měli možnost se s ním osobně setkat na koncertu Bang on a Can all Stars 1. 6. 1999 na Pražském jaru, jejich tvorbu pravidelně uvádí Petr Kofroň s Agon Orchestra. Lost Objects (Ztracené předměty, 2001) je postminimalistické oratorium pro soprán, dva kontratenory, komorní smíšený sbor a barokní orchestr ve spojení s rockovou kapelou a DJ, který hudbu v samostatných vstupech remixem přetváří v metaforu ztráty, o které oratorium podává zprávu.
Téma Ztracených předmětů oratorium zkoumá důsledně a ze všech stran, sleduje ho v denním životě, v soukromí, v rituálech všedního dne, v individuální existenci a dotkne se i duchovních oblastí. Libretistka Deborah Artman shrnula do jedenácti částí textu libreta v pregnantní zkratce různé podoby ztrát, které denně potkávají každého z nás: od ztrát banálních věcí po ztráty nenahraditelné včetně ztráty porozumění mezi lidmi.
Na formu barokního oratoria autoři navazují jen volně, k barokní hudbě odkazuje pouze expozice vokálních sólistů, komorního sboru a orchestru akustických nástrojů v barokním obsazení a ve starém ladění. Partnerem sólistů sboru a orchestru je malá rocková kapela. Vstupy DJe přibližují aktivní hudební výraz elektronické hudbě bez živých hudebníků v metafoře „další ztráty“, o které oratorium podává zprávu. Premiéra Lost Objects ve scénickém provedení se uskutečnila v roce 2001 v Drážďanech.
Přibližná délka představení: 1 hodina, hraje se bez přestávky
Inscenaci na Nové scéně uvádíme v autorizované verzi bez DJ, s mezzosopranistkami místo kontratenorů a v současném ladění (442 Hz). Všechny nástroje i hlasy jsou amplifikovány.

Opera Plus, 26. 11. 2015: Ztráty, které denně potkávají každého z nás. Oratorium Lost Objects už za 3 týdny na Nové scéně

hisvoice.cz, 30. 11. 2015: LOST OBJECTS V NÁRODNÍM DIVADLE

Novinky.cz, 30. 11. 2015: Národní nabídne postminimalistické oratorium s rockovou operou

praguepost.com, 2. 12. 2015: New version of Lost Objects opens at the New Stage

Harmonie, 15. 12. 2015: Lost Objects. Ztracené předměty v lidských životech – staronové oratorium v ND

Data představení

Toto představení momentálně nehrajeme.

Účinkují