MENU

Baletní přípravka ND

2017/2018

Zemřela MgA. Věra Ždichyncová

Baletní přípravka Národního divadla s lístostí oznamuje, že dne 18. 9. 2017 zemřela MgA. Věra Ždichyncová, poslední žijící zakládající pedagožka Baletní přípravky Národního divadla v roce 1953. V Baletní přípravce ND působila v letech 1953–1963.

2016/2017

Baletní přípravka ve Stavovském divadle

Baletní přípravka Národního divadla i v letošním roce pokračuje v tradici posledních několika let a uvede svoje výroční představení, tentokrát pod názvem Snění. Premiérově se s námi setkáte v nádherných historických prostorách Stavovského divadla. Naše představení se bude skládat ze dvou částí. V první se diváci mohou seznámit s atmosférou, která panuje na baletním sále v průběhu výuky tance. Uvidí snahu našich malých žáků, kteří poctivě nacvičují prvky klasického tance – demi plié, battement tendu, soté ….. Poté se přeneseme do Čarovného lesa, kde se houbičky, stromečky, motýlci, kočičky, trpaslíci, kytičky a berušky střídají s netopýry a ježky a děti v jejich kostýmech prožívají svá malá dobrodružství.

Druhá část přinese roztančení a radost z pohybu, kterou umocní i naši první sólisté Nikola Márová a Michal Štípa, kteří jsou našim nejmenším vzorem. Naše představení by mělo děti nejen vychovávat k lásce k umění, ale mělo by být i inspirací pro pohybově a muzikálně nadané děti a jejich rodiče při úvahách, kterým směrem zaměřit jejich aktivitu. Děti, které Baletní přípravku Národního divadla navštěvují mají jedinečnou možnost získat základy klasického tance pod vedením zkušených pedagogů, pocítit bezprostředně atmosféru „velkého tanečního světa“ a svoje první zkušenosti dokonce zúročit na naší první scéně. Tato příležitost, která je bytostně spojená s Národním divadlem je jedinečná. Řada dětí pokračuje dále ve studiu na konzervatoři a z ostatních se stávají milovníci tance na celý život.

   
  

Konkurz do Baletní přípravky Národního divadla

Přijímá přihlášky ke konkurzu do prvního ročníku 
pro dívky od 6 let
pro chlapce od 6 let
a rovněž pro starší dívky i chlapce, jejichž taneční schopnosti však musí být na úrovni věkově odpovídajícího ročníku Baletní přípravky ND.

Konkurz se bude konat 11. června 2017. 
Na základě zaslané přihlášky budou děti rozděleny do skupin. 
Detailní informace o konkurzu pošleme začátkem června 2017.

Přihlášky zasílejte na příslušném formuláři, který je k dispozici ke stažení 
na www.narodni-divadlo.cz v části Baletní přípravka / pro žáky a uchazeče 
do 30. května 2017,
a to na e-mail: j.jodasova@narodni-divadlo.cz


 

Ceny Thálie 2016

Letošní svátek všech divadelníků - Ceny Thálie 2016 - svojí přítomností oživila rovněž Baletní přípravka Národního divadla. Žákyně 3. ročníku kromě jiného čistě ztvárnily v samostatném čísle mechanické panenky a navíc vyhlásily kategorii Cena Thálie 2016 za celoživotní mistrovství v oboru balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr. 
Atmosféru večera přibližují fotografie z vystoupení dívek a společná fotografie s vítězkou v kategorii balet, pantomima, kterou se stala Yui Kyotani.

   

Ferda Mravenec

Rádi bychom Vás pozvali na připravovaný muzikál Ferda Mravenec v Divadle Hybernia, ve kterém dostali příležitost vystoupit naši nejmenší. Jedná se o muzikál rodinného typu, který uspokojí dětské diváky včetně těch nejmenších. Naše děti vystupují v roli plošťátek. Choreografie se ujal zkušený Libor Vaculík. Hudba, scéna i kostýmy vrchovatou měrou plní očekávání, které od takovéhoto typu představení diváci mají.

O baletní přípravce ND s Janou Jodasovou

V pořadu Hudba v miléniu byla hostem moderátora rádia Classic Praha Martina Šulce vedoucí Baletní přípravky ND Jana Jodasová. Celý rozhovor naleznete na odkazu: www.classicpraha.cz/radio/porady/hudba-v-mileniu/o-baletni-pripravce-nd-s-janou-jodasovou/

MgA. Věra Ždichyncová oslavila dne 17. 2. 2017 krásné 95. Narozeniny. Gratulujeme!

(*17. 2. 1922)
Patřila k zakládajícím pedagožkám Baletní přípravky Národního divadla v roce 1953. V Baletní přípravce ND působila v letech 1953–1963. Narozena v Praze. Žačka H. Štěpánkové a H. Bekeffi. V roce 1956 absolvovala Taneční katedru Divadelní fakulty AMU (taneční pedagogika) a semináře u O. A. Iljiny na Taneční konzervatoři Praha. V letech 1931–1941 byla sólistkou baletu Státního divadla Ostrava, 1942–1944 tančila v Königsbergu (Kaliningrad). V sezoně 1945/1946 působila v Divadle 5. května. V letech 1946–1947 a 1959–1962 byla angažována opět ve Státním divadle Ostrava. Od roku 1948 se stala členkou baletního sboru ND. Významná byla její pedagogická činnost na Taneční katedře Hudební fakulty AMU v letech 1958–1987. Mimo klasického tance se věnovala i výuce jógy. Spoluautorka (s Doc. MgA. O. Páskovou) skriptu Základy klasického tance (Praha, SPN 1973) a učebnice Základy klasického tance (Praha, SPN 1978). Matka tanečníka ND Pavla Ždichynce.

Vážení přátelé,

na začátku sezony 2016/2017 je příležitost nejen k malému bilancování sezony minulé, ale i k zamyšlení, co nás čeká v tomto školním roce. Činnost naší Baletní přípravky měla dva vrcholy. Prvním bylo nové nastudování představení Louskáček, a to v režii uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Petra Zusky, tentokrát pod názvem Louskáček a Myšák Plyšák. Pojetí tohoto představení je zcela jiné, než z jakého vycházelo to dosavadní. Nicméně pro žáky přípravky tato inscenace přinesla mnoho nových příležitostí. Inscenace neprověřila pouze taneční vyspělost našich žáků, ale vyžadovala i notnou dávku výrazového a hereckého ztvárnění jejich rolí. Podle reakcí diváků lze konstatovat, že naše děti se se svými úkoly vyrovnaly se ctí. 
Druhým vrcholem uplynulé sezony bylo již tradiční výroční představení naší přípravky, které se tentokrát premiérově uskutečnilo na scéně Státní opery. Představení s názvem od Mozarta k šansonu zahrnovalo dlouhé časové období a celou škálu tanečního projevu. Další podrobnosti jsou zachyceny v našem archivu. Našimi diváky bylo toto představení vřele přijato. Závěrem lze konstatovat, že pobyt na prázdninovém soustředění Letní arabesky se stále více stává oblíbenou částí prázdnin našich žáků.

Pokud jde o nadcházející sezonu, vzhledem k rekonstrukci Státní opery, některé tituly, ve kterých účinkují naši žáci, mění scénu svého uvedení. Balet La Bayadère bude nově v historické budově Národního divadla, Romeo a Julie se od této sezony přesouvá do Hudebního divadla Karlín a Louskáček a Myšák Plyšák zůstává na scéně historické budovy ND. Věříme, že naši žáci se s novými prostorovými poměry úspěšně vyrovnají.

V tomto roce bude rovněž několik našich žáků nově vystupovat v Divadle Hybernia v muzikálu Ferda mravenec. I letos počítáme s naším výročním představením. Tentokrát budeme poprvé účinkovat na scéně Stavovského divadla. Na základě červnového a zářijového konkurzu naše škola přijala řadu nových nadaných žáků. Stejně jako v minulém období byl o konkurs mimořádný zájem. Naše přípravka přijala nejen žáky do prvního ročníku, ale i starší žáky na příslušné úrovni. V této souvislosti byl v letošním školním roce otevřen pro děti ve věku 8 až 10 let nově ročník 4b. Pokud jde o složení posluchačů, můžeme s trochou nadsázky říci, že naše škola získává takřka mezinárodní rozměr. Je možné mezi nimi najít zástupce nejen ruské a ukrajinské národnosti, ale i děti z Japonska či Mexika.

Přejme si pro sezonu a školní rok 2016/2017, ať se nám daří a jak se v divadle říká, ZLOMTE VAZ!

Jana Jodasová, 
vedoucí Baletní přípravky ND

2015/2016

Od Mozarta k šansonu  

Ve dnech 23. a 24. 6. 2016 se uskutečnilo ve Státní opeře naše výroční představení od Mozarta k šansonu. Připomeňme si okamžiky představení několika fotografiemi. Tyto a řadu dalších fotografií, které můžete zobrazit i ve větším formátu, naleznete v naší galerii.
I. Od Mozarta k šansonu- úvodní čísla  
II. Od Mozarta k šansonu - Mozart 
III. Od Mozarta k šansonu - Edith Piaf

 
 
 

Nenechte si ujít naše nové představení plné nových a zajímavých choreografií,

Od Mozarta k šansonu, tak diváky bude lákat na naše představení hravý plakát ze společné „výtvarné dílny“ dua Mário Bakuš – Michaela Wenzelová, kteří byť profesí tanečníci, jsou nadáni i v oblasti výtvarné a již poněkolikáté nám s velkým entuziasmem pomáhají ztvárnit vizuální informaci o připravovaném představení, která má co nejvýstižněji oslovit naše příští diváky.

Úvodní část našeho představení, které se uskuteční 23. a 24. 6. ve Státní opeře je složena z mnoha zajímavých čísel od klasiky až po modernu. Jako již tradičně i letos s námi spolupracují členové Baletu Národního divadla, a to jak v roli choreografů, tak v roli tanečníků. Z uplynulých představení bychom již mohli sestavit docela reprezentativní galerii baletních osobností, které se s námi podílely na naší práci. Tyto osobnosti vždy přinesly buď neotřelý choreografický pohled a skutečně zajímavou a osvěžující práci pro naše žáky nebo vynikající taneční výkony, které pro ně byly vzorem a inspirací. V letošním roce jsme oslovili s nabídkou spolupráce mladé nadějné umělce ze souboru Baletu ND Matěje Šusta a Marka Svobodníka. První z nich vytvořil choreografii pro ročník Pokročilých, druhý pak moderní choreografii pro 6. ročník. I v letošním představení se naplnila pomalu vznikající nepsaná tradice, že velkou část těchto čísel ztvárnily se svou invencí pedagožky Baletní přípravky ND Monika Kysilová a Pavla Zusková

Druhá část našeho letošního představení je spojena s geniálním hudebním skladatelem W. A. Mozartem, od jehož narození uplynulo v letošním roce 260 let. Přes tuto propast času jeho dílo nestárne, je stále živé a získává pro sebe nové a nové generace hudebníků a posluchačů. I přes skutečnost, že s letošním mozartovským výročím je spojena celá řada hudebních událostí, rozhodli jsme se i my k jeho oslavě. Toto rozhodnutí má dva důvody. Prvním je jeho působení ve Stavovském divadle, které je dnes součástí Národního divadla, druhým pak ta skutečnost, že v pětileté historii našich výročních baletních představení jsme Mozartovu hudbu dosud nevyužili. V letošním roce se melodie Tureckého pochodu a Malé noční hudby staly základem pro vytvoření ucelené mozartovské části představení, v které uvidíte naše nejmladší žáky z 1., 2. a 3. ročníku. V jejich podání se zdá až neuvěřitelné, jak hudba tohoto hudebního mistra, který byl současníkem císařovny Marie Terezie a císaře Josefa II dokázala naše malé žáky roztančit. Při ztvárnění svých rolí se nechávají unést krásnými hudebními motivy, které s opravdovou radostí přenášejí do svého tanečního vyjádření.

Poslední část našeho letošního vystoupení byla inspirována nesmírně úspěšným „tanečním muzikálem“ Edita – vrabčák z předměstí. Přední choreograf naší současné taneční scény Libor Vaculík přijal naše pozvání podílet se na představení Baletní přípravky ND a tvůrčím způsobem ve spolupráci s hudebním skladatelem Petrem Maláskem upravil svoji úspěšnou choreografii s citlivým ohledem na možnosti našich žáků a omezený časový prostor. Po loňské inspirativní choreografii šéfa Baletu ND Petra Zusky, který pro naše žáky připravil samostatné vystoupení, je to další účast významného českého choreografa na naší práci.

Původní představení vzniklo spojením tance, zpěvu a slova, které si svou komunikativností získalo mnoho příznivců, a to nejenom z oblasti tance, a to již při svém prvním uvedení v plzeňském divadle J. K. Tyla, kde získal Libor Vaculík v roce 2000 Cenu diváků za nejlepší představeni sezóny. Inscenace, mapuje v několika epizodách život slavné francouzské šansoniérky a snaží se přiblížit divákovi fenomén jménem Edith Piaf. Kdo by neznal naléhavost a opravdovost písní evokujících život na ulici - pod střechou Paříže, niterně a radostně prožívající první zamilovanost a zároveň o to hořčeji a osudověji milostné prohry a pády na dno života, které se mísily v osobním životě s problémy s alkoholem a drogami i návraty na scénu... Do dnešních dnů jsou šansony Edith Piaf natolik spojeny s Paříží a jejím životem, ať reálným nebo vysněným, že bychom ve světě velmi obtížně hledali srovnatelný fenomén. Velkou zásluhu na úspěchu tohoto představení měl, mimo choreografii a režii Libora Vaculíka i vynikající výkon Radky Fišarové, která všechny známé, ale i méně známé písně z repertoáru Edith Piaf zpívá ve francouzském originále a kterou se naší baletní přípravce rovněž podařilo angažovat pro naše představení. Účasti Libora Vaculíka i Radky Fišarové prostřednictvím upraveného projektu Edith – vrabčák z předměstí na našem představení si samozřejmě nesmírně vážíme.

Věříme, že letošní představení, které je opět plné novinek, se setká jako v letech minulých u našich diváků s pozitivním ohlasem a oceněním.

Ještě je možné si vybrat některé ze zbývajících vstupenek a přijít se osobně přesvědčit.

J. Jodasová,
vedoucí Baletní přípravky ND

Týden ukázkových hodin Baletní přípravky ND

Jak se již stalo dobrou tradicí, opět v naší přípravce proběhl týden ukázkových hodin od 22. do 28. 1. 2016. V letošním roce nás poprvé navštívili i někteří sponzoři Národního divadla. Ti velmi ocenili úroveň našich žáků, kterou na ukázkových hodinách předvedli. Rodiče měli možnost se seznámit s výsledky práce svých dětí za uplynulé pololetí. Rovněž mohli pohovořit s vyučujícími pedagožkami a nahlédnout do kuchyně baletní školy. Některé momenty z tohoto týdne dokumentují naše fotografie. 

     

Louskáček a Myšák Plyšák

V loňském roce jsme se rozloučili s tradičním vánočním představením Louskáček – Vánoční příběh v choreografii Youriho Vàmose, který se na scéně historické budovy Národního divadla těšil zasloužené pozornosti těch nejmenších diváků a jejich rodičů a prarodičů více jak jedenáct let.
V letošním roce jsme se ve vánočním čase všichni setkali se zcela novým pojetím tohoto klasického díla, a to tentokrát v  netradiční choreografii uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Petra Zusky pod názvem Louskáček a Myšák Plyšák. V tomto pojetí prožíváme vánoční čas v kulisách staré Prahy spolu se symbolickými postavami tohoto období Čertem, Andělem a Mikulášem, tak blízkými našim nejmenším. To vše společně s rodinou a jejími dětmi Maruškou a Frantou, ke které se jako diváci nenásilně připojíme v jejich vánočních dobrodružstvích. Stejně jako v minulé choreografii i v této nové inscenaci mají své neodmyslitelné místo na scéně děti Baletní přípravky ND. Tentokrát však nejde jen o jejich taneční schopnosti, ale lze snad říci, že v první řadě o jejich herecké nadání. Zejména na hlavní pár dětí Marušku a Frantu, který nás provází takřka celým představením, jsou kladeny v tomto směru opravdu velké nároky. Nicméně po dlouhodobém a pečlivém zkoušení s pedagogy Baletní přípravky ve spolupráci s šéfem Baletu ND lze konstatovat, že současní žáci se s nároky na ně kladenými vyrovnali více než na výbornou, přičemž naše přípravka byla schopna postavit tři obsazení pro všechny dětské role.

Představení je svým charakterem určeno především pro nejmenší diváky, kteří svými reakcemi potvrzují, že práce všech zúčastněných nebyla vynaložena nadarmo. Konec konců tuto skutečnost potvrzuje i řada zcela vyprodaných představení.             

   

Vážení přátelé,

přišel čas, abychom se alespoň v krátkosti zamysleli nad uplynulou divadelní sezonou a školním rokem 2014–2015.
Hned na počátku tohoto školního roku nás postihla velmi smutná událost, neboť v neděli 12. října 2014 zemřela ve věku 85 let paní Dagmar Špryslová. Její pedagogická činnost byla přes více než 30 let spojena se jménem Baletní přípravky Národního divadla. Působila zde jako pedagožka v letech 1977–2011, přičemž vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů baletního umění. Přestože nepatřila mezi zakladatelské osobnosti přípravky, její dlouhodobé pedagogické působení zde zanechalo výraznou stopu.  Tímto úmrtím v podstatě skončila jedna historická a slavná éra Baletní přípravky Národního divadla.
Uplynulý rok byl však spojen i s několika doprovodnými aktivitami naší školy, které je možné také označit za významné. Poprvé v naší více než 60leté historii byl vydán kalendář na roky 2015 a 2016. Kalendář je skutečně reprezentativním počinem, byl vydán v nejvyšší grafické kvalitě v rozměrech A1 a A2, přičemž obsahuje 6 velkoformátových fotografií bývalých absolventů naší přípravky, kterými jsou T. Podařilová, M. Černá, N. Márová, B. Kohoutková, T. Juřicová (spolu s V. Nečasem) a M. Wenzelová. Kalendář můžete vidět na našich stránkách a jeho aktualizovanou verzi (pro roky 2016 a 2017) si v případě zájmu rovněž i objednat. Naše přípravka se mohla v tomto roce rovněž pochlubit celou řadou poštovních známek s vlastními kupóny. Známky můžete vidět a rovněž i objednat na našich stránkách.  Poslední z těchto aktivit bylo vydání Certifikátu. Jedná se o symbolický dokument, který stvrzuje skutečnost, že příslušný žák navštěvoval naši školu. Obraz sedících tanečnic pochází z ateliéru akad. mal. Milana Meda. Certifikáty byly pořízeny z finančního sponzorského daru, který naše přípravka obdržela. 
31. ledna 2015 jsme se rozloučili derniérou s představením Louskáček – Vánoční příběh.  Toto představení bylo velmi oblíbené mezi širokou diváckou obcí včetně nejmenších diváků, ale bylo i rovněž jakousi vlajkovou lodí naší školy, ve které se na jevišti za uplynulá léta vystřídaly možná stovky našich žáků. 
V současné době se připravuje zcela nové nastudování pod názvem Louskáček a Myšák Plyšák v choreografii a režii uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky. Jsme velmi rádi, že i tentokrát dostali naši žáci možnost účinkovat. Na nové studium se děti velmi těší a přistupují k němu s velkou odpovědností. 
I v divadelním roce 2014/2015 jsme našim příznivcům mohli nabídnout na historické půdě Národního divadla naše, již čtvrté, výroční představení, a to pod názvem Taneční střípky. Toto představení se setkalo s velkým nadšením diváků. Podrobnější informace o něm naleznete na našich stránkách. Již tradičně připravujeme vydání záznamu na DVD, a to opět v předvánoční době.      
O prázdninách jsme na zámku v Kostelci nad Černými lesy organizovali již pátý ročník našeho letního tanečního soustředění Letní arabesky. Zájem o tento pobyt byl opět velký. Ve dvou týdenních termínech se ho zúčastnilo více než 90 dětí. Opět se podařilo vytvořit pro naše mladší i starší žáky zajímavý program a nadšení dětí z tance bylo upřímně prožívané. Všichni jsme byli rádi, že i letošní pobyt se velmi vydařil. 
V nadcházející divadelní sezoně nás čeká kromě nové premiéry Louskáček a Myšák Plyšák mnoho odpovědné práce v dalších představeních Romeo a Julie a La Bayadère. Účast našich žáků v těchto inscenacích je pro ně samotné nezapomenutelným zážitkem, ale i potvrzením kvality výuky naší Baletní přípravky. Spoluprací na těchto představeních totiž Baletní přípravka naplňuje ideu svého úzkého propojení s Baletem Národního divadla. 
Samozřejmě nesmíme opomenout, že nás čeká opět velká práce na přípravě našeho výročního představení, které by se mělo uskutečnit v červnu 2016 v historické budově Národního divadla.

 Jana Jodasová
vedoucí Baletní přípravky ND 

 
2014/2015

Rozloučení s Baletní přípravkou

Ve více než 60leté historii Baletní přípravky ND to letos bylo poprvé, kdy žáci na poslední hodině obdrželi symbolický výstupní certifikát o vykonaném studiu. Tato hodina proběhla v srdečné až rodinné atmosféře, na jejíž vytvoření se kromě dětí podíleli i jejich rodiče. Kromě malého smutku bylo cítit i mnoho nových očekávání, protože celá řada našich žáků bude po úspěšném složení zkoušek od nového školního roku pokračovat ve svém studiu na Pražské taneční konzervatoři hl. m. Prahy, v Tanečním centru Praha a na Taneční konzervatoři v Brně… A konec konců, možná se s některými z nich za několik let opět shledáme jako s novými kolegy – tak, jak se to podařilo v letošním a loňském roce našim bývalým absolventkám, které se staly členkami souboru Baletu Národního divadla.
Tak tedy, milé děti, na Vaší další cestě životem, Zlomte vaz!

Na prázdniny se známkami Baletní přípravky ND

Žáci a přátelé Baletní přípravky ND mohou v průběhu prázdnin potěšit své blízké zásilkami, které budou opatřeny známkami s kupony, které sestavila naše Baletní přípravka. Tyto známky nebo tiskový list je možné samozřejmě rovněž použít jako dárek nebo uchovat na památku.

 Baletní přípravka Národního divadla má od letošního roku svůj certifikát

Na konci letošního školního roku vydá Baletní přípravka Národního divadla poprvé ve své historii svým žákům, kteří řádně (příp. mimořádně například z důvodu stěhování, apod.) ukončí svoji docházku. Jedná se o symbolický dokument, který stvrzuje skutečnost, že příslušný žák navštěvoval naši školu. Certifikát s růžovým podkladem je určen pro dívky a se zeleným podkladem je určen pro chlapce. Obraz sedících tanečnic pochází z ateliéru ak. mal. Milana Meda. Certifikáty byly pořízeny z finančního sponzorského daru, který naše přípravka obdržela.

         

Taneční střípky

Baletní přípravka Národního divadla uvedla ve dnech 2. a 3. 6. 2015 své již čtvrté výroční představení, tentokrát s názvem Taneční střípky. První část představení s nejmenšími žáky byla v tomto roce věnována 50. výročí Večerníčku. V druhé části měli diváci možnost zhlédnout fragment z baletu Paquita. Na tuto část navazovaly jednotlivé choreografie pro starší žáky. Představení bylo zakončeno zcela novou choreografií uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky vytvořenou speciálně pro naši přípravku s názvem Škatulata. Jsme rádi, že letošní představení bylo velmi úspěšné a setkalo se opravdu s vřelým přijetím publika.

             

Žáci baletní přípravky v Šípkové Růžence

Dne 29. 4. 2015 jsme se prozatím posledním představením rozloučili s baletem Šípková Růženka. V tomto představení účinkovala celá řada našich žáků v rolích motýlků, strašidýlek a kočiček.

  

Vystoupení ve Španělském sále Pražského hradu

Baletní přípravce ND byla nabídnuta mimořádná možnost vystoupit ve Španělském sále Pražského hradu při příležitosti oficiální návštěvy monackého knížete Alberta II. dne 9. 4. 2015. Žákyně 6. ročníku předvedly při svém vystoupení "pas de quatre"  z Labutího jezera od P. I. Čajkovského. Jejich výkon se setkal s mimořádným ohlasem.

Baletní přípravka Národního divadla Baletní přípravka Národního divadla

Baletní přípravka ND plní svoje poslání

Stejně jako v loňském roce jsme i letos zaznamenali velký úspěch při konkurzu do Baletního souboru Národního divadla. Konkurz se konal dne 28. 2. 2015 a zúčastnil se ho opravdu velký počet uchazečů z mnoha zemí. Mezi nimi byla opět i naše bývalá žačka Katka Kodešová. Samozřejmě jsme jí drželi palce, tak jako v loňském roce i Lauře Balogové, též naší bývalé žačce. Vzhledem k velkému počtu dětí z naší přípravky, které v posledních letech skládají úspěšně příjímací zkoušky na pražskou Taneční konzervatoř, jsme přesvědčeni o tom, že tento úspěch nebude posledním.

 

Foto soukromý archiv K. Kodešové | Diana Zehetner

Děti Baletní přípravky Národního divadla hostovaly při představení Šípkové Růženky

Dne 15. února 2015 se divákům v historické budově Národního divadla představil baletní soubor Divadla Josefa Kajetána Tyla z Plzně v pohádkovém baletu Šípková Růženka. Při této příležitosti se v roli pážat představily dvě žákyně Baletní přípravky. Představení se u diváků setkalo s velkým úspěchem a naši žáci dokázali, že jsou schopni se velmi rychle naučit dané role a úspěšně vystoupit.

Kalendář Baletní přípravky ND 2015–2016

Baletní přípravka ND má poprvé ve své více než 60 leté historii svůj vlastní kalendář. Na fotografiích jsou zobrazeny výrazné osobnosti Baletu Národního divadla posledních let, jejichž dětské krůčky začínaly v naší přípravce: T. Podařilová, M. Černá, N. Márová, B. Kohoutková, T. Juřicová (spolu s V. Nečasem) a M. Wenzelová. Kalendář je určen výhradně pro žáky, jejich rodiče a příbuzné a přátele Baletní přípravky ND.
Zájemci o bližší informace se mohou obrátit na e-mail: j.jodasova@narodni-divadlo.cz

 

 

 

 


Louskáček – Vánoční příběh

Tento nesmírně oblíbený baletní titul spojený neodmyslitelně s časem vánoc je jedním z klíčových představení, na kterém se podílejí žáci Baletní přípravky ND. Toto představení, které v období mezi listopadem a lednem má více než dvě desítky repríz, které bývají dle zkušeností z minulých let beznadějně vyprodány, je velmi oblíbené mezi širokou diváckou obcí včetně nejmenších diváků, ale je rovněž představením, ve kterém naše děti nesmírně rádi účinkují. S tímto vánočním představením jsme se definitivně rozloučili derniérou dne 31. 1. 2015. 

 

 

 

Ukázkové hodiny Baletní přípravky Národního divadla

Tak jako každým rokem proběhly i letos v Baletní přípravce Národního divadla v předvánočním čase, v týdnu od 1. do 5. prosince 2014, ukázkové hodiny jednotlivých studijních ročníků. Žáci naší přípravky ukázali rodičům a příbuzným co se za poslední období v přípravce naučili. Na všech hodinách byl přítomen velký počet rodinných příslušníků, kteří nejenže ocenili pokrok svých dětí, ale využili i vzácné možnosti k zachycení prchavých baletních okamžiků svých dětí nebo vnoučat na fotografie a videozáznamy, které budou mít jistě čestné místo v jejich rodinných archivech.

 

 

 

 

Baletní přípravka Národního divadla v nové baletní premiéře

Jsme rádi, že Baletní přípravka Národního divadla dostala možnost rozšířit repertoár baletních představení, na nichž se podílí. Několik žáků přípravky vystupuje v nové premiéře klasického baletu La Bayadère od Ludwiga Minkuse, jehož 1. a 2. premiéra se uskutečnila ve dnech 20. a 21. 11. 2014 na jevišti Státní opery. Jde o balet vycházející z motivů indické pohádky, který patří svou kostýmovou a scénografickou výpravností a špičkovým výkonům hlavních protagonistů k vrcholům baletní klasiky. Tento baletní titul je v Národním divadle uveden vůbec poprvé. Představení zaujme nejen širokou baletní veřejnost ale i rodiny s dětmi.

    

Foto Hana Smejkalová

110. výročí Jelizavety Nikolské

24. 10. 2014 jsme si připomněli 110. výročí narození Jelizavety Nikolské, která zanechala výraznou stopu ve vývoji Baletu Národního divadla, a to i pokud jde o její pedagogické působení. Baletní přípravka ND založená
v roce 1953 ve značné míře navazuje na její metody výuky.
Jelizaveta Nikolská, vlastním jménem de Boulkinová, se narodila ve Vladivostoku (Rusko) 24. 10. 1904. Tanci se začala učit u L. Tittoriové v Oděse, kde absolvovala gymnázium a navštěvovala konzervatoř. V roce 1919 se stala elévkou baletního souboru oděského divadla a pod vedením baletního mistra B. Romanova se zde postupně stala druhou a první sólovou tanečnicí. V roce 1921 odešla do Polska, v roce 1922 poprvé hostovala v ND v roli Odetty (Čajkovskij: Labutí jezero). Již v roce 1922 si otevřela vlastní baletní školu a později vedla i baletní školu při ND, přičemž vyškolila řadu vynikajících tanečnic a tanečníků ND. V roce 1923 zde byla angažována jako sólová tanečnice pro stálá hostování. Po roztržce se svým partnerem a baletním mistrem R. Remislavským odešla v roce 1925 z ND a na popud A. Bergra pokračovala ve studiích u O. Preobraženské v Paříži. Pod jménem Lila Nicolska vystupovala ve Folies-Bergere. V letech 1930–1932 působila jako baletní mistryně v Královské opeře v Káhiře. V roce 1932 se vrátila do Prahy, kde vystupovala zejména s A. Drozdovem. Hostovala opět v ND, v Divadle na Vinohradech, v divadle Varieté a vystoupila na několika tanečních večerech. Absolvovala řadu zájezdů po Evropě (Paříž 1927, Berlín 1936, Bělehrad 1937) a po USA s tzv. Československým baletem (1933), které jí přinesly světové úspěchy. Hostovala však i na domácích scénách (v Kladně, v Brně, v Plzni, v Bratislavě aj.). V letech (1934–1941) pak byla angažována v ND jako primabalerína, baletní mistryně (1937–1945) a umělecká šéfka baletu (1940–1945). Její postoje v době nacistické okupace ji přiměly za revoluce v roce 1945 k útěku do USA. Později se usadila ve Venezuele, kde zemřela v roce 1955 v Caracasu.

Zemřela Dagmar Špryslová

S nesmírnou lítostí Vám musíme oznámit, že v neděli 12. října 2014 zemřela ve věku 85 let paní Dagmar Špryslová. V letech 1977–2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky ND, kde vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů.

Dagmar Špryslová studovala u pedagogů J. Nikolské a Z. Zabylové. V roce 1944 nastoupila angažmá do Národního divadla, kde působila celých 33 let. Tančila ve všech inscenacích Baletu Národního divadla a řadě tanečních scén v operách, zejména vyzrálé ženské charaktery a role vyžadující tempe-ramentní, živý herecký projev, např. Tanec kněžek v Aidě, Švec v Popelce, Dívčina družka v Jarní symfonii, v Moravských tancích, Cikánský tanec v Carmen, Královna a Babička v baletu Z pohádky do pohádky, Služebná v harému v Bachčisarajské fontáně, Bacchanale v Tannhäuserovi, Chůva v Petruškovi, Matka v Louskáčkovi, Chůva v Othellovi, Berthe v Giselle, Vladařka-matka v Labutím jezeře, dále pak v Podivném dobrodružství Arthura Rowa nebo Rigolettovi.
V letech 1977–2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky ND, kde vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů.
Nadace Život umělce ji v roce 2000 udělila cenu Senior Prix.

Paní Dagmar Špryslová působila celou třetinu století jako pedagog Baletní přípravky ND. Po odchodu Doc. Páskové z přípravky to byla Mgr. Naďa Sobotková a Dagmar Špryslová, které společnou prací vtiskly za dlouhá desetiletí svého působení Baletní přípravce její charakter, vysokou profesionální úroveň a náročný a poctivý přístup k žákům. Mezi žáky Dagmar Špryslové byla celá řada talentů, u začátku jejichž dráhy stála a z nichž jsou dnes nepřehlédnutelné baletní osobnosti. Mezi jinými jmenujme např. T. Podařilovou a N. Márovou, které svoji profesionální kariéru spojily
s Národním divadlem nebo  B. Kohoutkovou, která působila na řadě mezinárodních prestižních baletních scén či L. Slavického současného sólistu mnichovského baletu. S odchodem paní Špryslové odchází další legenda Baletní přípravky, pro kterou je to v tomto roce další velká ztráta. Nicméně, tradice založená těmito osobnostmi bude v každodenní činnosti přípravky žít i nadále. 

 

 

Vzhledem k tomu, že celovečerní představení s názvem Taneční fantazie, které se konalo ve dnech 13. 6. a 14. 6. v historické budově Národního divadla se setkalo s mimořádně kladným diváckým ohlasem, rozhodlo se vedení Baletu ND přidat další představení 15. a 16. září 2014 v 19 hodin.

Celkové pojetí večera je velmi dynamické, hudebně pestré, plné barev a invence. Taneční fantazie patří mezi ta představení, na která byste měli rozhodně přijít se svými dětmi. Kromě jednotlivých vystoupení žáků Baletní přípravky ND plných nadšení, opravdového nasazení, radosti z pohybu, hudby i krásných kostýmů, jistě oceníte i letošního hosta, kterým je Taneční studio Andrea. Toto stepařské uskupení patří v České republice mezi nejúspěšnější. Od roku 2006 přiváží ze zahraničních soutěží (včetně Mistrovství světa ve stepu v Německu) ta nejvyšší ocenění. Stepařská čísla uvedená v rámci našeho večera jsou skutečnou lahůdkou. Jestliže první dvě třetiny představení jsou poskládány z jednotlivých baletních a stepařských vystoupení, poslední třetina je ucelenou částí, suitou z baletu Raymonda. V roli Raymondy nahradí primabalerinu Barboru Kohoutkovou vzhledem k její náhlé zdravotní indispozici mladá talentovaná moldavská tanečnice Alina Nanu. Již během studií absolvovala několik turné po celém světě, např. po Španělsku, Německu nebo USA, získala 1. cenu v Mezinárodní baletní soutěži v Rumunsku v roce 2009. Od sezony 2012/13 je sólistkou Baletu ND. Tančí s vynikajícím prvním sólistou Baletu ND Alexandrem Katsapovem, který ztvárnil postavu Abdérachmána. Jeho skvělé charismatické podání dramatických postav je naším publikem vřele oceňováno. Mezi sólisty nechybí ani Jiří Kodym, který svůj ušlechtilý zjev a grácii propůjčuje postavě Jeana de Brienna. Mile hravá a temperamentní je pak ve svých rolích dvojice demisólisty Mathiase Deneuxe a členky Baletu ND Lenky Hrabovské. Přirozené propojení žáků Baletní přípravky ND s excelentními výkony vyzrálých baletních umělců je skutečným bonbónkem.

   

   

   

   

 

Prázdninové soustředění – Letní arabesky IV

Ve dnech 12. 7. až 27. 7. 2014 se uskutečnil již čtvrtý ročník prázdninového soustředění Letní arabesky, který tradičně proběhl v zámeckém areálu v Kostelci nad Černými lesy. V letošním roce se poprvé tohoto soustředění zúčastnili žáci prvního ročníku a v některých případech dokonce i nově přijatí studenti. Pro menší děti byl pobyt (jako již tradičně) doplněn výukou angličtiny. Hlavní náplň pobytu, tj. baletní výuka byla doplněna různými hrami a soutěžemi. Vyvrcholením byl závěrečný večer, kdy děti kromě toho, co se naučily na soustředění, předvedly s velkým nadšením a zaujetím i svoje vlastní baletní choreografie.

  

  

Vážení přátelé,
zdá se mně to nedávno, co jsem se na tomto místě pokusila o krátkou bilanci 60. jubilejního roku Baletní přípravky Národního divadla a již máme za sebou první rok po tomto výročí. Bohužel, jak asi většina z Vás ví, nás
v tomto roce postihla velmi smutná a nečekaná událost, kdy náhle zemřela jedna ze zakladatelek Baletní přípravky ND a její dlouholetá vedoucí, paní Mgr. Naděžda Sobotková. V přípravce působila po celou dobu její existence, vtiskla jí pevný řád a dbala na vysokou úroveň výuky žáků. Tuto událost prožíval bolestně nejen náš pedagogický sbor, ale i většina našich žáků. Národní divadlo se rozloučilo s touto osobností, která s ním spojila celý profesionální život důstojně, na scéně historické budovy. Navíc se pedagogický sbor Baletní přípravky ND rozhodl zcela spontánně věnovat její památce výroční představení, které se tentokrát uskutečnilo pod názvem Baletní fantazie.
Pedagogové a žáci Baletní přípravky ND se na toto vystoupení připravovali jako v minulých letech velmi zodpovědně. Netradičním skupinovým hostem bylo Taneční studio Andrea. Toto stepařské uskupení patří v České republice mezi nejúspěšnější. Za mimořádný úspěch považujeme to, že se nám do představení podařilo získat do role Raymondy skutečnou hvězdu světového formátu, primabalerínu Barboru Kohoutkovou, jejíž profesionální kariéra začala právě před lety v Baletní přípravce ND, dále pak vynikajícího prvního sólistu Baletu ND Alexandra Katsapova, který ztvárnil postavu Abdérachmána, sólistu ušlechtilé pohybové grácie Jiřího Kodyma a další členy baletního souboru ND. Dvě červnová představení byla natolik úspěšná, že se vedení Baletu ND rozhodlo přidat začátkem září ještě dvě další představení. Je to tedy pro nás netradičně ostrý start do nové sezony 2014/2015. Pokud jde o tu loňskou, nesmíme zapomenout rovněž na to, že se naši žáci velmi úspěšně prezentovali v nové verzi baletu Romeo a Julie uměleckého šéfa Petra Zusky ve Stání opeře.
Velmi dobře byl přijat rodiči i dětmi náš již IV. běh prázdninového soustředění Letní arabesky, který se konal opět v zámeckém areálu v Kostelci nad Černými lesy. V tomto roce bylo hlavní novinkou účast žáků 1. ročníku a dokonce i těch (v červnu) nově přijatých. Přes původní obavy a pochybnosti je třeba konstatovat, že se i tak malé děti s novým prostředím, úkoly i režimem vyrovnaly na jedničku.
Pokud jde o novou sezonu, plánujeme kontinuální vývoj, s tím že vrcholem by mělo být nové představení přípravky v červnu 2015. Jako novinku lze uvést i to, že jsme rozšířili počet tříd tím, že byl poprvé otevřen 6. ročník. Pokud jde o mimopražské zájemce a jejich zapojení do naší činnosti, zatím vývoj postupuje pomaleji, než jsme očekávali. Máme však již první žáky ze Středočeského kraje. Úvahy a představy týkající se širšího mezinárodního kontextu spolupráce v naší oblasti jsou během na dlouhou trať, a uvidíme, jaká bude celková atmosféra a podmínky pro případný rozvoj v této věci.
Věřme tedy, že školní rok a sezona 2014/2015 bude pro všechny úspěšná.

Jana Jodasová
vedoucí Baletní přípravky ND 

2013/2014

Blahopřání Dagmar Špryslové

Dne 27. července 2014 oslaví své významné životní jubileum,
85. narozeniny, paní Dagmar Špryslová, jejíž profesionální život je spojen s Baletem Národního divadla a pedagogická činnost zejména s Baletní přípravkou ND. Studovala u pedagogů Jelizavety Nikolské a Zdeny Zabylové. V roce 1944 nastoupila angažmá do Národního divadla, kde působila celých 33 let. Tančila ve všech inscenacích Baletu ND a v řadě tanečních scén v operách, ztvárnila zejména vyzrálé ženské charaktery a role vyžadující temperamentní a živý herecký projev. Od roku 1977 až do roku 2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky Národního divadla, kde vychovala
a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky úspěšných baletních interpretů. Nadace Život umělce jí v roce 2000 udělila cenu Senior Prix.
Do dalších let aktivního života přejeme naší bývalé kolegyni mnoho zdraví a životní vitality.

ICM PRAGUE 2014

Mezinárodní konfederace porodních asistentek

Rok 2014 je plný velmi důležitých událostí, které mohou ovlivnit systém péče poskytované ženám
a jejich novorozeným dětem v České republice. Vrcholnou událostí byl 30. mezinárodní kongres porodních asistentek pořádaný Mezinárodní konfederací porodních asistentek v Praze
od 1. do 5. června 2014 v Kongresovém centru v Praze. ICM je největší celosvětovou organizací porodních asistentek. V současné době zastupuje zájmy 108 členských organizací porodních asistentek z 95 zemí světa.

 
Žáci Baletní přípravky ND vystoupili s velkým úspěchem na mezinárodním kongresu ICM Prague 2014 konaném v Paláci kultury v Praze dne 1. 6. 2014 před opravdu širokým mezinárodním publikem.

 

Vizuál předplatného na sezonu 2014/15 Národního divadla

Představujeme Vám vizuál kampaně předplatného ND na sezonu 2014/15. Tento vizuál sice zastupuje operní žánr, ale nás se týká také – žák Baletní přípravky ND, František Vít, se stal jednou z tváří kampaně. Představuje diváka, který se díky předplatnému stává sám účastníkem divadelního představení. Dalšími aktéry v rolích Čerta
a Káči jsou sólisté Opery ND František Zahradníček
a Kateřina Jalovcová.

 

Romeo a Julie

V divadelní sezoně 2013/2014 byla uvedena ve dnech 14. a 15. listopadu 2013 premiéra slavného baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie v novém nastudování uměleckého šéfa Baletu Národního divadla Petra Zusky. Pro Baletní přípravku ND je tato premiéra velmi významná. Naši žáci dostali velkou příležitost podílet se na tomto novém ztvárnění, a to v rolích komediantů. Této možnosti si velmi vážíme a považujeme ji za další krok stvrzující fakt, že naše přípravka je nedílnou součástí baletního souboru Národního divadla. Všechny Vás zveme na tuto velkou událost do Státní opery.

 

 

 

Více o inscenaci najdete zde.

Dancer inside Prague

Ve spolupráci Baletu ND a Italského kulturního institutu v Praze vznikla výstava italského fotografa Simone Ghera pod názvem Dancer inside Prague. Je to součást velkého projektu tohoto umělce, který fotografuje profesionální tanečníky v evropských státech i zámoří. Baletní přípravka ND je v tomto projektu zastoupena fotografií naší kolegyně Pavly Zuskové.

Baletní přípravka ND uvádí "Taneční fantazie"

Vážení příznivci baletu a Baletní přípravky ND, chtěli bychom Vás pozvat na naše letošní, v pořadí již třetí celovečerní představení, které se bude konat 13. 6. v 18.00 a 14. 6. v 11.00 v Národním divadle, a informovat Vás, že prodej vstupenek byl zahájen dne 22. 5. 2014.

Věříme, že Vás naše letošní představení potěší a že oceníte práci našich žáků, kteří je s velkým úsilím nacvičovali. Přejeme Vám krásný divácký zážitek.

 

Baletní přípravka ND se aktivně zúčastnila Mezinárodního dne tance

  

Dne 29. 4. 2014 se žáci Baletní přípravky ND zúčastnili Mezinárodního dne tance uspořádaného Národním divadlem na piazzetě ND. Při této příležitosti byl překonán český rekord v počtu účastníků, kteří aktivně tančili. Žáci, kteří se zúčastnili, měli možnost se na jedné piazzetě setkat se spoustou zajímavých lidí. Myslím si, že celá akce se vydařila.

Foto Aleš Liška

Výtvarná soutěž Baletní přípravky Národního divadla

Baletní přípravka vyhlásila v sezoně 2013/2014 dnes již tradiční výtvarnou soutěž. První téma bylo vyhlášeno k výročí 60 let Baletní přípravky ND. Druhé téma bylo vyhlášeno ke světové premiéře baletu Romeo a Julie v choreografickém zpracování šéfa Baletu ND Petra Zusky. Soutěže se zúčastnila řada dětí ve třech kategoriích. Jsme rádi, že Vám můžeme předložit ukázky vítězných prací.

                
 

Vzpomínáme nedožitých 91. narozenin paní Nadi Sobotkové

Před necelým měsícem jsme prožili velmi smutnou událost, kdy nás náhle opustila paní Mgr. Naďa Sobotková, spoluzakládající pedagožka Baletní přípravky Národního divadla a její vedoucí v letech
1983–2010. Shodou okolností to byl měsíc před jejími
91. narozeninami, které bychom s ní oslavili dne
20. dubna. V tento den si ji již připomeneme pouze krásnou vzpomínkou. Naše nadcházející představení BPND Taneční fantazie bude věnováno její památce.

Jana Jodasová
vedoucí BPND

 

Zemřela Naděžda Sobotková

20. března 2014 náhle zemřela ve svých 90-ti letech tanečnice, baletní mistryně a pedagožka, paní Naděžda Sobotková, jejíž jméno a život byly 75 let neodmyslitelně spjaty s Baletem Národního divadla.

Naděžda Sobotková byla nejen skvělou tanečnicí
a pedagožkou, ale i člověkem s velkou osobností, obrovskou vnitřní silou, vytrvalostí, trpělivostí, pokorou a láskou.
Téměř celý svůj život zasvětila baletnímu umění a nepřetržité práci v Národním divadle. Na počátku své kariéry studovala u pedagogů A. Handlové a J. Nikolské a v roce 1956 absolvovala TK DAMU, obor Taneční pedagogika. V Národním divadle pracovala již od roku 1939. Od roku 1948 působila jako sólistka a od 1959 jako baletní mistryně a vedoucí operního baletu ND. Svou technickou a výrazovou zdatnost uplatnila ve svých rolích. Za všechny jmenujme Ženu v Mlýnu na ženy, Květen, Leknín a Nový rok v baletu Z pohádky do pohádky, Bohyni světla v Prométheovi, Tao-Choa v Rudém máku, Lotty ve Filosofské historii, Rusalku ve Viktorce, Zlou sestru v Popelce, Ančku v Jánošíkovi, Amora
v Plamenech Paříže nebo Motýlka v Karnevalu.
Jako asistentka choreografie spolupracovala na mnoha inscenacích: Hry o Marii, Hoffmannovy povídky, Carmen, Tamerlan, Čarostřelec, Manon Lescaut, Mirandolina, Eva, Mistři pěvci norimberští, Braniboři v Čechách, Copernicus, Libuše, Řecké pašije, Mistr Jeroným, Příběh noci vánoční, Psohlavci, Falstaff, Zásnuby v klášteře.
Bylo vskutku obdivuhodné sledovat její pedagogickou činnost v Baletní přípravce Národního divadla, kterou vykonávala se stejným nadšením a entuziasmem jako na počátku, v roce 1959. Díky své obdivuhodné neposednosti a býčí tvrdohlavosti dokázala vychovat spoustu talentovaných žáků
a vynikajících tanečníků. V roce 1998 jí byla udělena cena Senior Prix Nadací Život umělce.
Ve své autobiografické knize „Národní divadlo? Alfa i omega mého života“ sama říká: „Národní divadlo opravdu bylo, je a bude alfou i omegou mého života. Našla jsem v něm počátek svého bytí a očekávám
v něm i svůj konec
.“

Děkujeme Vám, Naďo, za to, čím jste byla a co jste nám všem předala.
Zůstanete navždy v našich srdcích!

Tradiční, již V. ples seniorů na Žofíně

V neděli dne 16. února 2014 se konal již V. tradiční ples seniorů v paláci Žofín, který pořádala městská část Praha 1 ve spolupráci se střediskem sociálních služeb Prahy 1, na který byla jako host přizvána i Baletní přípravka ND. Vznikl tak zajímavý projekt, kdy se spojila ta nejmladší a nejstarší taneční generace – naši „druháčci“ a seniorky Meduňky z Prahy 1. Za doprovodu písničky Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko od Jiřího Suchého vystoupily velké a malé „berušky“. Vzniklo tak velmi úspěšné číslo v choreografii naší pedagožky Moniky Kysilové a Heleny Čelišové, které právem patřilo k nejlepším číslům večera. Jak děti, tak i seniorky navázaly během studia krásná přátelství. Přítomní diváci ocenili vystupující zasloužilým potleskem. Celý ples měl značný ohlas i v médiích.

  

Škoda Auto Management Gala

Dne 12. prosince 2013 reprezentovala Baletní přípravka ND společně se sólisty ND Andreou Kramešovou a Jiřím Kodymem Národní divadlo v Mladé Boleslavi u jeho dlouholetého sponzora firmy Škoda Auto, a to v rámci slavnostního programu Škoda Auto Management Gala. V rámci tohoto vystoupení mohli diváci shlédnout část výstupu z baletního představení Louskáček. Přítomné publikum toto vystoupení přijalo velmi pozitivně. Pro nás bylo zajímavou zkušeností nejen toto vystoupení ve zcela jiném, nezvyklém prostředí, ale velmi zajímavá byla i možnost prohlídky továrního muzea Škodovky, kde jsme se mohli seznámit s řadou nablýskaných krasavců z celé historie výroby.

 

Ukázkové hodiny Baletní přípravky ND

V neděli 8. prosince 2013 se uskutečnily ukázkové hodiny Baletní přípravky ND v Anenském areálu ve velkém sále Jiřího Kyliána, a to od 9.30 do 16.30 hod. Pedagožky Baletní přípravky přiblížily rodičům a příbuzným ukázky toho, co se ve vyučovacích hodinách děti z jednotlivých ročníků naučily. Ukázkové hodiny se těšily velkému zájmu rodičů, jak dokumentuje i momentka z této akce. Řada rodičů rovněž využila možnosti zaznamenat snažení svých ratolestí fotoaparátem nebo videokamerou. Z reakcí rodičů na úroveň ukázkových hodin lze jednoznačně konstatovat, že tato rekapitulace výuky dětí za první pololetí školního roku 2013/2014 se setkala s širokým kladným ohlasem přítomných.

 

Vážení přátelé,
prožili jsme spolu mimořádný 60. jubilejní rok Baletní přípravky Národního divadla v sezoně 2012/13. Vrcholem této sezony byly bezpochyby dvě zásadní události, a to oslava krásných 90. narozenin paní Naděždy Sobotkové
a představení Baletní přípravky Národního divadla k 60. výročí její existence v historické budově ND. Součástí oslav byly i doprovodné akce spojené s křtem autobiografické knihy o Naděždě Sobotkové Národní divadlo? Alfa i omega mého života! a na I. balkoně dokumentární výstava o historii a současnosti Baletní přípravky. Na začátku představení se o své zážitky a zkušenosti s Baletní přípravkou ND podělila řada osobností baletního světa. Představení se vydařilo a to nejen díky nesmírné píli a úsilí všech pedagogů, účinkujících a dalších protagonistů, ale i díky rodičům, kteří přes napjatou situaci způsobenou jarní povodní
v Praze s vedením přípravky příkladně spolupracovali. Za velmi zdařilé můžeme považovat i oba běhy letošního soustředění Letní arabesky III v Kostelci nad Černými lesy. Jako již každoročně řada našich žákyň složila úspěšně přijímací zkoušky na Taneční konzervatoř
hl. m. Prahy. Hlavní události jubilejního roku jsou tedy za námi, nicméně s některými dozvuky tohoto výročí se setkáte ještě do konce kalendářního roku 2013.
V září se před námi otvírá nový, již 61. ročník naší existence. Tento rok nebude jednoduchý a to zejména proto, že se plným tempem rozeběhla rekonstrukce Anenského areálu, což s sebou přináší mnoho organizačních a jiných problémů. Nezbývá však, než abychom všichni společně,
tj. pedagogové, žáci a v neposlední řadě i rodiče toto období překonali ve vzájemné spolupráci
a toleranci.
Pokud jde o školní rok 2013/14 bude samozřejmě pokračovat účast Baletní přípravky ND na vybraných baletních představeních v průběhu divadelní sezony a budeme připravovat ke konci roku již třetí samostatné vystoupení naší školy. Rovněž bude naším záměrem, aby proběhlo další letní soustředění, které si již mezi žáky i rodiči za předcházející tři ročníky vydobylo svoje pozitivní místo. Pokud jde o nové aktivity, chtěli bychom posoudit reálné možnosti zapojení mimopražských baletních talentů do naší činnosti. Zároveň bychom chtěli zvážit i případné možnosti mezinárodní spolupráce
v naší oblasti. Samozřejmostí je, že v průběhu celého roku budeme aktualizovat a rozšiřovat naše webové stránky.
Jak vidno, školní rok 2013/14 bude opět naplněn řadou již osvědčených akcí, ale i pokusy jak neustrnout na místě a postoupit zase o krůček dále. Do nadcházejícího školního roku vstupujeme
s vírou a odhodláním, že se rozhodující záměry podaří úspěšně zrealizovat.

Jana Jodasová
vedoucí Baletní přípravky Národního divadla

2012/2013

Ohlédnutí za oslavami 60 let Baletní přípravky ND

Baletní přípravka ND slavila 60. výročí své existence a připravila mj. výstavu, která mapovala celou dlouhou historii baletního učiliště při naší první scéně. Úvodní text o historii Baletní přípravky ND.

  

  

  

  

  

  

Letní arabesky III

Soustředění Baletní přípravky ND v Kostelci nad Černými lesy

  

   

Fotografie z představení 60 let Baletní přípravky ND

  

  

  

60 let Baletní přípravky Národního divadla

Nebude snad velkou nadsázkou, když řekneme, že o víkendu 8. a 9. června 2013 patřila historická budova Národního divadla, s výjimkou večerních představení, Baletní přípravce Národního divadla. Slavnostní představení s názvem 60 let Baletní přípravky Národního divadla bylo skutečným vyvrcholením jubilejní sezony 2012/2013, resp. školního roku našeho baletního učiliště.

Jak již bylo řečeno dříve, v tomto roce se setkala dvě vzácná kulatá jubilea, a to 60 let existence Baletní přípravky Národního divadla a 90. narozeniny paní Naděždy Sobotkové osudově spojené s její celou existencí, a to nejdříve jako pedagog a posléze téměř 30 let jako její vedoucí. 

Slavnostní představení otevřelo velké logo Baletní přípravky na červené sametové oponě a po úvodní Polonéze vystoupil na forbínu umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska se svým blahopřáním, poté následovaly spoty významných umělců, bývalých žáků školy - Nikoly Márové, Terezy Podařilové, Barbory Kohoutkové, Jaroslavy Obermaierové, Lukáše Slavického a Jaroslava Slavického.

Následoval slavnostní křest knihy životních a baletních osudů paní Naděždy Sobotkové s názvem Národní divadlo? Alfa i omega mého života, kterou spolu s ní sepsala Alena Šloufová. Hlavními kmotry knihy byli Renata Sabongui (vydavatelka), díky které kniha vyšla, Vlastimil Harapes (bývalý sólista Baletu ND) a Martin Rypan (vedoucí správy Baletu ND). Slavnostní představení pak uvedli umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska 
a vedoucí Baletní přípravky Jana Jodasová.

V průběhu představení se představili všichni žáci Baletní přípravky v rolích odpovídajících jejich věku. Mohli jsme vidět ztvárnění lidových písniček těmi nejmenšími, ukázky klasického repertoáru, ve kterém se představily větší dívky i zajímavá čísla moderního tance. Jako vzácní hosté vystoupili v ukázce 
z baletu Raymonda první sólista Michal Štípa a demisólistka Baletu ND Radka Příhodová. 
V ukázce z Giselle pak sólisté Andrea Kramešová a Viktor Kocian. Nedílnou součástí letošního představení bylo i otevření výstavy na I. balkoně Národního divadla mapující historii prvních let existence školy, její vývoj i současné aktivity.

Podle ohlasu nejen rodičů, ale i diváků z řad odborníků lze konstatovat, že slavnostní představení jako vrchol oslav 60. výročí školy se skutečně vydařilo. Některé dozvuky těchto oslav lze ještě očekávat do konce kalendářního roku 2013. Po tomto období zamíří Baletní přípravka aktivně k nové budoucnosti.

Dne 20. 4. 2013 oslavila paní Naďa Sobotková neuvěřitelné 90. narozeniny

Ve čtvrtek dne 18. dubna, dva dny před svým životním jubileem, oslavila paní Naďa Sobotková svoje krásné narozeniny ve společnosti jí nejmilejší, totiž mezi současnými i bývalými žáky Baletní přípravky Národního divadla. Atmosféra oslavy byla velmi příjemná, upřímná a zcela neformální. Připomenout tyto chvíle může několik vybraných fotografií.

 

 

Výtvarná soutěž – Můj největší baletní zážitek

Baletní přípravka ND vyhlásila v listopadu 2012 výtvarnou soutěž pro děti na téma „Můj největší baletní zážitek“. Soutěže se zúčastnilo 22 dětských malířů ve třech kategoriích. Podívejte se na nejlepší práce!

  

  

  

  


Vážení přátelé, příznivci baletu a nejmladší baletní generace zvláště,

po skončení letních prázdnin vstupujeme do skutečně mimořádného školního a divadelního roku Baletní přípravky Národního divadla. V sezoně 2012/2013 oslaví Baletní přípravka Národního divadla 60. výročí své novodobé existence, která se píše od roku 1953, kdy školu obnovily absolventky taneční katedry AMU, O. Pásková,
N. Sobotková a V. Ždichyncová. Zda je 60 let málo nebo hodně záleží samozřejmě na úhlu pohledu. Nicméně pokud uvážíme, že tato škola vznikla za jiného společenského uspořádání, v jiném státě a v polovině posledního století minulého tisíciletí a zabývá se něčím tak bytostně křehkým a éterickým jako je balet, je to přinejmenším velmi pozoruhodné.
Na její půdě začínala svoji pozdější kariéru řada osobností baletního umění. Mezi ně patří alespoň namátkou J. Kylián, P. Ždichync, D. Wiesner, J. Slavický,
A. Voleská, z pozdějších jmen pak T. Juřicová, T. Podařilová a N. Márová. Zcela unikátní pak byla docházka N. Sihamoniho, nynějšího kambodžského krále.
Baletní přípravka ND nejenže trvá ve své klasické, nikoliv však zkostnatělé podobě, ale nachází se
v dobré kondici, jak ostatně ukázalo i poslední představení První baletní krůčky. V pedagogickém sboru se v současnosti snoubí tradice a kontinuita zosobněná paní Naďou Sobotkovou a zároveň nová invence a moderní pojetí reprezentované omlazeným pedagogickým sborem.
V nastávající sezoně nás čeká řada mimořádných událostí a projektů, které mají Baletní přípravku ND ukázat z různých úhlů pohledu a to od akcí bilančních až po ukázky nejnovějšího směřování naší školy. Navíc se vyhlášené akce nebudou týkat např. pouze umění pohybu, ale i výtvarného
a slovesného ztvárnění našeho uměleckého oboru.
Věříme, že řada z plánovaných projektů bude pro naše příznivce příjemným a osvěžujícím překvapením.
Nuže přejme si společně, abychom do tohoto jubilejního roku vykročili tou správnou nohou, pardon špičkou…
Jana Jodasová
vedoucí Baletní přípravky Národního divadla

2011/2012

Letní arabesky

V průběhu letošních prázdnin se v termínu od 21. do 28. 7. 2012 uskutečnil již II. ročník prázdninového soustředění Letní arabesky. Soustředění se opět uskutečnilo v krásném prostředí zámku v Kostelci nad Černými lesy. Velké zkušební sály, kvalitní ubytování a dobré stravování umožnily bezproblémové soustředění na baletní program. Aby nezůstalo jenom u toho, probíhala zábavnou formou i základní angličtina. Ve volném čase se děti věnovaly dalším hrám či sportům 
a přípravě vlastních choreografií. Opékání buřtů, „bojovka“, olympiáda ve specifických disciplinách ještě celý pobyt okořenily dalšími zážitky. Celý pobyt byl ukončen závěrečnou soutěží, kde dívky představily s velkým nadšením své vlastní choreografie. Těšíme se na opětovné shledání na soustředění Letní arabesky III v roce 2013.

   

Výtvarná soutěž - Louskáček

Koncem roku 2011 vyhlásila Baletní přípravka ND výtvarnou soutěž pro členy přípravky na téma „Louskáček“.

Děti se soutěže zúčastnily dle svého ročníkového rozdělení v přípravce. Hodnocení provedli pedagogové Baletní přípravky ND.