MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Human Locomotion

  Vizuálně pohybová inscenace inspirovaná životem slavného fotografa

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Cube

  Nová média a dynamická choreografie v tanečním projektu mladých tvůrců

  Novinka

13. 3. 2018

Alois Fišárek držitelem Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii

Alois Fišárek, filmový střihač a pedagog, jehož tvorba je spojená i s Laternou magikou, získal v sobotu Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. Laterna magika byla po většinu své existence silně spjata s filmem a filmovými tvůrci. Alois Fišárek se jako střihač podepsal pod některé z nepochybně nejúspěšnějších inscenací – legendární Kouzelný cirkus (1977), ale také inscenace Odysseus (1987) a Minotaurus (1990).

Alois Fišárek vystudoval FAMU – katedru střihu, kterou ukončil v roce 1968. Ještě za studií spolupracoval jako střihač s Československým armádním filmem. Krátce po absolutoriu FAMU zde souběžně působil jako odborný asistent, později vedl katedru střihové skladby až do roku 2002. V letech 1974–1996 pracoval jako střihač Krátkého filmu Praha. Je již několikanásobným držitelem Českého lva v kategorii filmový střih: Akumulátor I. (1994, režie Jan Svěrák), Kolja (1996, režie Jan Svěrák), Tmavomodrý svět (2001, režie Jan Svěrák), Kanárek (1999, režie Viktor Tauš), a Kuky se vrací (2010, režie Jan Svěrák). Jako špičkový filmový střihač se prosadil i v oblasti filmového střihu dokumentárních filmů a krátkých filmů. Mezi režiséry, kteří dlouhodobě spolupracovali s Aloisem Fišárkem na tvorbě krátkometrážních i celovečerních filmů patří Ivan Balada, Věra Chytilová, Alena Třeštíková, Jaromil Jireš, Radúz Činčera a Jan Svěrák.

(Zdroj: ČT, video: Národní filmový archiv)

Více o představení


8. 3. 2018

Víkend s Julesem Vernem

Na Podivuhodné cesty Julese Verna v sobotu (10. 3.) večer a v neděli (11. 3.) odpoledne ještě zbývá pár vstupenek. Pojďte si odpočinout po pracovním týdnu a pobavit se. Pan Jules Verne opět prožívá své poslední dobrodružství v kruhu podivínských, ale své práci oddaných pionýrů filmu.

Více o představení


8. 3. 2018

Program na březen


28. 2. 2018

Doporučujeme: Cocktail 012 - The Best of 3. 3.

Neverbální představení pro vás i vaše zahraniční kamarády: tanec různých žánrů a stylů jako průřez repertoárem Laterny magiky. Slavná Krkolomná jízda z roku 1963, ukázka z choreografie Jiřího Bubeníčka Graffiti, čísla z inscenace Hádanky, veselá vzpomínka na Casanovu, současný tanec i baletky na špičkách a mnoho dalšího. Také Code 58.08 o našem životě, ve kterém co nemá svůj kód, jako by nebylo, a výlet do futuristických krajin. 

3. března od 20:00 hodin. 

Více o představení


31. 1. 2018

KONKURZ

Vedoucí uměleckého souboru Laterny magiky,

souboru Národního divadla, Pavel Knolle

vypisuje

KONKURZ

 

na doplnění externího tanečního souboru a do nového projektu Zahrada.

Termín konání: 18. března 2018 v 11:00 hodin.

Místo konání: baletní sál Nové scény, Národní třida 4, Praha 1.

Písemné přihlášky posílejte do 11. března 2018, na adresu vedoucího uměleckého souboru.

p.knolle@narodni-divadlo.cz


25. 1. 2018

Pavel Veselý 1938 - 2018


Milí kolegové, drazí přátelé,

s těžkým srdcem oznamujeme, že večer dne 24. ledna nás opustil skvělý tanečník, dlouholetý sólista Laterny magiky, vzácný člověk a přítel mnoha z nás, Pavel Veselý. Rádi bychom vyjádřili hlubokou soustrast jeho rodině. Nikdy nezapomeneme – čest jeho památce!
***
Pavlovi Veselému dedikuje Laterna magika představení Kouzelného cirkusu
v sobotu 27. ledna od 20 hodin.

***

Pavel Veselý se narodil 28. ledna 1938 v Dolních Počernicích u Prahy. Absolvoval Taneční učiliště Československého státního souboru písní a tanců, kde se jako hlavnímu předmětu věnoval folklornímu tanci. Základní vojenskou službu vykonával v Armádním uměleckém souboru, kde se intenzivně věnoval technice klasického baletu. Jeho prvním angažmá byl ČSSPT, v roce 1959 přišel do souboru Laterny magiky, kde ztvárnil řadu sólových rolí ve většině repertoáru. Působil zde až do roku 1990, hlavní roli Svůdce v Kouzelném cirkusu tančil naposledy v 52 letech. Jako tanečník spolupracoval s televizí i filmem, po skončení taneční kariéry se dál věnoval jako choreograf práci především s činoherci v divadlech v Hradci Králové, Jihlavě, Kladně, Karlových varech v Praze v Divadle S. K. Neumanna / Pod Palmovkou aj.
Podívejte se na rozhovor, který s Pavlem pořídil Národní filmový archiv:


22. 1. 2018

Nejbližší představení - Kouzelný cirkus

26. a 27. ledna s námi opět můžete vstoupit do světa poezie a fantazie. Klauni se opět vydávají na svou pouť životem a za krásnou Venuší a Svůdce už číhá za rohem.

Více o představení


2. 1. 2018

Nová scéna Studio – Lidé v pohybu pod křídla Laterny magiky

Představujeme vám novou koncepci tanečního Studia Nové scény, nad kterým přebírá od ledna patronát Laterna magika. Lekce nově povedou tanečníci a pedagogové Laterny magiky společně se spoluzakladatelkou studia Natašou Novotnou. Můžete se těšit na své oblíbené taneční styly i novinky.

Začínáme v úterý 9. ledna v obvyklém čase!

Připravujeme pro vás i nadále pravidelné lekce současného i klasického tance pro veřejnost na Nové scéně Národního divadla. 

Pro aktuální informace o konkrétních lekcích a lektorech sledujte Facebookovou stránku Nová scéna Studio – Lidé v pohybu. 

Rozvrh Studia Nové scény - pozor změna !!!

Úterý – čtvrtek, 17.30–18.45

ÚT: moderna pro mírně pokročilé a pokročilé - vede Adam Sojka

ST: moderna pro začátečníky a mírně pokročilé - vede Alex Sadirov

ČT: lekce baletu pro všechny - vede Nataša Novotná

Lekce probíhají ve zkušebně Nové scény: 6. patro. Vstup přes služební vrátnici Nové scény. Šatny jsou k dispozici v suterénu.

Další podrobné informace na podstránce Studia Nové scény