MENU

Magdaléna Borová

Členka Činohry

Divadlo hrála amatérsky už na gymnáziu. Po maturitě vystudovala herectví na DAMU v Praze – absolvovala v roce 2004 rolemi Máši v Turgeněvově Rváči, Čarodějnicí v Shakespearově Macbethovi a titulní rolí Nestydy ve hře K. Kwahulého.

Během studia začala hostovat v pražských divadlech. Hrála Helenu v Bergmanově Podzimní sonátě ve Studiu Dva, Anděla ve Vánočních hrách ve Viole, Ludmilu v Sologubově Ďáblově houpačce v Činoherním klubu a v hradeckém Klicperově divadle Helenu v Shakespearově komedii Konec dobrý, všechno dobré.

V roce 2004 se stala členkou Činohry Národního divadla. Debutovala zde rolí Neteře v Brechtově Dobrém člověku ze Sečuanu a následovaly role další: Žena krejčího a Kútalkulúb v Čičvákově adaptaci Tisíce a jedné noci, Manuela v Mayenburgově Eldorádu, Marcela ve hře Lope de Vegy Vladařka závist aneb Zahradníkův pes, zahrála si převzaté role Luisy v Schillerových Úkladech a lásce a Marie v Sheridanově Škole pomluv, účinkovala v Benefici Jana Kačera Však světla nechte plát…, byla Thomasinou Coverlyovou ve Stoppardově Arkádii, Komornou paní Higginsové ve Shawově Pygmaliónu, Barunkou v dramatizaci Němcové Babičky, Katy ve Štechově komedii David a Goliáš, Karličkou v Molierově Donu Juanovi, Heavenly Finleyovou v Williamsově Sladkém ptáčeti mládí a Dcerou žalářníka v Fletcherově a Shakespearově hře Dva vznešení příbuzní, Sestrou James v Shanleyho Pochybách, Verunkou ve Stroupežnického Našich furiantech. Po návratu z mateřské dovolené hrála převzatou roli Polly v Brechtově / Weillově Žebrácké opeře, vrátila se do role Marji Antonovny v Gogolově Revizorovi, ztvárňovala Ninu Zařečnou v Rackovi, Verunku ve Stroupežnického Našich furiantech a Freyu v inscenaci Daniela Špinara Zemětřesení v Londýně. Hostuje i v dalších divadlech.

V současném repertoáru ji můžete vidět jako Tehílu (Mikve, Stavovské divadlo), Desdemonu (Othello, Stavovské divadlo), Boženu Němcovou (Jako břitva (Němcová), Stavovské divadlo), jako Dorotku (Strakonický dudák, Národní divadlo), Karlu (V rytmu swingu buší srdce mé, Národní divadlo), Natašu (Tři sestry, Stavovské divadlo), Elisabeth Bennetovou (Pýcha a předsudek, Národní divadlo) a jako Sylvii Wistovou (Na moři, zírám nahoru, Nová scéna).

Mimo svou mateřskou scénu působí ve vokálním tělese Sestry sBorovy.


FILM A TELEVIZE
Diváci ji také znají z filmových a televizních rolí – například ve filmech Hrubeš a Mareš ReloadedVideoterapie nebo Já, Olga Hepnarová.


OCENĚNÍ

V roce 2004 obdržela Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku.


ROZHOVORY

Málokdy jdeme zlatou střední cestou, Xantypa, 28. 3. 2017
Magdaléna Borová: Dovolila jsem si být ženou, Divadelní noviny, 18. 2. 2015
Týdeník Rozhlas
, 18. 12. 2007
Mám někdy pocit, že to mám zadarmo, Scéna.cz, 2. 1. 2006

Aktualizace: duben 2017

Magdaléna Borová účinkuje v představeních

SEZONA 2017/2018

Magdaléna Borová účinkuje v inscenacích

SEZONA 2017/2018

Další členové souboru Činohra Národního divadla