MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
  • Opera Stavovské divadlo

    W. A. Mozart: Don Giovanni

    14.-25. srpna

    Více informací

22. 8. 2019

Lolita v české premiéře ve Stavovském divadle

V říjnu se můžete těšit na českou premiéru současné ruské opery Lolita na námět slavného románu Vladimira Nabokova. Téměř čtyřicet let po vydání Nabokovova románu vznikla jeho operní verze z pera ruského skladatele Rodiona Ščedrina.

Mnohovrstevný příběh, v němž se prolínají témata smyslnosti, lásky a hříchu, bude uveden v české premiéře! První českou inscenaci Ščedrinovy Lolity vytvoří návštěvníkům Opery Národního divadla a Státní opery již dobře známá slovenská režisérka a performerka Sláva Daubnerová, která dokáže dát operním dílům (nejen) 20. století osobitý výklad, a spolu s renomovaným slovenským scénografem Borisem Kudličkou také sugestivní i provokativní vizuální přitažlivost.

Premiéry: 3. a 5. 10. 2019. Více informací o inscenaci ZDE.


1. 8. 2019

Nový management Opery

Renomovaný norský manažer Per Boye Hansen se dnes oficiálně ujímá funkce uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery.

Post hudebního ředitele Státní opery bude od srpna vykonávat emeritní hudební ředitel Norské národní opery Karl-Heinz Steffens. Hudebním ředitelem Opery ND zůstává dirigent Jaroslav Kyzlink. Správní ředitelkou Opery ND a SO je od 1. června 2019 MgA. Bohdana Malik. Těšíme se na spolupráci a přejeme hodně štěstí! 


28. 7. 2019

OPERALIA 2019

Letos se poprvé v historii v České republice uskutečnila Operalia, mezinárodní operní soutěž založená Plácidem Domingem.

27. ročník prestižní soutěže hostilo Národní divadlo a spolek Domingo-Mozart-Prague. Soutěž proběhla v historické budově Národního divadla, která je považována za jeden ze symbolů národní identity a čítá vice než 130 let svobodné umělecké tvorby. Na finálovém večeru se o vítězství utkalo dvanáct nejnadějnějších hlasů dnešního operního světa pocházejících z Ruska, Polska, USA, Jihoafrické republiky, Jižní Koreji, Švédska, Německa, Guatemaly a Španělska. Jejich vystoupení doprovodil orchestr Národního divadla pod taktovkou Plácida Dominga.
Po finálovém koncertě následovalo slavnostní vyhlášení, kde Plácido Domingo předal ceny
v 7 kategoriích:

První cena
Adriana Gonzalez, soprán, Guatemala
Xabier Anduaga, tenor, Španělsko

Druhá cena
Maria Kataeva, mezzosoprán, Rusko
Gihoon Kim, baryton, Jižní Korea

Třetí cena
Christina Nilsson, soprán, Švédsko
Aryeh Nussbaum Cohen, kontratenor, USA/Německo

Cena Birgit Nilsson
Felicia Moore, soprán, USA
Christina Nilsson, soprán, Švédsko

Cena Pepity Embil za zarzuelu
Adriana Gonzalez, soprán, Guatemala

Cena Don Plácido Domingo Ferrer za zarzuelu
Xabier Anduaga, tenor, Španělsko

Cena diváků
Maria Kataeva, mezzosoprán, Rusko
Gihoon Kim, baryton, Jižní Korea

Cena CulturArte
Anna Shapovalova, soprán, Rusko


26. 7. 2019

Vítězové Operalie 2019

Adriana Gonzalez a Xabier Anduaga se stali vítězi První ceny 27. ročníku soutěže Operalia Plácida Dominga. Gratulujeme!!! a brzy přineseme více informací...


24. 7. 2019

Finalisté soutěže Operalia

V pátek 26. 7. proběhne v Národním divadle slavnostní finále pěvecké soutěže maestra Plácida Dominga Operalia. Finálový večer bude živě vysílán na facebooku soutěže Operalia a facebooku Plácida Dominga a bude jej také od 20:00 přenášet ČT ART.

Finalisté v kategorii Opera

Xabier Anduaga, tenor, Španělsko
Mario Bahg, tenor, Jižní Korea
Piotr Buszewski, tenor, Polsko
Adriana Gonzalez, soprán, Guatemala
Maria Kataeva, mezzosoprán, Rusko
Gihoon Kim, baryton, Jižní Korea
Bongani Justice Kubheka, baryton, Jižní Afrika
Felicia Moore, soprán, USA
Christina Nilsson, soprán, Švédsko
Aryeh Nussbaum Cohen, contratenor, USA/Německo
Liv Redpath, soprán, USA
Anna Shapovalova, soprán, Rusko

 

Více

Finalisté v kategorii Zarzuela

Xabier Anduaga, tenor, Španělsko
Mario Bahg, tenor, Jižní Korea
Adriana Gonzalez, soprán, Guatemala
Maria Kataeva, mezzosoprán, Rusko
Gihoon Kim, baryton, Jižní Korea


16. 7. 2019

S operou Nabucco v Regensburgu

Orchestr a Sbor Státní opery vystoupil pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera v bavorském Řezně na festivalu Thurn und Taxis Schlossfestpiele.

Open air scéna se nachází v překrásných zahradách zámku St. Emmeram. Zámecké slavnosti se zde konají už od roku 2003. Státní opera představila Nabucco ve dvou večerech, ve dvou různých obsazeních, 12. a 13. července.

Režisér José Cura s autorkou kostýmů Silvií Collazuol se zúčastnili prvního večera. Cura podpořil účinkující první večer a poskytl rozhovor místní televizi.

https://bit.ly/2XLho2m (min 16´ a 27´)


3. 7. 2019

Operalia 2019

Jsme hrdí, že se další ročník světové pěvecké soutěže Plácida Dominga Operalia bude v červenci konat v Národní divadle. Pokud chcete být při tom, vstupenky na čtvrtfinálová kola a semifinálový a finálový večer můžete zakoupit na našem webu: https://bit.ly/2Jm3CZR


27. 6. 2019

Dalibor po 17 letech

Dalibor v režii Jiřího Nekvasila a pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka zakončil letošní sezonu. Gratulujeme všem účinkujícím a těšíme se ještě na festivalu Smetanova Litomyšl po dva večery 4. a 5. 7.

"Proto si cením snahy neudělat z Dalibora tříhodinovou akademickou epopej v muchovských řízách. Estetika scény připomíná spíše film nebo temné prostředí počítačové hry s pomocnými postavami rytířů v brněních, akce se volně přelévají do různých úrovní hradu: dolů do vězení, vzhůru do paláce. Hodně se využívá efektů jako umělá mlha a pod její rouškou se stihne během orchestrální mezihry obměnit scéna. Opona tak nepřerušuje sledování děje." Svatava Barančicová, OperaPlus


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.