MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Stavovské divadlo

  Brel - Vysockij - Kryl / Sólo pro tři

  Legendární inscenace Petra Zusky zpět na programu

  více o inscenaci
 • Balet Nová scéna

  Sólo pro nás dva

  Premiéry 15. & 16. června 2017

  koupit vstupenky

20. 2. 2019

Třikrát Baletní dílna – Labutí jezero

Zbývají poslední volná místa. Připravujeme ale další baletní dílny: k Labutímu jezeru a také k Timeless a Marné opatrnosti. Sledujte Balet nás baví!

Labutí jezero patří nejen labutím, ale především vám, divákům. Připravili jsme hned tři baletní dílny, díky kterým můžeme společně sdílet vášeň k labutím a baletu, i tomuto ikonickému uměleckému dílu. Vždyť historie tohoto baletu, Čajkovského genialita, zajímavosti různých možností interpretace a specifika současného nastudování stojí za váš čas. O návštěvě samotného Labutího jezera nemluvě.

Již tuto sobotu se budou konat tři baletní dílny s podtitulem Labutí jezero – dvě jsou určeny rodinám s dětmi a jedna dospělým zájemcům nebo studentům starším než 12 let. Těšit se můžete na setkání s prvními sólisty Baletu Národního divadla Nikolou Márovou a Adamem Zvonařem.

Pro ty, kterým se nepodaří zúčastnit baletní dílny k Labutímu jezeru, připravujeme další příležitosti – v konceptu těchto doprovodných programů budeme i nadále pokračovat. V březnu se ještě budeme věnovat Labutímu jezeru, ale pak přijdou na řadu také baletní dílny Timeless a Marná opatrnost.

Sledujte Balet nás baví!

foto: Martin Roedl

Více o představení


13. 2. 2019

Brel–Vysockij–Kryl / Sólo pro tři – pouze tři představení v únoru 2019

Legendární inscenace Petra Zusky zpět na programu. Ona: první sólistka Alina Nanu a On: sólista Matěj Šust

Taneční divadlo s podtitulem „Sólo pro tři“ je strhující představení inspirované životy a písněmi tří zpívajících básníků 60. a 70. let minulého století – Jacques Brel / Vladimir Vysockij / Karel Kryl

Hrdinství. Kolik podob může mít hrdinský čin? Od nenápadného a tichého slova až po zdatný fyzický výkon. Můžete být hrdinou uprostřed vřavy, nicméně stejnou dávku odvahy a osobního nasazení potřebujete i pro ta hrdinství uprostřed všedních dnů. Někdy se stačí jen podepsat…

Autor inscenace, choreograf a režisér Petr Zuska vždy patřil a patří k těm, kteří byli ochotni kvůli pravdě a lidským ideálům vystoupit ze své komfortní zóny, křičet okolo sebe: Lidi, probuďte se…

Když v roce 2007 tvořil kultovní Sólo pro tři, mluvil sice ústy Brela, Vysockého a Kryla, shůry ovlivněn predčasnou smrtí dalšího velkého barda a svého kamaráda, herce Borise Rösnera, nicméně pravdu vložil do každého pohybu, nápadu, režijního sledu.

A dnes? Co uděláme dnes? Kde jste, hrdinové?

Více o představení


8. 2. 2019

Do divadla s láskou – Romeo a Julie Baletu ND k Valentýnu

Blíží se svátek svatého Valentýna, svátek lásky a zamilovaných. Darujte si příběh dvou nejslavnějších milenců historie. Valentýnská 30% sleva na vybraná představení!

Bližší informace o speciální valentýnské akci zde
Své milované polovičce můžete darovat i zážitek z Romea a Julie Baletu Národního divadla v Hudebním divadle Karlín.

Dalším důvodem, přoč si vybrat právě toto Shakespearovo drama na hudbu Sergeje Prokofjeva v choreografii Petra Zusky, je to, že budou uvedeny již pouze poslední tři představení v této sezoně!

Těšit se můžete na zajímavá obsazení v hlavních rolích. Marta Drastíková se jako Julie zamiluje do Romea Matěje Šusta. Sólisté Baletu ND se vám takto společně představí úplně poprvé! Ani druhý sólový pár nebylo možné vidět na scéně v rolích osudových milenců mnohokrát. Alespoň tedy ne v situaci, kdy se Romeo Francesco Scarpato dvoří Julii Magdaléně Matějkové.

Rómeové a Julie, těšíme se na vás!

foto: Serghei Gherciu

Více o představení


1. 2. 2019

Poslední repríza Romea a Julie Baletu Národního divadla v prodeji

12. února ve 20.00 naposledy v sezoně 2018/2019 a také naposledy v Hudebním divadle Karlín. Večer bude navíc obohacen doprovodným programem.

Připravujeme poslední uvedení divácky velmi úspěšného neoklasického baletu Romeo a Julie v této sezoně. Inscenace, ve které choreograf Petr Zuska prokázal, jak výjimečným vypravěčem je.

Repríza 12. února ve 20.00 bude navíc obohacena o atraktivní doprovodný program.
Před představením se uskuteční dramaturgický úvod, v rámci kterého přijde diváky pozdravit také Petr Zuska osobně.
V pauze představení se navíc můžete těšit na autogramiádu Petra Zusky a ústředních postav baletu Romeo a Julie, sólistů Baletu ND, Marty Drastíkové a Matěje Šusta.

Nenechte si ujít baletní vyprávění odvěkého souboje a smíření dvou šlechtických rodů, Monteků a Kapuletů, osudové lásky Romea a Julie. Shakespearovo drama na hudbu Sergeje Prokofjeva hraje Orchestr Státní opery a účinkují v něm děti z Baletní přípravka ND.

Romeo a Julie Baletu ND v Hudebním divadle Karlín naposledy v sezoně 2018/2019:
pondělí 11. února 2019 v 19.00
úterý 12. února 2019 v 15.30 a 20.00
Vstupenky on-line zde. 

foto: Martin Divíšek

Více o představení


29. 1. 2019

Timeless – první sólista Michal Štípa naposledy na jevišti Národního divadla

V sobotu 2. února v 19 hodin zastavíme čas, abychom se mohli rozloučit s výraznou tváří souboru Baletu Národního divadla, dlouholetým prvním sólistou, Michalem Štípou – tanečníkem kategorie „danseur noble“.

Z prestižní pozice prvního sólisty první české baletní scény Michal Štípa sice odchází, ale ve světě profesionálního tance setrvá. Od ledna 2019 se totiž stal uměleckým šéfem baletu Moravského divadla v Olomouci.
Timeless je tak poslední příležitostí zažít Michala Štípu tančit v repertoáru Baletu ND. V pátek 1. a v sobotu 2. února 2019 v 19.00 se rozloučí s uměleckou kariérou v Národním divadle po boku první sólistky a své osudové taneční partnerky Nikoly Márové v choreografii Svěcení jara.

„Vážení diváci, rád bych vás pozval na mé poslední představení na prknech Národního divadla, kde jsem prožil spoustu krásných okamžiků, kterých jste byli vždy nedílnou součástí. Proto mi dovolte, poděkovat za vaši přízeň, kterou jste mi tolik let věnovali. Budu velice rád, když tuto chvíli prožijete se mnou a s celým souborem Baletu Národního divadla.“ Váš Michal Štípa

Nenechte si ujít výjimečný okamžik loučení s Michalem Štípou. Připravujeme pro vás slavnostní uvedení inscenace Timeless s autogramiádou a dramaturgickým úvodem.

Timeless – pátek 1. února v 19.00
autogramiáda s Michalem Štípou
během první přestávky ve foyer na 1. balkóně ND

Timeless – sobota 2. února v 19.00
dramaturgický úvod
od 18.30 ve foyer na 1. balkóně ND
autogramiáda s Michalem Štípou
během první přestávky ve foyer na 1. balkóně ND

Balet Národního divadla  děkuje Michalu Štípovi za mimořádný umělecký přínos a přeje hodně úspěchů v jeho nové životní kapitole a profesní roli.
Zlom vaz, Michale!

foto: Pavel Hejný

Více o představení


23. 1. 2019

Valmont Baletu Národního divadla v novém – exkluzivním obsazení

První sólistky Baletu ND poprvé v ústředních rolích inscenace Valmont. Nikola Márová jako Markýza de Merteuil a Miho Ogimoto jako Paní de Tourvel. V roli Valmonta první sólista Adam Zvonař.

Páteční repríza úspěšné inscenace choreografa Libora Vaculíka Valmont přináší výjimečnou situaci. Balet ND pro vás připravuje nové obsazení dvou hlavních dámských rolí dramatického příběhu lásky a intrik v kruzích francouzské šlechty 18. století. Představí se však dvě výrazné tváře našeho souboru, vynikající tanečnice, osobnosti, dámy s velkým „D", dvě první sólistky.

Nikola Márová poprvé v roli Markýzy de Merteuil
Inscenace Valmont jednoznačně patří, po stránce výrazové a herecké, mezi nejvýraznější, které máme na repertoáru. Choreograf Libor Vaculík s námi pracoval doslova na každém pohledu a gestu. Troufám si říct, že už teď mi role Markýzy de Merteuil přirostla k srdci, budu si svou premiéru užívat. Na představení Valmont se opravdu těším. I na diváky, kteří se na nové obsazení přijdou podívat."

Miho Ogimoto poprvé v roli Paní de Tourvel
„Nebyla to pro mě jednoduchá práce, protože roli Paní de Tourvel, kterou tančím, charakterizují technicky i umělecky náročné duety. Proto se nemohu připravovat samostatně, v takové míře, jak jsem zvyklá. S Liborem Vaculíkem to ale byla velmi zajímavá práce. Skvěle nám vysvětlil, jak chce, aby postavy působily. Velmi rychle jsme si porozuměli. Neustále mám na paměti, že musím zvládnout vyvážené herectví – ani příliš dramaticky, to by bylo zbytečné a zároveň výrazně. V tom role Paní de Tourvel tkví."

Navíc, v roli Rytíře Dancenyho se poprvé představí nadějný tanečník, demisólista Federico Ievoli. A v neposlední řadě se můžete těšit na prvního sólistu Adama Zvonaře v roli legendárního libertina, neodolatelného svůdce Valmonta.

Valmont – pátek 25. ledna v 19.00 ve Stavovském divadle
Vstupenky on-line zde.

foto: Serghei Gherciu

Více o představení


21. 1. 2019

Balet ND uvede českou premiéru Labutího jezera Johna Cranka

Labutí jezero na hudbu Petra Iljiče Čajkovského v choreografii mistra Johna Cranka slibuje dechberoucí zážitek. Balet Národního divadla je prvním velkým souborem, který získal povolení inscenovat toto dílo mimo domovskou scénu Stuttgartského baletu.

Labutí jezero patří k nejslavnějším klasickým baletním titulům a je bezesporu nejvíce inscenovaným a navštěvovaným baletním představením. I když je balet svým pohádkovým příběhem na první pohled vzdálen prozaické realitě všedního života, přesto dokáže chytit diváky za srdce, a to v každé době a téměř v každém scénickém zpracování. V Národním divadle bylo inscenováno celkem dvanáctou verzí Labutího jezera.

Novou, třináctou verzi tohoto nesmrtelného příběhu uvede Balet ND v choreografii slavného tvůrce Johna Cranka, zakladatele Stuttgartského baletu, který vytvořil toto dramatické dílo krátce před svým tragickým úmrtím. Jeho cílem bylo zachytit romantickou atmosféru a sloučit nádheru celého konceptu s jistou mírou intimity. Tento mistr epického baletu dává velkou příležitost tanečníkům rozvíjet charaktery jednotlivých postav, klade důraz na herecké ztvárnění a přitom poskytuje individuální volnost.

John Cranko není v Čechách neznámým tvůrcem – i když je více spjatý s německým prostředím a tamějším baletem, který formoval. V jeho pohybovém slovníku jsou jasné stopy dosaženého vzdělání v Sadler´s Wells School v Londýně, jakož i první zkušenosti získané v Sadler’s Wells Ballet. Záhy se stal jedním z předních světových choreografů a jeho šéfování Stuttgatskému baletu je zahrnuto do všech učebnic baletu, hovoří se o „Stuttgartském baletním zázraku“. Tento charismatický umělec shromáždil kolem sebe celou řadu mladých tanečníků, z nichž posléze vyrostly významné osobnosti baletu: Marcia Haydée, Egon Madsen, Richard Cragun, Birgit Keil a Susanne Hanke nebo pozdější choreografická esa: Jiří Kylián a John Neumeier.

John Cranko – mistr vyprávění, uměl pracovat s emocemi, které propojoval s velkými tanečními pasážemi a sólovými party, jež předpokládají mistrovské provedení a pro diváky jsou příslibem velkého zážitku. A takové bude i Labutí jezero, které se s jistotou stane velkou baletní událostí nejen v České republice, ale i v evropském kontextu.

Jsme prvním velkým souborem, který získal povolení inscenovat toto dílo mimo domovskou scénu Stuttgartského baletu. Zároveň je to poprvé, kdy Crankovo Labutí jezero dostane novou vizuální podobu: Držitelé práv odsouhlasili, že naše inscenace bude mít nové kostýmy a scénu. Autory jsou čeští tvůrci: kostýmní návrhář Josef Jelínek a scénograf Martin Černý.

Labutí jezero  druhá premiéra sezony 2018/2019
česká premiéra: 28. března 2019

Partnerem inscenace je společnost Preciosa Beauty, s.r.o., která zdobí inscenaci svými šperky.

foto: Alexandre Katsapov

Více o představení


16. 1. 2019

Výjimečné setkání s Malou mořskou vílou Baletu ND – poprvé v sezoně 2018/2019

Připravujeme dramaturgický úvod k inscenaci, křest DVD České televize se záznamem baletní pohádky a autogramiádu – sobota 19. ledna s Malou mořskou vílou

Pohádkový balet na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena je konečně zpět. Na přelomu ledna a února 2019 připravujeme hned šest uvedení, z čehož tři představení jsou odpolední. Využijte příležitost a obohaťte si sobotu výjimečným setkáním s malou mořskou vílou.

Sobota 19. ledna, první termín uvedení této kouzelné inscenace v letošní sezoně, je obohacen o zajímavé a atraktivní doprovodné programy.

Dramaturgický úvod Baletu ND – Malá mořská víla
„Vždyť tento příběh není jen o malé víle a její lásce k člověku, ale také o hledání vlastní duše.
Znáte inscenační tým a jeho divadelní záměr? Proč je důležitý také příběh Čarodějnice nebo Babičky? Co byste pro lásku dokázali obětovat vy?“

Jako speciální host dramaturgického úvodu vás přijde pozdravit choreograf inscenace Malá mořská víla Jan Kodet.

Ve 13.30, půl hodiny před začátkem odpoledního představení, se v Mozartově salonku na 1. balkoně ve foyer Stavovského divadla uskuteční dramaturgický úvod k inscenaci.

Křest DVD Malá mořská víla
Balet Národního divadla společně s Českou televizí a francouzskou společností Les Films Figures Libres vydal koncem roku 2018 DVD se záznamem inscenace Malá mořská víla. Sobotní uvedení baletu ve Stavovském divadle je příležitostí ke křtu této audiovizuální verze baletní pohádky. Události se zúčastní inscenační tým v čele s choreografem Janem Kodetem. A kdo bude kmotrem? Snad samotná malá mořská víla…

Křest se uskuteční na jevišti Stavovského divadla před začátkem večerního představení v 18.00.

Autogramiáda DVD Malá mořská víla
V sobotu 19. ledna po skončení večerního představení proběhne autogramiáda DVD Malá mořská víla, které bude možné na místě zakoupit.
Nenechte si ujít příležitost získat speciální vzpomínku, nebo originální dárek – DVD obohacené o podpis malé mořské víly Magdalény Matějkové, sólistky Baletu ND.

Autogramiáda se koná v Mozartově salonku na 1. balkoně ve foyer Stavovského divadla po skončení večerního představení.

Malá mořská víla Baletu ND ve Stavovském divadle:
sobota 19. ledna ve 14.00 a 18.00
sobota 26. ledna ve 14.00 a 18.00
sobota 9. února ve 14. a 18.00

Poslední vstupenky v prodeji!

foto: Martin Divíšek

Více o představení


7. 1. 2019

BALET ND ON TOUR – ŠPANĚLSKO 2019

Balet ND dnes odlétá na turné do jihošpanělské Andalusie, tančit budeme v Seville, uvede La Bayadère.

Druhou adventní neděli roku 2018 byl výpravný klasický balet La Bayadère uveden v beznadějně vyprodaném Národním divadle naposledy v sezoně 2018/2019.

Atmosférický večer byl sice posledním v Praze, ale příběh chrámové tanečnice Nikie a urozeného Solora znovu ožije v lednu 2019. Tentokráte ovšem v metropoli jihošpanělské Andalusie, v Seville. Balet Národního divadla představí atraktivní a úspěšnou Torresovu verzi La Bayadère na prknech místního Teatro de la Maestranza, ve spolupráci s orchestrem Real Orquesta Sinfónica de Sevilla, a to hned po čtyři večery od 9. do 12. ledna 2019.

Španělskému publiku se představí tři obsazení hlavních rolí, a bude tak mít příležitost obdivovat výkony šesti prvních sólistů – Nikoly Márové, Aliny Nanu, Miho Ogimoto, Nikity Chetverikova, Giovanniho Rotola a Adama Zvonaře a čtyř sólistů – Sophie Benoit, Magdalény Matějkové, Kristýna NěmečkováAyi Watanabe.

foto: Younsik Kim

Více o představení


4. 1. 2019

Host Baletu Národního divadla v lednu 2019 třikrát

Balet Praha Junior a Pražský komorní balet / Bohemia Balet / Divadlo F. X. Šaldy Balet

Balet ND odjíždí na tour – Španělsko 2019. Nabízíme naše jeviště tanečním hostům.

Balet Praha Junior a Pražský komorní balet: Re-start 2019
9. ledna 2019 ve 20.00 na Nové scéně

Pražský komorní balet (PKB) – nestor českého komorního tanečního divadla i jeho mladší bratr Balet Praha Junior (Taneční centrum Praha) uvádí na Nové scéně představení Re-start 2019. První polovina večera je věnována poslední premiéře PKB: Svět sedmikrásek Jiřího Pokorného (dříve NDT v Haagu). Intimate Spaces od Samuela Delvaux (Belgie) oslavuje Leoše Janáčka a velmi abstraktně se dotýká bolestného vztahu umělce přecitlivělého na „ženskou inspiraci“ všude kolem. Světová premiéra Lidie Wos (Polsko/Švédsko) A New Beginning postavila juniory z BPJ před hromadu starých kufrů, se kterými musí v neustálém pohybu odvyprávět, co kufr na jevišti evokuje. Chvilka POEzie, taneční horor na motivy proslulé básně Edgara Allana Poea Havran transponoval choreograf Marek Svobodník do černé grotesky, komiksu, situačně až absurdního humoru tvrdšího ražení, avšak s určitou dávkou „poezie“. VSTUPENKY

Bohemia Balet: Rapsodie v modrém
13. ledna 2019 ve 19.00 ve Stavovském divadle

Bohemia Balet, soubor Taneční konzervatoře hlavního města Prahy uvádí komponovaný večer Rapsodie v modrém, který se ponese výhradně na české notě domácích tvůrců. V premiéře bude uveden Sen horké letní noci Filipa Veverky – humorně laděná choreografie odkazuje na letošní horké léto. Lucie Holánková roztančí hudbu G. F. Händla a M. Richtra v kompozici nazvané Inspiro (Vdechnutí) a večer uzavře světoznámá Rapsodie v modrém G. Gershwina v choreografii Jiřího Horáka. VSTUPENKY

Balet Divadla F. X. Šaldy Liberec: (S)tvoření
14. ledna 2019 ve 20.00 na Nové scéně

Baletní soubor Divadla F. X. Šaldy představí pražskému publiku (S)tvoření. Hudebně-taneční mystérium inspirované taoistickými texty stojí na principech a prvcích této filozofie. Voda, dřevo, oheň, země a kov. A pět lidských emocí, s nimiž jsou spojovány: strach, hněv, radost, zádumčivost a žal. Jejich barvy, zvuky, vůně, živly i tajemná čísla. Mystérium, rituál, hra, divadlo… to vše umocněné hudebním doprovodem bubenického seskupení Aries. O libreto, režii a choreografii se postarala Alena Pešková. VSTUPENKY

foto: Michal Hančovský


2. 1. 2019

Balet Národního divadla v Praze vypisuje KONKURZ

Hledáme: sboristy – profesionální tanečníky muže (18-25 let) Minimální výška 180 cm

Na sezonu 2019/2020 se smlouvou od 19. srpna 2019
Umělecký šéf: Filip Barankiewicz

Pro konkurz si, prosím, připravte klasickou sólovou variaci.
Vynikající technika (klasická i moderní) je nutností.

Termíny konání: neděle 20. a neděle 27. ledna 2019
Adresa: Balet Národního divadla, Anenské náměstí 2, Praha 1
Registrace uchazečů od 8.00 do 9.30

Konkurz je pouze pro zvané!

Uchazeči budou pozváni na základě zaslaných podkladů: životopis, portrétní fotografie, taneční fotografie a video link. Nezapomeňte uvést: věk, výšku (cm), váhu (kg), předchozí profesní zkušenosti a vzdělání. Vše vyplněné v tabulce pro uchazeče.

Tabulka ke stažení

Vše zašlete do 16. ledna 2019 na adresu:
Balet Národního divadla
Petra Patricelli
Anenské nám. 2, 112 30 Praha 1
Tel.: +420 224 902 526, Fax: +420 224 902 539
E-mail: konkurzybalet@narodni-divadlo.cz

foto: Younsik Kim


23. 12. 2018

Balet Národního divadla vám přeje požehnané Vánoční svátky a kouzelný rok 2019

foto: demisólista Baletu Národního divadla Younsik Kim


19. 12. 2018

Balet Národního divadla na DVD! Česká televize vydává v rámci Edice Balet záznam inscenaci Malá mořská víla

Raději by sama zemřela, než by zabila svého milovaného. S prvními paprsky slunce vstoupila do moře, připravena změnit se v mořskou pěnu. Osud malé mořské víly, která dala v sázku svůj vlastní život pro lásku k pozemskému princi, stále velmi silně dojímá a inspiruje. Balet ND jej vypráví na jevišti Stavovského divadla. A tato baletní verze příběhu malé mořské víly na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena je nyní zaznamenána také na DVD.

Balet Národního divadla společně s Českou televizí a francouzskou společností Les Films Figures Libres vydává DVD se záznamem inscenace Malá mořská víla.

„Jedná se o záznam živého představení. Při realizaci natáčení pro nás bylo velmi zásadní rozmístění kamer, ale nedůležitější fází vzniku DVD byl finální střih záznamu.“ Jan Kodet

Do jevištní podoby převedli tento krásný pohádkový příběh hudební skladatel Zbyněk Matějů, choreograf Jan Kodet, režijní duo SKUTR (Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka), scénograf Jakub Kopecký a kostýmní výtvarnice Alexandra Grusková.

Autorský balet mistrně vykresluje temně modrozelený svět pod vodní hladinou, který se organicky prolíná se světem pozemským. Minimalistická scéna a kostýmy v jasných barvách vytvářejí surreálné obrazy, které působí jako oživlý sen.

DVD je možné zakoupit na e-shopu a v prodejnách České televize za 199 Kč.

A inscenaci Malá mořská víla živě uvádíme hned v lednu 2019, ve Stavovském divadle: sobota 19. ledna ve 14.00 a v 18.00 a sobota 26. ledna ve 14.00 a v 18.00 – již pouze poslední vstupenky!

foto: Martin Stranka

Více o představení


13. 12. 2018

1., 2., 4., 7. … 19., 1562. obsazení inscenací Baletu Národního divadla

Čísla, která neoznačují různou úroveň kvality – tato čísla naopak kvalitu zaručují. A to konstantní a nejvyšší možnou. U každé jedné reprízy.

Každou inscenaci Baletu ND uvádíme v několika obsazeních. A to jak v obsazení pro sólové role, tak pro sbory. Ale, co to vlastně znamená?

Sestaveno z rozhovorů s baletním mistrem Baletu ND Alexejem Afanassievem.

V průběhu příprav nové premiéry vytvoří choreograf, nebo jeho baletní mistři, obsazení. Pro hlavní role většinou tři nebo i čtyři. Znamená to, že všichni obsazení tanečníci se připravují na dokonalé technické i umělecké zvládnutí své role. Na přípravu premiéry jsou v harmonogramu souboru většinou vyčleněny dva měsíce, někdy i méně. Proto se autoři inscenace naplno věnují těm obsazením, která sami určili jako 1. a 2., přičemž tanečníci z dalších obsazení se vždy účastní zkoušek a taktéž se na zvládnutí svých rolí soustředí.

Po uvedení úvodní premiérové série představení v interpretaci prvních obsazení přichází na řadu práce baletních mistrů souboru Baletu ND, kteří se intenzivně věnují dalším obsazením. Role s tanečníky do detailu propracují a jejich nastudování společně dokončí. Tento systém v praxi znamená, že obsazení s označením 3. nebo 4. se na jeviště dostane v navazujících reprízách. A rozhodně to nemá co dočinění s kvalitou interpretace.

V následující sezoně, ve které už je nová premiéra začleněna do repertoáru souboru, již umělecký šéf jednotlivá obsazení neoznačuje čísly a neurčuje tímto označením jejich pořadí a preference při obsazování do jednotlivých repríz. To se veskrze odvíjí od harmonogramu souboru a programu, který má před sebou. Pokud jsou na programu představení v těsném sledu nebo na sebe navazují různé inscenace, obsazování rolí a sborů se odvíjí od tohoto plánu, čímž je zaručena maximální kvalita každého jednoho představení.

Louskáček – Vánoční příběh – velmi složitá kombinatorika

Obsazení pro sérii představení Louskáček – Vánoční příběh – velmi složitá kombinatorika

Velmi složitou kombinatorikou je například příprava bloku představení inscenace Louskáček – Vánoční příběh. První verze obsazení pro danou sezonu vznikají již v září, ale jejich podoba se mění v podstatě každý den. Nezasahují do něj jen zranění a výkonnost, ale třeba i těhotenství. Změny mohou nastat ještě i v průběhu prosince, kdy se pohádkový balet tradičně uvádí. Vždyť v Louskáčkovi se na scéně v průběhu každého večera představí více než 50 tanečníků, pro sólové role máme hned pět obsazení, pro sbory dvě, tančí také deset dětí z Baletní přípravky Baletu ND. A pro letošní sezonu jsme připravili 18 uvedení.

Je to kontinuální, nikdy nekončící práce. Jde o složité kombinace, do kterých vstupuje množství rozličných faktorů. Zároveň, obsazení a jejich nasazování ovlivňuje práci mnoha dalších kolegů z výroby i provozu: krejčovny, výrobu vlásenek, modisty, obuvníky, desinatéry, divadelní garderobu, maskérny, oddělení komunikace a propagace a v některých případech i kolegy z jevištního provozu - rekvizitáře nebo osvětlovače.

Za celým tímto mechanismem je ale snaha o nejvyšší možnou kvalitu každého představení, které uvádíme. A také, my, baletní mistři, svou práci pro Balet Národního divadla jednoduše milujeme a na tanečníky, které do jednotlivých obsazení připravujeme, jsme při jejich osobních premiérách vždy hrdí.

Navíc, nejenom, že jsou všechny reprízy plnohodnotné, různá obsazení jsou také bez pochyby důvodem k tomu, aby si je diváci nenechali ujít a vychutnali si interpretaci, výraz, techniku i originalitu a krásu různých tanečníků v jednotlivých obsazeních. Ano, kvůli různým obsazením má smysl vidět jednu inscenaci víckrát, několikrát.

foto: Martin Divíšek

Více o představení


10. 12. 2018

Louskáček – Vánoční příběh jako benefiční představení

12. prosince uvádíme večerního Louskáčka ve spolupráci s Nadačním fondem pro taneční kariéru. Část ze vstupného jde na podporu tohoto projektu. Máme vyprodáno – děkujeme vám za podporu tanečního umění!

Nadační fond pro taneční kariéru pomáhá baletním umělcům v procesu změny kariéry. Evropský svaz zaměstnavatelů v oblasti živých umění PEARLE* live performance Europe ocenil letos v listopadu v Bruselu na slavnostním předávání cen v kategorii SKILLS/TRAINING/LIFELONG LEARNING za vize a dlouhodobou snahu v sociální oblasti právě Nadační fond pro taneční kariéru (NFTK). Ceny jsou udělovány v rámci projektu Behind the Stage, který je financovaný Evropskou unií. Posláním ceny je zdůraznit a oslavit průkopnické úspěchy, kterých mnohé evropské zaměstnavatelské organizace v uplynulých letech dosáhly v oblastech, jako je rovnost příležitostí, rozmanitost, celoživotní učení, sociální dialog nebo kulturní dědictví, a to vše s cílem učinit sektor živého umění zdravějším, spravedlivějším a bezpečnějším sektorem pro práci. Projekt boardu představila Asociace profesionálních divadel ČR (APD), která je členem Pearle*.

„Jsme uprostřed druhého ročníku série benefičních představení VSTUPENKA, KTERÁ POMÁHÁ ČESKÉMU TANCI, kterou organizují divadla sdružená v APD. Zatím proběhly benefice v Českých Budějovicích a v Plzni. Samozřejmě nejde jenom o finanční výtěžek ze vstupného, ale také o možnost upozornit na problematiku tanečníků, kteří po ukončení své aktivní profesionální kariéry odcházejí z angažmá divadel a souborů bez jakékoliv podpory a péče,“ říká MgA. Zdeněk Prokeš, člen správní rady NFTK a garant pro sociální dialog APD.
„Další benefiční představení proběhnou v prosinci v Národním divadle v Praze, Brně a v Divadle F. X. Šaldy v Liberci nebo Moravském divadle v Olomouci,“ dodává.

Zakoupením vstupenky na benefiční představení přispíváte na další vzdělávání a rekvalifikace tanečníků po skončení profesionální kariéry a na jejich další uplatnění. Studium baletu trvá osm let, což je nejdéle ze všech umění. Většina tanečníků prodělá během kariéry závažný pracovní úraz a více než 1/4 z nich kvůli úrazu kariéru ukončí, 3/4 tanečníků odcházejí před třicítkou a zcela výjimečně mohou tančit po čtyřicítce.

Benefiční repríza Louskáčka je vyprodána – děkujeme vám za podporu tanečního umění!

Více informací na www.tanecnikariera.cz

foto: Martin Divíšek

Více o představení


3. 12. 2018

Valmont Baletu ND – speciální představení s off-programy

Výjimečný večer s atmosférou premiéry obohacen o doprovodné programy Baletu ND – Dramaturgický úvod Valmont. Autogramiáda Kalendáře Baletu ND 2019 se sólisty z inscenace Valmont. Uvádíme v novém obsazení!

„Zvu diváky na skvělý balet – Valmont. Vytvořil ho Libor Vaculík a dal do něj opravdu velký kus srdce. Důkazem je, že Balet ND jej mám na repertoáru již šestou sezonu a našel si věrné diváky, kteří se vracejí, aby si vychutnali nová obsazení.“ první sólista Baletu ND Adam Zvonař

Tentokrát se vám poprvé představí Adam Zvonař jako Valmont, Kristýna Němečková jako Markýza de Merteuil, Irina Burduja jako Cecile de Volanges a Jonáš Dolník jako Rytíř Danceny.

„Role Valmonta je pro mě výzva! V průběhu zkoušení a studia postavy si čím dál více uvědomuji, že není lehké jednotlivé scény nepřehrávat. Výzva tedy spočívá také v nalezení přiměřené míry a citu herectví, které je součástí role... Mám skvělé baletní mistry, kteří mi důvěřují, a dostávám od nich maximální podporu. Velkou výhodou je příležitost pracovat se samotným Valmontem – Alexandrem Katsapovem, který tančil premiéru inscenace a pro kterého byla role postavena. Stojí při mně od začátku zkoušení a pomáhá mi k nejlepšímu možnému ztvárnění Valmonta.“ první sólista Baletu ND Adam Zvonař

Dramaturgický úvod – Valmont
Věděli jste, že balet Valmont Libora Vaculíka vznikl na motivy románu v dopisech Choderlose de Laclose z roku 1782? Jen o rok později bylo otevřeno Stavovské divadlo, kde nyní „nebezpečné známosti“ v tanečním ztvárnění potvrzují zásady libertinů: Svést, ale nebýt sveden. Na jevišti jako v životě.

Inscenací Valmont vás provede PR Baletu ND Kateřina Hanáčková a jako speciálního hosta přivítá baletní mistryni Terezu Podařilovou, první představitelku Markýza de Merteuil. Setkání se uskuteční ve foyer Stavovského divadla v 18.30, půl hodiny před začátkem představení.

Autogramiáda kalendáře Baletu ND 2019 se sólisty z inscenace Valmont
Příležitost získat krásný kalendář s podpisy členů Baletu ND, ať už jako speciální památku, nebo originální vánoční dárek. Autogramiáda se uskuteční v Mozartově salonku po skončení představení. Těšit se můžete na všechny čtyři tanečníky z nového obsazení Valmonta, a navíc také na Magdalénu Matějkovou jako Paní de Tourvel.

foto: Martin Divíšek

Více o představení


29. 11. 2018

První sólista Baletu Národního divadla Michal Štípa – loučení a gratulace

Dlouholetý člen a první sólista souboru Baletu Národního divadla, Michal Štípa, se od ledna 2019 stává uměleckým šéfem baletu Moravského divadla v Olomouci.

Balet Národního divadla Michalu Štípovi děkuje za významnou a krásnou spolupráci i za zásadní umělecký přínos. A k životnímu úspěchu v podobě nové příležitosti ve světě českého baletu srdečně gratuluje.

Timeless je poslední příležitostí vidět Michala Štípu na jevišti v rámci repertoáru Baletu ND.
1. a 2. února 2019 v 19.00 se rozloučí s Národním divadlem po boku první sólistky a své osudové taneční partnerky Nikoly Márové v choreografii Svěcení jara. Nenechte si ujít loučení s ikonickou osobností Národního divadla Michalem Štípou.

foto: Paval Hejný

Více o představení


28. 11. 2018

Elegance a dekadence ve Stavovském divadle – Valmont

Hra na svádění má jediné pravidlo: Nikdy se nesmíš zamilovat… Valmont Baletu Národního divadla – série tří představení v prosinci 2018. Připravujeme pro vás nové obsazení!

Příběh o cynických poživačnících vytvořil známý český choreograf Libor Vaculík na hudbu Franze Schuberta a Pēterise Vaskse, v hudební režii Petra Maláska. Komorní inscenace tak osciluje na pomezí tanečního divadla a činohry. Libor Vaculík nešokuje výpravným dílem, ale naopak se zaměřuje na jemné, citlivé vykreslení jednotlivých charakterů postav.

„Jsem moc moc rád, že balet Valmont stále žije a těší se u vás, divájků, oblibě. Důkazem je nejen váš zájem, ale také další obsazení hlavních rolí, které pro vás připravujeme. Srdečně zvu do Stavovského divadla!“ Váš Libor Vaculík

Tentokrát se vám poprvé představí Adam Zvonař jako Valmont, Kristýna Němečková jako Markýza de Merteuil, Irina Burduja jako Cecile de Volanges a Jonáš Dolník jako Rytíř Danceny.

Premiéra tohoto obsazení se uskuteční v úterý 4. prosince. Druhou a poslední příležitost nechat se svést Valmontem Adamem Zvonařem pak budete mít 7. prosince. A hned 8. pro-since po něm roli slavného libertina převezme další z prvních sólistů Baletu ND Giovanni Rotolo

Elegance a dekadence ve Stavovském divadle. „Láska zbavená citů se stává uměním strategie chladně vypočítané do sebemenších podrobností…“

Ozvláštněte si prosinec galantním kulturním zážitkem. Nenechte si ujít balet Valmont – vstupenky.

foto: Serghei Gherciu

Více o představení


19. 11. 2018

Kalendář Baletu Národního divadla 2019 – Tradičně & osobitě

Již tradičně vydává Balet Národního divadla pro všechny milovníky tance nástěnný kalendář. Barevné lyrické fotografie zachycují přední sólisty Baletu ND na pozadí nádherných interiérů historické budovy Národního divadla a budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, tiskárnou Polygraf a grafickým studiem Formata vznikl barevný kalendář, jehož autorem je korejský tanečník, demisólista Baletu ND a fotograf v jedné osobě Younsik Kim.

„V rámci životního prostoru nejsou pohyby tanečníků neměnné, jsou však věčné.“
Youn Sik Kim – demisólista Baletu ND

Co vlastně propojuje tyto instituce a budovy Národního divadla a Uměleckoprůmyslového musea? Je to v prvé řadě jeden z nejplodnějších architektů 19. století, nositel oficiálních titulů a poct, který se po odchodu Josefa Zítka do ústraní stal i největší architektonickou autoritou své doby. Takto bychom mohli krátce představit Josefa Schulze, muže více profesí, který jako by naplňoval krédo renesančního umělce – návrhář, designér, urbanista, zahradní architekt, stavař, památkář, konzervátor.

 „Ve spolupráci s vybranými tanečníky, jejichž grácie ho zvlášť oslovila, se Younsik Kim citlivě dotkl křehké krásy lidského těla. Monumentální nádhera pražské architektury stejně jako esteticky vytříbené pózy tanečníků se mu vryly hluboko do paměti.“
Filip Barankiewicz – umělecký šéf Baletu Národního divadla

V prodeji v obchodech obou institucí i na e-shopu Národního divadla za 219 Kč.

foto: Younsik Kim


12. 11. 2018

BALET ND ON TOUR – KARIBIK 2018 zpět doma

Soubor Baletu Národního divadla se prezentoval v neobvykle exotických zaoceánských destinacích – hostoval ve středoamerické Kostarice a v srdci Karibiku, na Kubě. Umělecký šéf souboru Filip Barankiewicz vybral dvanáct tanečníků (výhradně sólistů) a sestavil exkluzivní celovečerní komponovaný program Gala složený z klasických i moderních duetů a sólových partů.

Kostarická metropole San José se stala první zastávkou turné. Program byl na tamější největší scéně Teatro Nacional de Costa Rica uveden hned dva večery po sobě. V příloze Viva deníku La Nación označili český soubor za legendární a s Filipem Barankiewiczem otiskl dvoustránkový rozhovor.

Po úspěchu v Kostarice následoval letecký přesun na ostrov do magického města Havana a účast na legendárním Festival Internacional de Ballet de la Habana „Alicia Alonso“, který má tradici již od roku 1960.

„Je to historicky poprvé, co se Balet Národního divadla v rámci kubánského festivalu prezentuje vlastním celovečerním programem. Prvotřídní kvalitu našich představní potvrdily vřelé reakce impulzivního publika a zejména závěrečné ovace vestoje, kterých si opravdu ceníme,“ uvádí Filip Barankiewicz, který byl přítomen oběma večerům v Teatro Nacional de Cuba v Havaně.

Kubánský balet je totiž celosvětový uznávaný pojem a kvalita tamějších tanečníků je mnohokrát prověřená. Není však osobnosti, jež by pro věhlas kubánského baletu učinila více než zakladatelka festivalu v Havaně Alicia Alonso – legendární tanečnice s titulem prima ballerina assoluta (absolutní primabalerína), která v letošním roce oslavila úctyhodných 96 let.

Přijetí Baletu ND na Kubě – čtěte více

Michaela Černá (baletní mistryně Baletu ND) se s Alicií Alonso setkala osobně, a to hned dvakrát.
„Poprvé jsem na festivalu v Havaně tančila v roce 1986, bylo to v pas de deux společně s Jánem Němcem. Následně mě Alicia pozvala do Havany znovu (1988), a to jsem vystupovala s Kubánským národním baletem jako hostující sólistka. Tančila jsem Myrtu v baletu Giselle a Odettu/Odilii v Labutím jezeře s kubánským tanečníkem Rodolfem Castellanosem. Je úžasné, že se letos Balet ND festivalu zúčastnil, je to čest. Jsem velmi ráda, že jsem mohla tanečníky doprovodit a zároveň je uvést do strhující, nelehko popsatelné atmosféry této celosvětově známé baletní události.“

Toni Piñera pro kubánský server granma.cu
„Skvělé slavnostní zahájení v den 70. výročí Ballet Nacional de Cuba. První večer 26. festivalu jsme byli svědky obratnosti, mistrovského provedení, vynikající techniky a živého rytmu, což na přední havanské scéně vyvolalo aplaus. Není od věci poznamenat, že v každém z uvedených děl se projevila preciznost a elegance, které jsou tomuto souboru a jeho členům vlastní. Pro toto své vystoupení v Havaně, kde se představují poprvé, přivezli repertoár vypovídající o různých tanečních směrech, jimiž se soubor zabývá a ve kterých mohou tanečníci předvést své schopnosti.“

Yuris Nórido pro kubánský server cubasi.cu
„Vertigo, choreografie Maura Bigonzettiho (tančili Kristýna Němečková a Giovanni Rotolo), je dílo odehrávající se v cyklech, mezi temnoty a světlem, v intenzivním dialogu mezi tanečníky. Nejlepší kus večera, diváci ho odměnili aplausem vestoje.“

Jméno slavné primabaleríny nenese jen mezinárodní baletní festival, ale také havanská historická divadelní scéna Gran Teatro de La Habana Alicia Alonso. Na těchto prknech bylo uvedeno mezinárodní Gala v rámci kterého vystoupili první sólisté Baletu ND Nikola Márová a Adam Zvonař. Zatančili pas de deux z inscenace La Bayadère, kterou v Praze uvádíme na přelomu listopadu a prosince 2018.

„Je obdivuhodné, že Balet Národního divadla je schopen vyslat téměř všechny své přední sólisty reprezentovat soubor za oceán a paralelně dokáže v Praze uvést technicky i interpretačně velmi náročnou inscenaci Kylián – Mosty času nebo reprízovat moderní inscenaci Slovanský temperament téměř v kompletně novém obsazení,“ vyzdvihuje kvality první české scény její umělecký šéf.

Gratulujeme našim sólistům Evgenii Chetverikové, Alině Nanu, Kristýně Němečkové, Nikole Márové, Magdaléně Matějkové, Nikitovi Chetverikovi, Mathiasi Deneuxovi, Younsiku Kimovi, Giovannimu Rotolovi, Matěji Šustovi, Ondřeji Vinklátovi a Adamu Zvonařovi. Děkujeme!

Foto: Younsik Kim, Havana, Kuba.
Zleva: Alina Nanu, Matyáš Rytina (fyzioterapeut), Matěj Šust, Giovanni Rotolo, Nikola Márová, Adam Zvonař, Ondřej Vinklát


6. 11. 2018

Ital Federico poprvé v roli Romea

Romeo a Julie Baletu Národního divadla – Shakespearovo drama na hudbu Sergeje Prokofjeva v Hudebním divadle Karlín. Do konce roku 2018 uvádíme pouze čtyřikrát! Poprvé již 12. listopadu.

Baletní ztvárnění nejslavnějšího milostného příběhu všech dob z pera Williama Shakespeara na hudbu Sergeje Prokofjeva v neoklasické choreografii Petra Zusky. Romeo a Julie v Hudebním divadle Karlín za doprovodu Orchestru Státní opery. Tančí sólisté a soubor Baletu ND, děti z Baletní přípravky ND a v roli nefalšovaného italského Romea se po boku Julie Magdalény Matějkové poprvé představí člen souboru Baletu ND Federico Ievoli.

„Romeo byl vždy jednou z mých nejoblíbenějších tanečních rolí. Je prostě skvělé, že mám šanci ji tančit. A navíc s Magdou, která je opravdu výbornou tanečnicí, od které se toho teď hodně učím. Je to obtížné, tančit a zároveň hrát, snažit se o vyzrálý projev. Ale dám do toho všechno, co ve mně je, aby si diváci užili kouzlo večera.“ (Federico – Romeo)

„Velmi se těším na našeho nového Romea v podání skvělého Federica Ievoli. Už teď tuším, že přinese na jeviště nejen skvělý výkon, ale i spoustu lásky, kterou s ním budu vděčně sdílet.“ (Magdaléna – Julie)

Nenechte si tento kouzelný večer, kdy se do sebe Romeo a Julie zamilují, ujít. Poprvé již v pondělí 12. listopadu od 19 hodin.

foto: Serghei Gherciu


25. 10. 2018

Balet ND v magazínu DANCE EUROPE

Dance Europe – prestižní mezinárodní magazín věnovaný tanci vydávaný v Londýně ve Velké Británii zvolil Filipa Barankiewicze mezi nejlepší umělecké šéfy baletních souborů na světě v sezoně 2017/2018. „Filip Barankiewicz, inspirational new director of the Czech National Ballet.“

V aktuálním říjnovém čísle jsou zveřejněny výsledky ankety Critisc‘ Choice. Zkušený kritik tanečního divadla Mike Dixon zvolil Filipa Barankiewicze jako uměleckého šéfa roku.
„Fourteen critics share their personal highlights and disappointments from the last dance season.“
Stejným odborník zařadil Balet Národního divadla do dalších dvou anketních kategorií – Mimořádný dámský taneční výkon a Mimořádný pánský taneční výkon.
Bylo zde vyzdviženo taneční umění prvních sólistů Baletu ND, Aliny Nanu v roli Lise a Ondřeje Vinkláta v roli Colase v inscenaci Marná opatrnost.
Gratulujeme uměleckému šéfovi a našim předním sólistům a zveme vás k návštěvě výpravné baletní komedie Marná opatrnost (La Fille mal gardée). Uvedeme v květnu roku 2019.

foto: Martin Divíšek


17. 10. 2018

BALET ND ON TOUR – KARIBIK 2018

Balet Národního divadla podnikne dvoutýdenní turné v exotické oblasti Karibiku. Členové souboru čtyřikrát uvedou komponovaný program, celovečerní Balet Gala. Dvakrát se představí v Kostarice v Národním divadle v metropoli San José a dvakrát na Kubě, v Národním divadle v Havaně, na scéně Covarrubias Hall.

První sólisté Baletu ND Nikola Márová a Adam Zvonař se pak představí v rámci programu prosluléhoMezinárodního  baletního festivalu v Havaně (Festival Internacional de Ballet de la Habana „Alicia Alonso“), zatančí pas de deux z inscenace La Bayadère v choreografii Javiera Torrese.
První ročník této legendární události baletního světa se uskutečnil v roce 1960 a za vznikem festivalu stojí osobnost kubánského baletu a kultury celkově, prima ballerina assoluta Alicia Alonso. Půjde o první účast českých tanečníků na tomto kubánském kulturním svátku od konce 80. let.
Můžete se těšit na zprávy z turné s podtitulem Balet ND on Tour – Caribbean Tour 2018, sledujte naše sociální sítě!


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.