MENU

Ondřej Vinklát

První sólista Baletu, stálý host Laterny magiky

Ondřej Vinklát absolvoval v roce 2011 Taneční konzervatoř hl. m. Prahy. Ještě za studií se stal v září 2009 členem tanečního souboru TKP Bohemia Balet, kde na sebe výrazně upozornil v sólovém partu v Boleru, dále v Sinfonietě, Le Papillon (hudba Jacques Offenbach, choreografie Maria Taglioni), Indigo Rose (Yaron Daffan, Jiří Kylián), Suite en blanc (Édouard Lalo, Serge Lifar), Růži, Gajané ad. Je typem všestranného tanečníka schopného interpretovat klasický i současný repertoár. Na 3. ročníku mezinárodního festivalu Ballet Days Olomouc získal v listopadu 2011 v kategorii Senior duo spolu s Kateřinou Plachou Grand Prix Award. 
V roce 2012 nastoupil do angažmá Baletu Národního divadla, kde od sezóny 2013/14 působí jako sólista. K jeho rolím patří např. Basil v Donu Quijotovi, Krabat v Čarodějově učni, Romeo v baletu Romeo a Julie, Rytíř Danceny ve Valmontovi, Zlatý Buddha, Muž z chrýmu bohyně Kálí v La Bayadere,  Čert, Táta v Louskáček a Myšák Plyšák, Káj ve Sněhové královně, Princ v Malé mořské víle, Tančí v Sólo pro nás dva. Tančil v Ballettissimu, decadance Ohada Naharinave složeném večeru Vertigo, Z moderního repertoáru, ve Chvění Petra Zusky. V sezoně 2017/2018 pak v premiéře Timeless v roli Vyvolený ve Svěcení jara Glena Tetleyho a v roli Tančí.

Hostuje i na dalších scénách, např. v Divadle J. K. Tyla v Plzni
. Se svým kolegou Štěpánem Pecharem vytvořil choreografie např. Červenej čudlik nebo Přesně včas. Společně s Markem Svobodníkem a Štěpánem Pecharem založili skupinu DekkaDancers. Vytvořili například choreografii 131ND 56LM 31NS k zahájení sezóny ND 2013/14. Je držitelem Ceny Thálie 2013 za roli Romea z baletu Romeo a Julie v choreografii P. Zusky.

Další členové souboru Balet Národního divadla