MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Stavovské divadlo

  Valmont

  2. května ve Stavovském divadle

  Více o inscenaci
 • Balet Národní divadlo

  Marná opatrnost

  Slavný balet sira Fredericka Ashtona

  Česká premiéra!

25. 4. 2018

DANCE LABORATORY 13. 5. ve Stavovském divadle!

Proměňujeme mladé tanečníky Baletu Národního divadla v choreografy!

Mladí členové Baletu Národního divadla bravurně ovládají taneční umění, navíc mají spoustu nápadů a také touhu ztvárnit je na jevišti.  Osm z nich dostalo příležitost vyzkoušet své schopnosti „z druhé strany“ – ve večeru Dance Laboratory / Taneční Laboratoř. Choreografie Gianvita Attimonelliho, Marka Svobodníka, Benjamina Hussona, Zacharyho Rogerse, Alice Petit, Morgane Lanoue, Terezy Kučerové a Štěpána Pechara 13. května od 20:00 ve Stavovském divadle!

"Naším cílem je dát šanci mladým choreografům, v jejímž rámci dostanou příležitost si vyzkoušet své schopnosti. Nejlepší způsob jak získat takovou zkušenosti, je plně se ponořit do této jedinečné umělecké formy. Popustit uzdu svým představám a přivést své kreace do života. Předvést vlastní sny a myšlenky vyžaduje odvahu, my však doufáme, že tímto nekonvenčním způsobem rozpoznáme různorodost doprovázenou mnohými kouzelnými momenty a zrození nového uměleckého díla, choreografie, baletu," vysvětluje umělecký šéf Baletu ND Filip Barankiewicz. 


19. 4. 2018

Marná opatrnost přináší lásku a humor na jeviště Národního divadla

Dnes večer 19. 4. uvedeme poprvé v historii premiéru slavného baletu Marná opatrnost sira Fredericka Ashtona. Mistrovské dílo anglického tvůrce, v němž vystoupili nejlepší tanečníci světa, je baletem o LÁSCE a radosti ze života. Navíc jde o balet humorný.

Svůj vtip v sobě nese již samotná lehce lechtivá zápletka příběhu, kdy opatrnost matky uchránit svou dceru Lise od svodů vyvoleného Colase, se ukáže jako marná. Lise nechce jednoduššího Alaina, místo života v bohatství, po boku nesprávného muže, volí lásku (a krasavce k tomu).  Těšte se na jedinečný zážitek. Foto Pavel Hejný


11. 4. 2018

Marná opatrnost - oslava radosti ze života!

Podívejte se na trailer k baletu Fredericka Ashtona Marná opatrnost, který vás naladí na tuto veselou baletní komedii. Česká premiéra 19. 4. v Národním divadle. © Mário Bakuš


10. 4. 2018

HOVORY S ... JANE ELLIOTT k Marné opatrnosti 16. 4. v 16.00 na Nové scéně

Nahlédněte do zákulisí připravované premiéry. Umělecký šéf Baletu ND Filip Barankiewicz si bude na Nové scéně povídat s britskou choreoložkou Jane Elliott, která se souborem Baletu Národního divadla nazkoušela choreografii baletu Marná opatrnost / La Fille mal gardée. Uvidíte dokonce i otevřenou zkoušku s tanečníky Baletu ND k připravované premiéře.

Jane Elliott, absolventka Institutu Beneshovy pohybové notace při Královské akademii tance
v Londýně, s Baletem Národního divadla uvádí v jevištní život originální choreografii baletu
La Fille mal gardée – Dívka špatně střežená aneb Marná opatrnost, kterou v roce 1960 vytvořil zakládající choreograf Královského baletu Sir Frederick Ashton (1904–1988).

Jedinečný komický balet La Fille mal gardée byl vytvořen v roce 1960 zakládajícím choreografem Královského baletu Sirem Frederickem Ashtonem. Patří k nejstaršímu baletu dochovanému do naší současnosti a ještě nikdy nebyl uveden na naší první scéně.

Premiéra se odehraje v historické budově Národního divadla 19. 4. 2018 v 19:00 hodin.


26. 3. 2018

Nikola Márová a Ondřej Vinklát získali Cenu Thálie za mimořádný umělecký výkon

Jsme hrdí na to, že naši první sólisté Nikola Márová a Ondřej Vinklát získali Cenu Thálie za mimořádné umělecké výkony v roce 2017.


Nikola Márová za roli Matky a Ondřej Vinklát za roli Vyvoleného ve Svěcení jara slavného amerického choreografa Glena Tetleyho.
Ceny byly tanečníkům předány na slavnostním ceremoniálu v sobotu 24. března v historické budově ND.
Oba sólisté již toto prestižní ocenění obdrželi v předchozích letech.
Nikola Márová před deseti lety za dvojroli Odetty – Odilie v Čajkovského Labutím jezeře ve Státní opeře Praha a Ondřej Vinklát před čtyřmi lety za Romea v inscenaci Romeo a Julie v Národním divadle.
 
Gratulujeme!!!


20. 3. 2018

ŽIVOT NA ŠPIČKÁCH – dvanáctiminutový umělecký dokument ze života prvních sólistek je ke zhlédnutí na YOUTUBE.

Podívejte se zde! https://youtu.be/dXVJ-QxFfVI

Umělecký dokument Život na špičkách nevšední formou nahlíží do zákulisí života prvních sólistek Baletu Národního divadla – Nikoly Márové, Aliny Nanu, Terezy Podařilové, Miho Ogimoto a Andreji Kramešové. Divákům byl film poprvé slavnostně představen 6. března na Nové scéně Národního divadla.

Autorka filmu Tereza Bílá (kreativní producentka), režisér Igor Zacharov a kameraman David Hofmann, nakukují za oponu a ještě dál - na každodenní práci primabalerín, která je plná tvrdé dřiny, odříkání, ale i velkých emocí. Tanec totiž není jen úžasná práce nohou nebo brilantně zvládnutá technika, ale vyžaduje eleganci, disciplínu, pevnou vůli, píli, muzikalitu a hlavně velké srdce.

Film ŽIVOT NA ŠPIČKÁCH vznikl za finanční podpory Mecenášského klubu ND, dále za podpory Mac Cosmetics CZ SK a Panavision Prague. 


19. 3. 2018

Získají naši tanečníci Cenu Thálie? Držte nám palce

Letos již po pětadvacáté se budou předávat Ceny Thálie a my máme svá želízka v ohni.

Naše první sólistka Nikola Márová je nominována za roli Matky ve Svěcení jara Glena Tetleyho. Další nominaci za Vyvoleného ve stejné choreografii v rámci inscenace TImeless získal první sólista Ondřej Vinklát. V širší nominaci se objevila sólistka Aya Watanabe za sólo v baletu Chvění, Claire Teisseyre za Ruskou dívku v Serenade George Balanchina a sólista Francesco Scarpato za Vyvoleného ve Svěcení jara. Slavnostní ceremoniál proběhne v sobotu 24. března od 20 hodin v historické budově Národního divadla. Ačkoli nebudete na místě, nic vám neunikne. Předávání cen bude v přímém přenosu vysílat Česká televize na programu ČT1.


12. 3. 2018

Hvězda Dutch National Balet Daniel Camargo zatančí v La Bayadere

Brazilský tanečník, hvězda Dutch National Balet, Daniel Camargo zatančí po boku naši první sólistky Aliny Nanu v La Bayadère 1. 4. 2018 v 19.00.

Daniel Camargo se narodil v brazilské Sorocabě. Po počáteční soukromé výuce absolvoval baletní školu Teatro Guaira v Curitibě, v roce 2005 zahájil studium na Škole Johna Cranka ve Stuttgartu, kterou úspěšně ukončil v roce 2009. V sezoně 2009/2010 byl přijat do Stuttgartského baletu a v sezoně 2013/2014 byl jmenován prvním sólistou. Ve Stuttgartu ztvárnil řadu hlavních rolí například v baletech Johna Cranka: Romea v Romeovi a Julii, Petruccia ve Zkrocení zlé ženy, Lenského v Oněginovi, dále pak Basila v Donu Quijotovi (Maximiliano Guerra), postavu „cihlově červená“ v baletu Dances at a Gathering (Jerome Robbins), Melancholika ve Čtyřech temperamentech (George Balanchine), Bima v Gaîté Parisienne (Maurice Béjart), dále ztvárnil hlavní mužskou roli ve Svěcení jara (Glen Tetley) a titulní postavu v Krabatovi (Demis Volpi). Role přímo pro něho vytvořili Sidi Larbi Cherkaoui, Wayne McGregor, Jorma Elo, Mauro Bigonzetti, Demis Volpi, Christian Spuck a další choreografové. Od sezony 2016/2017 je prvním sólistou Dutch National Ballet.

Daniel Camargo je držitelem různých ocenění, včetně německé taneční ceny „Budoucnost“ a Ceny diváků na Soutěži Erika Bruhna v Torontu, kterou získal spolu se svou partnerkou Elisou Badenes za provedení Pas de deux v choreografii Demise Vopiho Little Monster, vytvořené pro oba umělce speciálně pro tuto příležitost.


28. 2. 2018

ŽIVOT NA ŠPIČKÁCH - filmový dokument ze zákulisí života prvních sólistek Baletu ND

Dvanáctiminutový umělecký dokument Terezy Bílé a Igora Zacharova ŽIVOT NA ŠPIČKÁCH nevšední formou nahlíží do zákulisí života prvních sólistek Baletu Národního divadla – Nikoly Márové, Aliny Nanu, Terezy Podařilové, Miho Ogimoto a Andreji Kramešové. Divákům bude poprvé slavnostně představen 6. března od 17.00 na Nové scéně Národního divadla.

Autorka filmu Tereza Bílá a kameraman a režisér Igor Zacharov zprostředkovávají intimní pohled na každodenní práci prvních sólistek, která je plná tvrdé dřiny, odříkání, ale i velkých emocí. Tanec totiž není jen úžasná práce nohou nebo brilantně zvládnutá technika, ale vyžaduje eleganci, disciplínu, pevnou vůli, píli, muzikalitu a hlavně velké srdce. „Kde není srdce, není umění,“ řekla slavná ruská primabalerína Anna Pavlovová. Ano, to je právě ten magický moment, který promění tanečnici v primabalerínu, to je ta alchymistická proměna olova ve zlato. To vše v sobě mají naše umělkyně, ženy, které dosáhly pomyslného vrcholu na cestě k baletnímu mistrovství.