MENU

Opera

Opera nás baví

Projekt Opera nás baví připravujeme ve spolupráci s Dětskou operou Praha a je určen široké veřejnosti. Interaktivním a zábavným způsobem představuje v každém díle jednu výraznou skladatelskou osobnost a také dobu, ve které žila, či kdo ji inspiroval ke komponování.
Podívejte se na aktuální program.

Pro rodiny s dětmi

Čert a KáčaOpera Národního divadla v současnosti nabízí v rámci repertoáru inscenace, jejichž návštěvu doporučujeme dětem. Jejich kompletní seznam naleznete níže. 

Minimální doporučený věk diváků uvádíme u každého titulu. Na dopolední a odpolední představení platí 20% sleva pro děti do 15 let, kterou lze uplatnit v pokladnách i při online nákupu.

Čert a Káča
5+, Národní divadlo
Roztomilá pohádková opera o nebojácné Káče, vychytralém ovčáku Jirkovi a oklamaném čertu Marbuelovi v již klasické inscenaci výtvarníka Adolfa Borna.

Jeníček a Mařenka
5+, Státní opera 
Režisérem Jeníčka a Mařenky je Matěj Forman, známý našemu publiku především jako autor magických scénografií ke Krásce a zvířeti nebo k Čarokraji. Pohádkovou operu pro celou rodinu hrajeme v češtině.

Prodaná nevěsta
7+, Národní divadlo 
Když se Jeníkovi a Mařence v jejich lásce postaví do cesty dohazovač Kecal s koktavým nápadníkem Vaškem, musí Jeník Kecalovy kejkle přelstít a zachránit společné štěstí. To vše zpestří vystoupení komediantů.

Příhody lišky Bystroušky
7+, Národní divadlo
Co se všechno stalo, když si revírník přinesl z lesa malou lišku, jak rostla a získala zase volnost.
Taky o starostech pana učitele s láskou, vzpomínání pana faráře a o tom, jak revírník zase potkal lišku. 

Rusalka
7+, Státní opera
Jímavý příběh vodní víly, kterou z hlubin vyvedla touha po lásce, uvádíme v inscenaci režiséra oblíbených filmových pohádek Zdeňka Trošky.

Špalíček
8+, Národní divadlo
Špalíček je zarámován cyklem dětských her a výjevů z venkovského života (Hra na hastrmana,
Hra o kohoutkovi a slepičce, Hra na zlatou bránu aj.), mezi kterými zazní Pohádka o kocourovi
v botách, Pohádka o ševci a smrti, Legenda o svaté Dorotě a Pohádka o Popelce.

Švanda Dudák
Národní divadlo
o čem bude? O lípách v květu. O Královnách Temnoty, které nevyklenou, co zatoužily vyklenout.
O loupežnících, kteří nadělají spoustu dobra. O Čertu, který prohraje v mariáši. Dorotka je totiž zde.

 

Další projekty

Opera Národního divadla a Státní opera připravuje pravidelné pořady pro nejmladší diváky. Projekt Opera nás baví je určen široké veřejnosti a představení se konají o víkendovém dopoledni.
Projekt Hurá do Opery! je určen především třídám prvního stupně základních škol a mateřským školám a představení se konají ve všední dny dopoledne.

Hurá do Opery!

Vážení přátelé,
začínáme naši 11. sezónu a těšíme se na ni.
Všichni z Hurá do opery "máme rádi děti a operu". Také si uvědomujeme, že zkušenost, kterou si děti od nás odnesou, může ovlivnit jejich další, celoživotní názor na operu. Proto je pro nás každé naše představení i jeho příprava radostnou záležitostí srdce.

Sezóna 2016/2017 byla pro nás velice těžká v tom, že jsme první rok hráli v pronajatém sále. Děkujeme tímto za vstřícnost vedení DDM Praha 2, Slezská, které nám velmi pomáhalo.
Velice také děkujeme vedení Národního divadla, které umožnilo, abychom dětem ukázali úžasné prostory hlediště Národního divadla.
Děkujeme též za finanční pomoc magistrátu hl. města Prahy a Nadaci život umělce, která je pro nás skutečně zásadní.

V sezóně navštívilo Hurá do opery celkem
1 858 dětí ze
32 ZŠ
12 MŠ
15 skupin rodičů s dětmi

Dostali jsme několik dopisů, které nám udělaly radost a povzbudily nás, například:

.....dovoluji si Vás oslovit a vyjádřit Vám velké poděkování za kulturní zážitek, který jste v pondělí tohoto týdne dětem zorganizovali. Návštěva Národního divadla děti potěšila, byla pro ně přínosem
i v jejich poměrně malém věku. Vážím si toho, že jste pro děti připravili program právě ve Zlaté kapličce, kam se zpravidla jinak nedostanou . Považuji za opravdu záslužné, že společnými silami rozvíjíme u dětí kladný vztah k umění i úctu a hrdost k naší národní historii.

Děkuji za sebe, za mé učitelky a hlavně za naše děti a jejich rodiče.
S pozdravem
PhDr. Věra Marková, ředitelka MŠ Pohádka v Praze 12

...Vážím si Vaší práce, na této úrovni seznamuje děti s hudbou opravdu málokdo i ve světovém měřítku. (Můj dědeček byl zakladatelem tradice výchovných koncertů u nás, ty se už dávno vytratily
a já jsem dlouho hledala něco podobného.) Díky Vám se hudba dostane k dětem, které by jinak tuto možnost nedostaly - každoročně nám umožníte vyděsit pár rodičů, když díky Vám nečekaně zjistí,
že jejich dítěti se líbí opera. Někteří z nich začnou odevzdaně hledat, jak tuto novou zálibu dětí saturovat a sami změní svůj vztah k hudbě - to je krásný výsledek Vaší práce.
Zdravím a přeji hezký den
Eva Horváthová, ředitelka MŠ Nižbor

Od počátku projektu v roce 2007 nás navštívilo již přes 12 000 dětí. Velmi si vážíme vstřícnosti pedagogů a rodičů, jejich děti k nám chodí připravené, posílají emaily a obrázky. Uvědomujeme si, kolik práce a času rodiče a pedagogové projektu věnují a děkujeme za to. 

     
     

Začínáme naši 11. sezónu a těšíme se na Vás.

Za Hurá do opery, Martina Podéšťová

 

 

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.