MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky

10. 12. 2018

Louskáček – Vánoční příběh jako benefiční představení

12. prosince uvádíme večerního Louskáčka ve spolupráci s Nadačním fondem pro taneční kariéru. Část ze vstupného jde na podporu tohoto projektu. Máme vyprodáno – děkujeme vám za podporu tanečního umění!

Nadační fond pro taneční kariéru pomáhá baletním umělcům v procesu změny kariéry. Evropský svaz zaměstnavatelů v oblasti živých umění PEARLE* live performance Europe ocenil letos v listopadu v Bruselu na slavnostním předávání cen v kategorii SKILLS/TRAINING/LIFELONG LEARNING za vize a dlouhodobou snahu v sociální oblasti právě Nadační fond pro taneční kariéru (NFTK). Ceny jsou udělovány v rámci projektu Behind the Stage, který je financovaný Evropskou unií. Posláním ceny je zdůraznit a oslavit průkopnické úspěchy, kterých mnohé evropské zaměstnavatelské organizace v uplynulých letech dosáhly v oblastech, jako je rovnost příležitostí, rozmanitost, celoživotní učení, sociální dialog nebo kulturní dědictví, a to vše s cílem učinit sektor živého umění zdravějším, spravedlivějším a bezpečnějším sektorem pro práci. Projekt boardu představila Asociace profesionálních divadel ČR (APD), která je členem Pearle*.

„Jsme uprostřed druhého ročníku série benefičních představení VSTUPENKA, KTERÁ POMÁHÁ ČESKÉMU TANCI, kterou organizují divadla sdružená v APD. Zatím proběhly benefice v Českých Budějovicích a v Plzni. Samozřejmě nejde jenom o finanční výtěžek ze vstupného, ale také o možnost upozornit na problematiku tanečníků, kteří po ukončení své aktivní profesionální kariéry odcházejí z angažmá divadel a souborů bez jakékoliv podpory a péče,“ říká MgA. Zdeněk Prokeš, člen správní rady NFTK a garant pro sociální dialog APD.
„Další benefiční představení proběhnou v prosinci v Národním divadle v Praze, Brně a v Divadle F. X. Šaldy v Liberci nebo Moravském divadle v Olomouci,“ dodává.

Zakoupením vstupenky na benefiční představení přispíváte na další vzdělávání a rekvalifikace tanečníků po skončení profesionální kariéry a na jejich další uplatnění. Studium baletu trvá osm let, což je nejdéle ze všech umění. Většina tanečníků prodělá během kariéry závažný pracovní úraz a více než 1/4 z nich kvůli úrazu kariéru ukončí, 3/4 tanečníků odcházejí před třicítkou a zcela výjimečně mohou tančit po čtyřicítce.

Benefiční repríza Louskáčka je vyprodána – děkujeme vám za podporu tanečního umění!

Více informací na www.tanecnikariera.cz

Více o představení


7. 12. 2018

Druhý adventní víkend roku 2018 s představeními Baletu Národního divadla

U posledních repríz inscenací Valmont a La Bayadère v roce 2018 dochází ke změnám v obsazení sólových rolí – zkrášlete si víkend a přijďte si vychutnat výkony svých oblíbených tanečníků.

Dokonalé propojení Stavovského divadla a baletního titulu Valmont vytváří jedinečnou atmosféru elegance a aristokracie okořeněnou špetkou dekadence a lechtivého náboje.
Vznešenou společnost provázanou intrikami a láskou si můžete dnes a zítra večer vychutnat v těchto obsazeních:

Valmont pátek 7. prosince v 19.00 ve Stavovském divadle
Markýza de Merteuil – první sólistka Alina Nanu
Valmont – první sólista Giovanni Rotolo
Paní de Tourvel – demisólistka Alice Petit
Cecile de Volanges – demisólistka Irina Burduja
Rytíř Danceny – sólista Jonáš Dolník

Valmont sobota 8. prosince v 19.00 ve Stavovském divadle
Markýza de Merteuil – sólistka Kristýna Němečková
Valmont – první sólista Giovanni Rotolo
Paní de Tourvel – demisólistka Alice Petit
Cecile de Volanges – demisólistka Morgane Lanoue
Rytíř Danceny – sólista Matěj Šust

Originální klasický balet La Bayadère vypráví příběh lásky z dálné exotické Indie, ve kterém je vznešený Solor milován půvabnou chrámovou tanečnicí Nikií i krásnou urozenou Gamzatti. Která z dívek Solora získá? Pro kterou z nich se rozhodne? Nebo vstoupí do příběhu vyšší moc a bohové uctívaní v chrámech majestátního Himálaje? Hrdiny milostného trojúhelníku v neděli ztvární tito sólisté:

La Bayadère neděle 9. prosince v 19.00 v Národním divadle
Nikia – první sólistka Alina Nanu
Solor – sólista Nikita Chetverikov
Gamzatti – sólistka Magdaléna Matějková

Výpravnou inscenaci La Bayadère s bohatými kostýmy, krásnou scénou a ve spolupráci s Orchestrem Státní opery uvádíme naposledy v sezoně 2018/2019.

foto: Younsik Kim

Více o představení


3. 12. 2018

Valmont Baletu ND – speciální představení s off-programy

Výjimečný večer s atmosférou premiéry obohacen o doprovodné programy Baletu ND – Dramaturgický úvod Valmont. Autogramiáda Kalendáře Baletu ND 2019 se sólisty z inscenace Valmont. Uvádíme v novém obsazení!

„Zvu diváky na skvělý balet – Valmont. Vytvořil ho Libor Vaculík a dal do něj opravdu velký kus srdce. Důkazem je, že Balet ND jej mám na repertoáru již šestou sezonu a našel si věrné diváky, kteří se vracejí, aby si vychutnali nová obsazení.“ první sólista Baletu ND Adam Zvonař

Tentokrát se vám poprvé představí Adam Zvonař jako Valmont, Kristýna Němečková jako Markýza de Merteuil, Irina Burduja jako Cecile de Volanges a Jonáš Dolník jako Rytíř Danceny.

„Role Valmonta je pro mě výzva! V průběhu zkoušení a studia postavy si čím dál více uvědomuji, že není lehké jednotlivé scény nepřehrávat. Výzva tedy spočívá také v nalezení přiměřené míry a citu herectví, které je součástí role... Mám skvělé baletní mistry, kteří mi důvěřují, a dostávám od nich maximální podporu. Velkou výhodou je příležitost pracovat se samotným Valmontem – Alexandrem Katsapovem, který tančil premiéru inscenace a pro kterého byla role postavena. Stojí při mně od začátku zkoušení a pomáhá mi k nejlepšímu možnému ztvárnění Valmonta.“ první sólista Baletu ND Adam Zvonař

Dramaturgický úvod – Valmont
Věděli jste, že balet Valmont Libora Vaculíka vznikl na motivy románu v dopisech Choderlose de Laclose z roku 1782? Jen o rok později bylo otevřeno Stavovské divadlo, kde nyní „nebezpečné známosti“ v tanečním ztvárnění potvrzují zásady libertinů: Svést, ale nebýt sveden. Na jevišti jako v životě.

Inscenací Valmont vás provede PR Baletu ND Kateřina Hanáčková a jako speciálního hosta přivítá baletní mistryni Terezu Podařilovou, první představitelku Markýza de Merteuil. Setkání se uskuteční ve foyer Stavovského divadla v 18.30, půl hodiny před začátkem představení.

Autogramiáda kalendáře Baletu ND 2019 se sólisty z inscenace Valmont
Příležitost získat krásný kalendář s podpisy členů Baletu ND, ať už jako speciální památku, nebo originální vánoční dárek. Autogramiáda se uskuteční v Mozartově salonku po skončení představení. Těšit se můžete na všechny čtyři tanečníky z nového obsazení Valmonta, a navíc také na Magdalénu Matějkovou jako Paní de Tourvel.

Více o představení


30. 11. 2018

La Bayadère – poslední čtyři představení v sezoně 2018/2019

Romantický balet o chrámové tanečnici z exotického prostředí Indie – poslední 4 představení v této sezoně, 2 dramaturgické úvody La Bayadère a 1 autogramiáda Kalendáře Baletu ND 2019

Milostný příběh s orientálním námětem, pompézní výpravou a virtuózními tanečními výkony, za doprovodu Orchestru Státní opery.

Dva z plánovaných večerů budou obohaceny Dramaturgickým úvodem La Bayadère:

pátek 30. listopadu v 18.30 a neděle 9. prosince v 18.30 ve foyer na 1. balkoně Národního divadla.

„Království stínů, Zlatý Buddha, bajadéra Nikia a vznešený Solor. Exotický kolorit k baletu patří stejně jako ikonické pas de deux. Pochopíte choreografické a režijní záměry Javiera Torrese stejně jako to, jak historicky souvisí s baletem La Bayadère opium a zda se v aktuální verzi objevuje...

Nechte se uvést do kontextu dané inscenace. Půl hodiny před začátkem představení se dozvíte zajímavosti o autorovi, jeho době a tvorbě, o choreografii či zajímavých souvislostech. Je dobré vědět více! Dramaturgický úvod je ke vstupence zdarma, rezervace míst není nutná.

Autogramiáda Kalendáře Baletu ND 2019 je příležitostí získat krásný fotografický kalendář exkluzivně s podpisy členů Baletu ND. Autogramiáda tanečníků v kostýmech jako ojedinělé zpestření baletních představení. Získejte speciální památku, nebo originální vánoční dárek.

Autogramiáda se koná v rámci nedělního představení 2. prosince od 16.00.

O pauze ve foyer na 1. balkoně Národního divadla:
členové a sólisté Baletu ND – Younsik Kim (autor fotografií kalendáře) / Domenico Di Cristo / Federico Ievoli / Paul Tudor Moldoveanu / Dmytro Tenytskyy

Po skončení představení ve vrátnici služebního vchodu ze zadní strany budovy Národního divadla
sólisté – Alina Nanu / Magdaléna Matějková / Nikita Chetverikov

Kalendář v prodeji na místě autogramiády a také v e-shopu Národního divadla.

foto: Pavel Hejný


29. 11. 2018

První sólista Baletu Národního divadla Michal Štípa – loučení a gratulace

Dlouholetý člen a první sólista souboru Baletu Národního divadla, Michal Štípa, se od ledna 2019 stává uměleckým šéfem baletu Moravského divadla v Olomouci.

Balet Národního divadla Michalu Štípovi děkuje za významnou a krásnou spolupráci i za zásadní umělecký přínos. A k životnímu úspěchu v podobě nové příležitosti ve světě českého baletu srdečně gratuluje.

Timeless je poslední příležitostí vidět Michala Štípu na jevišti v rámci repertoáru Baletu ND.
1. a 2. února 2019 v 19.00 se rozloučí s Národním divadlem po boku první sólistky a své osudové taneční partnerky Nikoly Márové v choreografii Svěcení jara. Nenechte si ujít loučení s ikonickou osobností Národního divadla Michalem Štípou. 

Více o představení


28. 11. 2018

Elegance a dekadence ve Stavovském divadle – Valmont

Hra na svádění má jediné pravidlo: Nikdy se nesmíš zamilovat… Valmont Baletu Národního divadla – série tří představení v prosinci 2018. Připravujeme pro vás nové obsazení!

Příběh o cynických poživačnících vytvořil známý český choreograf Libor Vaculík na hudbu Franze Schuberta a Pēterise Vaskse, v hudební režii Petra Maláska. Komorní inscenace tak osciluje na pomezí tanečního divadla a činohry. Libor Vaculík nešokuje výpravným dílem, ale naopak se zaměřuje na jemné, citlivé vykreslení jednotlivých charakterů postav.

„Jsem moc moc rád, že balet Valmont stále žije a těší se u vás, divájků, oblibě. Důkazem je nejen váš zájem, ale také další obsazení hlavních rolí, které pro vás připravujeme. Srdečně zvu do Stavovského divadla!“ Váš Libor Vaculík

Tentokrát se vám poprvé představí Adam Zvonař jako Valmont, Kristýna Němečková jako Markýza de Merteuil, Irina Burduja jako Cecile de Volanges a Jonáš Dolník jako Rytíř Danceny.

Premiéra tohoto obsazení se uskuteční v úterý 4. prosince. Druhou a poslední příležitost nechat se svést Valmontem Adamem Zvonařem pak budete mít 7. prosince. A hned 8. pro-since po něm roli slavného libertina převezme další z prvních sólistů Baletu ND Giovanni Rotolo

Elegance a dekadence ve Stavovském divadle. „Láska zbavená citů se stává uměním strategie chladně vypočítané do sebemenších podrobností…“

Ozvláštněte si prosinec galantním kulturním zážitkem. Nenechte si ujít balet Valmont – vstupenky.

Více o představení


19. 11. 2018

Kalendář Baletu Národního divadla 2019 – Tradičně & osobitě

Již tradičně vydává Balet Národního divadla pro všechny milovníky tance nástěnný kalendář. Barevné lyrické fotografie zachycují přední sólisty Baletu ND na pozadí nádherných interiérů historické budovy Národního divadla a budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, tiskárnou Polygraf a grafickým studiem Formata vznikl barevný kalendář, jehož autorem je korejský tanečník, demisólista Baletu ND a fotograf v jedné osobě Younsik Kim.

„V rámci životního prostoru nejsou pohyby tanečníků neměnné, jsou však věčné.“
Youn Sik Kim – demisólista Baletu ND

Co vlastně propojuje tyto instituce a budovy Národního divadla a Uměleckoprůmyslového musea? Je to v prvé řadě jeden z nejplodnějších architektů 19. století, nositel oficiálních titulů a poct, který se po odchodu Josefa Zítka do ústraní stal i největší architektonickou autoritou své doby. Takto bychom mohli krátce představit Josefa Schulze, muže více profesí, který jako by naplňoval krédo renesančního umělce – návrhář, designér, urbanista, zahradní architekt, stavař, památkář, konzervátor.

 „Ve spolupráci s vybranými tanečníky, jejichž grácie ho zvlášť oslovila, se Younsik Kim citlivě dotkl křehké krásy lidského těla. Monumentální nádhera pražské architektury stejně jako esteticky vytříbené pózy tanečníků se mu vryly hluboko do paměti.“
Filip Barankiewicz – umělecký šéf Baletu Národního divadla

V prodeji v obchodech obou institucí i na e-shopu Národního divadla za 219 Kč.


12. 11. 2018

BALET ND ON TOUR – KARIBIK 2018 zpět doma

Soubor Baletu Národního divadla se prezentoval v neobvykle exotických zaoceánských destinacích – hostoval ve středoamerické Kostarice a v srdci Karibiku, na Kubě. Umělecký šéf souboru Filip Barankiewicz vybral dvanáct tanečníků (výhradně sólistů) a sestavil exkluzivní celovečerní komponovaný program Gala složený z klasických i moderních duetů a sólových partů.

Kostarická metropole San José se stala první zastávkou turné. Program byl na tamější největší scéně Teatro Nacional de Costa Rica uveden hned dva večery po sobě. V příloze Viva deníku La Nación označili český soubor za legendární a s Filipem Barankiewiczem otiskl dvoustránkový rozhovor.

Po úspěchu v Kostarice následoval letecký přesun na ostrov do magického města Havana a účast na legendárním Festival Internacional de Ballet de la Habana „Alicia Alonso“, který má tradici již od roku 1960.

„Je to historicky poprvé, co se Balet Národního divadla v rámci kubánského festivalu prezentuje vlastním celovečerním programem. Prvotřídní kvalitu našich představní potvrdily vřelé reakce impulzivního publika a zejména závěrečné ovace vestoje, kterých si opravdu ceníme,“ uvádí Filip Barankiewicz, který byl přítomen oběma večerům v Teatro Nacional de Cuba v Havaně.

Kubánský balet je totiž celosvětový uznávaný pojem a kvalita tamějších tanečníků je mnohokrát prověřená. Není však osobnosti, jež by pro věhlas kubánského baletu učinila více než zakladatelka festivalu v Havaně Alicia Alonso – legendární tanečnice s titulem prima ballerina assoluta (absolutní primabalerína), která v letošním roce oslavila úctyhodných 96 let.

Přijetí Baletu ND na Kubě – čtěte více

Michaela Černá (baletní mistryně Baletu ND) se s Alicií Alonso setkala osobně, a to hned dvakrát.
„Poprvé jsem na festivalu v Havaně tančila v roce 1986, bylo to v pas de deux společně s Jánem Němcem. Následně mě Alicia pozvala do Havany znovu (1988), a to jsem vystupovala s Kubánským národním baletem jako hostující sólistka. Tančila jsem Myrtu v baletu Giselle a Odettu/Odilii v Labutím jezeře s kubánským tanečníkem Rodolfem Castellanosem. Je úžasné, že se letos Balet ND festivalu zúčastnil, je to čest. Jsem velmi ráda, že jsem mohla tanečníky doprovodit a zároveň je uvést do strhující, nelehko popsatelné atmosféry této celosvětově známé baletní události.“

Toni Piñera pro kubánský server granma.cu
„Skvělé slavnostní zahájení v den 70. výročí Ballet Nacional de Cuba. První večer 26. festivalu jsme byli svědky obratnosti, mistrovského provedení, vynikající techniky a živého rytmu, což na přední havanské scéně vyvolalo aplaus. Není od věci poznamenat, že v každém z uvedených děl se projevila preciznost a elegance, které jsou tomuto souboru a jeho členům vlastní. Pro toto své vystoupení v Havaně, kde se představují poprvé, přivezli repertoár vypovídající o různých tanečních směrech, jimiž se soubor zabývá a ve kterých mohou tanečníci předvést své schopnosti.“

Yuris Nórido pro kubánský server cubasi.cu
„Vertigo, choreografie Maura Bigonzettiho (tančili Kristýna Němečková a Giovanni Rotolo), je dílo odehrávající se v cyklech, mezi temnoty a světlem, v intenzivním dialogu mezi tanečníky. Nejlepší kus večera, diváci ho odměnili aplausem vestoje.“

Jméno slavné primabaleríny nenese jen mezinárodní baletní festival, ale také havanská historická divadelní scéna Gran Teatro de La Habana Alicia Alonso. Na těchto prknech bylo uvedeno mezinárodní Gala v rámci kterého vystoupili první sólisté Baletu ND Nikola Márová a Adam Zvonař. Zatančili pas de deux z inscenace La Bayadère, kterou v Praze uvádíme na přelomu listopadu a prosince 2018.

„Je obdivuhodné, že Balet Národního divadla je schopen vyslat téměř všechny své přední sólisty reprezentovat soubor za oceán a paralelně dokáže v Praze uvést technicky i interpretačně velmi náročnou inscenaci Kylián – Mosty času nebo reprízovat moderní inscenaci Slovanský temperament téměř v kompletně novém obsazení,“ vyzdvihuje kvality první české scény její umělecký šéf.

Gratulujeme našim sólistům Evgenii Chetverikové, Alině Nanu, Kristýně Němečkové, Nikole Márové, Magdaléně Matějkové, Nikitovi Chetverikovi, Mathiasi Deneuxovi, Younsiku Kimovi, Giovannimu Rotolovi, Matěji Šustovi, Ondřeji Vinklátovi a Adamu Zvonařovi. Děkujeme!

Foto: Younsik Kim, Havana, Kuba.
Zleva: Alina Nanu, Matyáš Rytina (fyzioterapeut), Matěj Šust, Giovanni Rotolo, Nikola Márová, Adam Zvonař, Ondřej Vinklát


6. 11. 2018

Ital Federico poprvé v roli Romea

Romeo a Julie Baletu Národního divadla – Shakespearovo drama na hudbu Sergeje Prokofjeva v Hudebním divadle Karlín. Do konce roku 2018 uvádíme pouze čtyřikrát! Poprvé již 12. listopadu.

Baletní ztvárnění nejslavnějšího milostného příběhu všech dob z pera Williama Shakespeara na hudbu Sergeje Prokofjeva v neoklasické choreografii Petra Zusky. Romeo a Julie v Hudebním divadle Karlín za doprovodu Orchestru Státní opery. Tančí sólisté a soubor Baletu ND, děti z Baletní přípravky ND a v roli nefalšovaného italského Romea se po boku Julie Magdalény Matějkové poprvé představí člen souboru Baletu ND Federico Ievoli.

„Romeo byl vždy jednou z mých nejoblíbenějších tanečních rolí. Je prostě skvělé, že mám šanci ji tančit. A navíc s Magdou, která je opravdu výbornou tanečnicí, od které se toho teď hodně učím. Je to obtížné, tančit a zároveň hrát, snažit se o vyzrálý projev. Ale dám do toho všechno, co ve mně je, aby si diváci užili kouzlo večera.“ (Federico – Romeo)

„Velmi se těším na našeho nového Romea v podání skvělého Federica Ievoli. Už teď tuším, že přinese na jeviště nejen skvělý výkon, ale i spoustu lásky, kterou s ním budu vděčně sdílet.“ (Magdaléna – Julie)

Nenechte si tento kouzelný večer, kdy se do sebe Romeo a Julie zamilují, ujít. Poprvé již v pondělí 12. listopadu od 19 hodin.

foto: Sergei Gherciu


25. 10. 2018

Balet ND v magazínu DANCE EUROPE

Dance Europe – prestižní mezinárodní magazín věnovaný tanci vydávaný v Londýně ve Velké Británii zvolil Filipa Barankiewicze mezi nejlepší umělecké šéfy baletních souborů na světě v sezoně 2017/2018. „Filip Barankiewicz, inspirational new director of the Czech National Ballet.“

V aktuálním říjnovém čísle jsou zveřejněny výsledky ankety Critisc‘ Choice. Zkušený kritik tanečního divadla Mike Dixon zvolil Filipa Barankiewicze jako uměleckého šéfa roku.
„Fourteen critics share their personal highlights and disappointments from the last dance season.“
Stejným odborník zařadil Balet Národního divadla do dalších dvou anketních kategorií – Mimořádný dámský taneční výkon a Mimořádný pánský taneční výkon.
Bylo zde vyzdviženo taneční umění prvních sólistů Baletu ND, Aliny Nanu v roli Lise a Ondřeje Vinkláta v roli Colase v inscenaci Marná opatrnost.
Gratulujeme uměleckému šéfovi a našim předním sólistům a zveme vás k návštěvě výpravné baletní komedie Marná opatrnost (La Fille mal gardée). Uvedeme v květnu roku 2019.
foto: Martin Divíšek


17. 10. 2018

BALET ND ON TOUR – KARIBIK 2018

Balet Národního divadla podnikne dvoutýdenní turné v exotické oblasti Karibiku. Členové souboru čtyřikrát uvedou komponovaný program, celovečerní Balet Gala. Dvakrát se představí v Kostarice v Národním divadle v metropoli San José a dvakrát na Kubě, v Národním divadle v Havaně, na scéně Covarrubias Hall.

První sólisté Baletu ND Nikola Márová a Adam Zvonař se pak představí v rámci programu prosluléhoMezinárodního  baletního festivalu v Havaně (Festival Internacional de Ballet de la Habana „Alicia Alonso“), zatančí pas de deux z inscenace La Bayadère v choreografii Javiera Torrese.
První ročník této legendární události baletního světa se uskutečnil v roce 1960 a za vznikem festivalu stojí osobnost kubánského baletu a kultury celkově, prima ballerina assoluta Alicia Alonso. Půjde o první účast českých tanečníků na tomto kubánském kulturním svátku od konce 80. let.
Můžete se těšit na zprávy z turné s podtitulem Balet ND on Tour – Caribbean Tour 2018, sledujte naše sociální sítě!


31. 8. 2018

Sólisté Baletu ND zatančí na módní přehlídce návrhářky Zuzany Kubíčkové v Rudolfinu

Grande bellezza! Naši tanečníci vystoupili v pondělí 3. 9. v rámci prestižní akce Mercedes-Benz Prague Fashion Week na módní přehlídce nové couture kolekce úspěšné návrhářky Zuzany Kubíčkové v Rudolfinu. Choreografii show vytvořili sólisté Baletu ND Marek Svobodník a Ondřej Vinklát. Těšíme se na jedinečné propojení módy a tance. Foto Pavel Hejný


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.