MENU

Jiří Suchý z Tábora

Člen Činohry

Narodil se v Táboře. Na DAMU se dostal ze třetího ročníku gymnázia, čímž si způsobil, že následující rok studoval dvě školy zároveň. Jeho hereckými pedagogy byla Miroslava Pleštilová, Michal Pavlata a Jaroslava Adamová, která zásadním způsobem určila jeho vnímání divadla.

Ve třetím ročníku hostoval v hlavní roli Běljajeva v představení Měsíc na vsi (Turgeněv) ve Švandově divadle v režii Radovana Lipuse.

S Milanem Šotkem a Igorem Orozovičem spoluzaložil autorský Cabaret Calembour.

Od roku 2010 působil tři sezony v Moravském divadle Olomouc, kde ztvárnil např. Podkolatova (Ženitba, režie: Bogdan Kokotek), Kristiána (Markéta Lazarová, r.: Michael Tarant), Ženicha (Krvavá svatba, r.: Michal Lang), Davida (Láska a peníze, r.: Mikoláš Tyc), Angela (Něco za něco, r.: Bogdan Kokotek) či Kalila (Arabská noc, r.: Martin Glaser).

V roce 2013 nastoupil na dvě sezony do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Diváci ho zde mohli vidět např. coby Bucifala (Bambini di Praga, r.: Januš Klimša), Bertieho Woostera (Zavolejte Jeevese, r.: Martina Schlegelová), Viktora (Poker face, r.: Thomas Zielniski), Sherlocka Holmese (v alternaci s Karlem Rodenem, Pes Baskervilský, Otáčivé hlediště Český Krumlov, r.: Petr Zelenka).

Mimo jiné hostoval v roce 2015 v Městských divadlech pražských v roli poručíka Davida ve hře Na miskách vah (r.: Petr Svojtka).

V roce 2015 byl nominován na cenu Neviditelný herec za výkon ve hře Miky Mistr DJ.

Mimo herectví se dále věnuje příležitostné scenáristice pro televizi (SLM, Gympl s (r)učením omezením, Sígři ve výslužbě, Vinaři). Pro Český rozhlas napsal minutovou hru Marta a Klement. S Milanem Šotkem napsal rovněž pro Český rozhlas v rámci projektu Bleskový kabinet hříčku Sweet dreams of Sweet Sixteen.

S Ladislavem Karpianem napsal pro Martina Pechláta, Lucii Roznětínskou a Gábinu Míčovou divadelní hru Duende, která se uváděla na půdě Divadla Na Zábradlí.

Jeho hra Řečiště získala v Cenách Alfréda Radoka Zvláštní cenu Českého rozhlasu a byla natočena s Danielou Kolářovou v hlavní roli.

Od ledna 2016 je je členem Činohry Národního divadla. 

V Národním divadle dříve ztvárnil Nalejváčka v Tylově Strakonickém dudákovi.

V současném repertoáru ho můžete vidět jako Bartla (V rytmu swingu buší srdce mé, Národní divadlo), Demetria (Sen čarovné noci, Národní divadlo), Bingleyho (Pýcha a předsudek, Národní divadlo), Caleba Prossera (Na moři, zírám nahoru, Nová scéna), jako Kárla z Birkenštajnu (Mlynářova opička, Stavovské divadlo), jako Císaře (Faust, Stavovské divadlo) a nejnověji v inscenaci Zbyhoň! (Nová scéna).

Aktualizace: březen 2018

Jiří Suchý z Tábora účinkuje v představeních

SEZONA 2017/2018

Jiří Suchý z Tábora účinkuje v inscenacích

SEZONA 2017/2018

SEZONA 2018/2019

Další členové souboru Činohra Národního divadla