MENU

Alena Štréblová

Členka Činohry

Narodila se v Praze. Divadlo začala hrát ještě na gymnáziu v amatérském souboru v A studiu Rubín, kde s malými přestávkami účinkuje dodnes (Causa Salome, Svatá země). Vystudovala pražskou KALD DAMU. Již během studií hostovala ve Studiu Ypsilon v inscenaci Amerika. Krátce po studiích hostovala v Divadle Na zábradlí (Dům radosti, dům smutku) a začala také spolupracovat s divadlem Sklep (Mazaný Filip)

V roce 1994 poprvé hostovala v ND v inscenacích Vyhnanci – role Berty (rež. M. Dočekal) a Dva shakespearovští herci - role Jane Bassová (rež. L. Smoček).

V roce 1996 nastoupila do angažmá v Divadle Komedie, kde ztvárnila několik rolí – např. Titánii ve Snu noci svatojánské, Kateřinu ve Zkrocení zlé ženy (rež. M. Dočekal), Kaju ve Staviteli Solnessovi (rež. J. Nebeský). Po rozpadu Divadla Komedie odešla na volnou nohu a v roce 2002 nastoupila do Divadla Rokoko, kde ztvárnila Cate v inscenaci Blasted, Markétu v Donu Juanovi (rež. T. Svoboda), Klytaiméstru v Oresteii (rež. T. Zielinski). Během tohoto angažmá se objevila i v jiných projektech, např. v Divadle Archa v inscenaci Kladivo na divadlo (rež. J. Pokorný).

V roce 2006 opět hostovala v ND v inscenacích Zvony (rež. J. A. Pitínský) a Bouda Bondy (rež. V. Čermáková). V následujícím roce hostovala v Divadle Na zábradlí v inscenaci Zázrak v černém domě (rež. J. Nvota).

V roce 2010 nastoupila do svého dalšího angažmá do Městského divadla Kladno, kde působila až do roku 2016. Za zmínku stojí Irina Arkadinová v Rackovi v režii D. Špinara (Cena Českého divadla 2011 za nejlepší ženský herecký výkon), Madelaine v Miláčkovi a paní Helena v Nočním motýlovi (obě v režii D. Špinara), Helena Alvingová v Přízracích (rež. J. Frič), Matka v Brémské svobodě (rež. M. Františák), M. D. Rettigová v České kuchařce (rež. Š. Caban), slečna Raschová v monodramatu Koncert na přání (rež. B. Mazúch). Nyní hostuje ve Švandově divadle v inscenaci Krysař (rež. D. Gombár) a v Divadle Kalich v Srdcovém králi (rež. Š. Caban).

Od září 2016 je členkou Činohry Národního divadla.

SOUČASNÉ ROLE ALENY ŠTRÉBLOVÉ V NÁRODNÍM DIVADLE: 

Hyppolita -  Sen čarovné noci, Národní divadlo, režie: D. Špinar (2016)
Gardinerová - Pýcha a předsudek, Národní divadlo, režie: D. Špinar (2016)
Ministr Vrchní nymfa - Faust, Stavovské divadlo, režie: J. Frič (2018)
Hrají - Za krásu, Nová scéna, režie: D. Špinar (2019)
Arsinoe - Misantrop, Stavovské divadlo, režie: J. Frič (2019)
Korintský posel – Král OidipúsNárodní divadlo, režie: J. Frič (2019)

VÝBĚR Z ROLÍ, KTERÉ ZDE ZTVÁRNILA V MINULOSTI: 

Lucy - Spolu/Sami, Nová scéna, režie: D. Špinar (2015)
Pargeia - Vítejte v Thébách, Stavovské divadlo, režie: D. Špinar (2018)

Kompletní přehled rolí naleznete v archivu Národního divadla

FILM A TELEVIZE
Objevila se v seriálech: Ordinace v růžové zahradě (Marcela Mázlová), Ošklivka Katka, Odsouzené (Lešiaková), Vyprávěj, Vraždy v kruhu, Nevinné lži, Zločin v Polné.


OCENĚNÍ
2011 Cena Českého divadla za nejlepší ženský herecký výkon – Irina Arkadinová, Racek (Městské divadlo Kladno, rež. D. Špinar)


ROZHOVORY
Ovlivňovat věci divadlem, o to je třeba se donekonečna pokoušet“, i-divadlo.cz – online rozhovor, 13. 2. 2017
„Jsou to praktiky hodné starého režimu“, Lidové noviny, 12. 4. 2016


Aktualizace: září 2019

Alena Štréblová účinkuje v představeních

SEZONA 2019/2020

  • Za krásu Nová scéna
    17. 12. 2019, 20:00

  • Faust Stavovské divadlo
    20. 12. 2019, 19:00

Alena Štréblová účinkuje v inscenacích

SEZONA 2019/2020

Další členové souboru Činohra Národního divadla

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.