MENU

Balet Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Balet Národní divadlo

  Timeless

  Tři choreografie světových tvůrců

  V dubnu opět v ND
 • Balet Národní divadlo

  Marná opatrnost

  Slavný balet sira Fredericka Ashtona

  Nenechte si ujít!

12. 4. 2019

Labutí jezero v sobotu 13. dubna ve změněném obsazení

Z důvodu nemoci první sólistky Aliny Nanu dochází ke změně obsazení. Ústřední roli Odetty/Odilie v zítřejší repríze Labutího jezera ztvární první sólistka Nikola Márová.

Partnerem v roli Prince Siegfieda jí bude první sólista Adam Zvonař. Rotbarta bude tančit demisólista Marek Svobodník. Přejeme Alině brzké uzdravení a obecenstvu výjimečný zážitek, který jim Nikola s Adamem jistě přinesou.

foto: Serghei Gherciu

Více o představení


10. 4. 2019

Daniel Camargo poprvé na jevišti Národního divadla jako stálý host

Stále nás nepřestává udivovat, kolik podob má balet, jak nevyčerpatelný je zdroj inspirace a tvůrčí invence, která dává vzniknout nejenom pořád novým, ale i tolik rozdílným tanečním dílům. A tato rozmanitá škála je ještě umocněna interpretací.

I když se jedná o stejné kroky stejné choreografie, jednotlivá obsazení konkrétními tanečníky dávají dílu specifickou podobu a osobitý rozměr.

Netýká se to jenom klasických dějových baletů, kde svůj lví podíl na individuální interpretaci hlavních rolí má mimika a herectví. Příkladem svou rozmanitostí a velkým prostorem pro uplatnění interpretační svébytnosti je inscenace Timeless, která nabízí hned tři choreografie: Neoklasickou Serenade G. Balanchina, současné Separate Knots E. Gata a závěrečné vyvrcholení v podobě Svěcení jara G. Tetleyho.

Těšit se můžete hned na několik obsazení, přičemž to nedělní 21. dubna nabídne i speciálního hosta: Daniela Camarga. Ten se totiž stal díky podpoře Mecenášského klubu stálým hostem Baletu ND. Během Timeless ho uvidíte v roli Vyvoleného ve Svěcení jara, budete moci ocenit jeho kvality, technickou bravuru i osobitost, díky níž dominuje na mnoha scénách Evropy. Jsme velice rádi, že nyní si můžeme vychutnat jeho interpretační kvality i v Praze.

Navíc – kromě Timeless se na něj můžete těšit i 1. června 2019 v rámci La Fille mal gardée, kdy zatančí po boku Aliny Nanu roli Colase.

foto: Serghei Gherciu

Více o představení


8. 4. 2019

Tajemství Bílé a Černé labutě: rozhovor s Andriou Hall

Balet Národního divadla uvedl 28. března premiéru baletu Labutí jezero v choreografii legendárního tvůrce Johna Cranka. Se souborem Baletu Národního divadla pracoval inscenační tým, který tvořili Reid Anderson, Birgit Deharde, Andria Hall a Filip Barankiewicz. Těsně před premiérou jsme se potkaly s Andriou Hall.

Andrio, vypadáte velmi klidně na to, že je pár dní před premiérou…
Ano, jsem neuvěřitelně klidná. Když jsem přijela, soubor Baletu Národního divadla jsem znala, protože jsem předtím pracovala na baletu Marná opatrnost. Cítila jsem se tu velmi dobře a věděla jsem, že je s tanečníky skvělá spolupráce. Všichni v souboru si vzájemně pomáhají a vládne tu dobrá nálada. I u Labutího jezera šla práce hladce a s radostí.

Labutí jezero je jeden z nejinscenovanějších baletů. Čím je verze Johna Cranka jiná?
Crankovo Labutí jezero v sobě nese velký význam. Není to jen krásná choreografie. Vypráví příběh a má emocionální hloubku. Je to opravdový klenot mezi balety. Vezměte si například postavu Odetty/Odilie. Je to velmi technicky náročná role. Jste jako úplně nahá, když přijdete v bílé tutu na scénu a musíte si být jako tanečnice velmi jistá. Vyjadřujete totální nevinnost a čistotu. V Černé labuti pak musíte být vzrušující, rychlá, fascinovat diváka, ale také Prince Siegfrieda, jehož postava je v Crankově verzi také velmi dobře vykreslená.

Balet Národního divadla má tři obsazení Odetty/Odilie. Jaká jsou?
Všechny tři tanečnice – Alina Nanu, Nikola Márová i Miho Ogimoto již Labutí jezero předtím tančily. Ale museli jsme mluvit o výrazu, jak vyjadřovat emoce a být velmi opatrní hned od začátku, aby pochopily Crankovu verzi. Alina ráda zkouší různé přístupy. Její tělo má v sobě lehkost a práce s ní jde sama. V její Bílé labuti je ryzí čistota. Zároveň je ale silná i v Černé labuti. Miho je zase neuvěřitelně hluboká a její Černá labuť v sobě nese vášeň. Nikola je relativně vysoká a její tělo je půvabné. Vidět ji tančit je vzrušující zážitek. Všechny tři budou ohromující.

Celý rozhovor najdete na portále OperaPlus, který je mediálním partnerem Baletu Národního divadla.

autor: Markéta Faustová
foto: Martin Divíšek

Více o představení


28. 3. 2019

Magie za svitu luny

Výstava ve foyer Národního divadla – Přijďte se seznámit na 1. balkon ND se zajímavostmi týkajícími se baletu Labutí jezero.

Vždyť jeho inscenační historie i kontext nabízí spoustu vzrušujících momentů a spojitostí nejen s Národním divadlem, ale i českými osobnostmi. Těšit se můžete i na poutavý obrazový materiál, nádherné fotografie a cenné dobové rytiny.

Výstava se dotkne i různých inspirací, které stály u zrodu tohoto baletu. Například symboliku labutě nalezneme v antické mytologii, výtvarném umění, literatuře – ale třeba i na noční obloze či v labutí písni. A samozřejmě jsou tu osobnosti Petra Iljiče Čajkovského a Johna Cranka, kterým za vznik této inscenace vděčíme.

Výstava Magie za svitu luny on-line.

Více o představení


25. 3. 2019

Labutí jezero nepatří jen labutím

To, že Národní divadlo skrývá mnoho tajemství, asi nikoho nepřekvapí. Patří totiž k místům, kde se svět fantazie mísí se skutečností a kde teď a tady může znamenat cokoliv… O tom se přesvědčí i Toník, právě při návštěvě divadla v rámci představení Labutího jezera. Co se s ním stane? Co zažije?

U příležitosti premiéry Labutího jezera jsme vydali dětský program – kreslenou brožuru, která vás spolu s Toníkem a jeho rodinou provede nejen příběhem tohoto Čajkovského baletu, ale i důležitými milníky v jeho historii. Dozvíte se i něco o budově Národního divadla a zajímavostech ze světa baletu. A samozřejmě přijdete na to, co se s vámi při Labutím jezeru může stát – třeba díky tajemným dveřím…

Těšit se můžete na příběh, který pro vás napsala Kateřina Hanáčková a ilustrace Pavla Hudce.

Brožura je v prodeji při představeních Labutího jezera u jevištního personálu (stejně jako programová brožura k inscenaci), v pokladnách a e-shopu Národního divadla.

Více o představení


20. 3. 2019

Jiří Kylián rytířem choreografie

Ceremoniál uvedení choreografa Jiřího Kyliána do francouzské Akademie krásných umění. Členství v této instituci je jedním z největších ocenění na poli kultury a umění.

Událost se uskutečnila v aule budovy Francouzského institutu v Paříži za přítomnosti velkých jmen ze světa tance a baletu. Jiřímu Kyliánovi gratulovali takové osobnosti jako Nacho Duato, Mats Ek, Jean-Christophe MaillotRied Anderson, Aurélie Dupont, Paul Lightfoot, nebo Ivan Liška

Zveme ke zhlédnutí: Vidoe-reportáž odvysílaná v hlavní zpravodajské relaci České televize.

Při inaugurační ceremonii dostává každý nový člen meč, který má jeho profesi symbolizovat. Tento meč se stává jeho atributem a zbraní na obranu umění a kultury. Má navíc výstižně vyjadřovat podstatu umělcova světa.

Její královská Výsost Caroline, princezna hanoverská předala Jiřímu Kyliánovi meč dle jeho vlastního návrhu. Jeho jílec zpodobňuje tanečnici – "ptačí ženu" stojící na stříbrných křídlech tvořících záštitu meče. Jedná se o symbol povýšení umění choreografie na novou úroveň.

Balet Národního divadla srdečně gratuluje!


18. 3. 2019

Zemřela Růžena Mazalová

13. března 2019 zemřela ve věku 93 let významná sólistka, baletní mistryně, pedagožka a choreografka Růžena Mazalová (20. 8. 1928 – 13. 3. 2019), která patřila bezesporu k našim nejvýznamnějším znalcům a propagátorům klasického baletu. Její nezdolný elán, perfekcionismus a oddanost baletní klasice jsou známy několika generacím tanečníků doma i v zahraničí.

Pochází z početné hudebně nadané česko-ruské rodiny. Po krátkých angažmá v Tylově divadle v Nuslích, v Německém divadle a po válce v Divadle 5. května (Státní opera) se dostala v roce 1947 do Národního divadla. Pod vedením baletního mistra, choreografa a od roku 1948 šéfa baletu Saši Machova měla tu čest spoluvytvářet poválečný český balet a hned ve své první sezoně 1947/48 zazářila jako dvacetiletá v roli Macechy v Prokofjevově Popelce.

Své baletní vzdělání a zkušenosti získala v Praze, suverénní vědomosti klasické ruské školy v Moskvě, odkud se po pětiletém úspěšném studiu s diplomem baletního mistra a choreografa v roce 1956 vrátila opět do Prahy. V Národním divadle působila až do roku 1968 jako sólistka baletu, choreografka a pedagožka na Pražské konzervatoři.

V roce 1969 byla angažována do Německé opery na Rýně v Düsseldorfu - Duisburku. Jako choreografka především klasického repertoáru, baletní mistryně a od roku 1970 zástupkyně šéfa Ericha Waltera se během svého téměř 16letého působení zasadila o nebývalý rozvoj jednoho z největších německých baletních souborů té doby. Tvůrčí tým Erich Walter a jeho zástupkyně Růžena Mazalová se v Německu stal doslova legendárním.

V roce 2008 byla za své celoživotní mistrovství oceněna Cenou Thálie.

Čest její památce!


13. 3. 2019

Choreograf Jiří Kylián rytířem francouzské Akademie krásných umění

Dne 13. března 2019 budu slavnostně uveden do Akademie krásných umění a tato francouzská instituce u té příležitosti zřídila novou kategorii – choreografii. Na to jsem samozřejmě nesmírně hrdý, protože tanec byl dlouhou dobu velmi zanedbávaným uměleckým odvětvím.

Jiří Kylián se o svém členství v akademii dozvěděl v dubnu roku 2018. Usedne do křesla po výtvarném umělci Leonardu Cremoninim.

Během slavnostního obřadu, který proběhne v aule budovy Francouzského institutu v Paříži, ohlásí přijetí nového člena Hugues R. Gall, ale ještě předtím podle ustálených zvyklostí vzdá hold jeho předchůdci.

Ceremonii doprovodí vystoupení sboru Les Arts florissants dirigovaného Williamem
Christiem, členem sekce „membres libres“.

Choreograf Jiří Kylián při obřadu získá od Její královské Výsosti Caroline, princezny hanoverské meč.

foto: Dasa Wharton

Příběh meče Jiřího Kyliána

Při inaugurační ceremonii dostává každý nový člen meč, který má jeho profesi symbolizovat.
Tento meč s velkým M se stává jeho atributem a zbraní na obranu umění a kultury. Má navíc
výstižně vyjadřovat podstatu umělcova světa. Jak ho ale ztvárnit tak, aby charakterizoval
tanec a choreografii?

„Nebyl to snadný úkol. Zvažoval jsem řadu možností a pak jsem narazil na obrázek krásné
sošky – tanečnice. Soška vypadá, jako by ji vytvořil Matisse nebo Picasso, ale ve skutečnosti je
to umělecké dílo, které vzniklo v Egyptě před 5500 lety. Objevil ji Henri de Morgan v roce
1907 v hrobě číslo dvě v egyptském archeologickém nalezišti Ma’mariya. Tanečnice pochází
z předdynastické doby, je mnohem starší než pyramidy a hieroglyfy, takže se o ní nic neví.
Jediná věc, která je jasná, je, že je tanečnice. Také se jí říká „ptačí žena“, protože místo hlavy
má zobák a její paže připomínají křídla. Inaugurační oslava chce světu sdělit, že umění
choreografie je povýšeno na novou úroveň. A tak jsem se rozhodl, že „ptačí žena“ by měla
stát na křídlech, která by ji nesla k novým dobrodružstvím.

S tím se pojí tragikomická příhoda. Zavolal jsem jednomu člověku, který má rozsáhlou sbírku
vycpaných zvířat, a zeptal se ho, jestli by mezi svými exponáty nenašel malá ptačí křídla,
která bych mohl nechat neskenovat a pak je nechat vyrobit z kovu. Zrovna když mi
vysvětloval, že bohužel nic podobného nemá, spadl z nebe mrtvý pták a skončil přímo u mých
nohou (?!). Vzal jsem pěnkavu k tomu člověku a on její křídla s láskou upravil tak, aby se
mohla stát „nesmrtelnou“ součástí mého meče.

Další výzvou bylo získat dokonalý digitální 3D sken starodávné egyptské sošky. Zjistil jsem, že
„ptačí žena“ teď „žije“ v Brooklynském muzeu v New Yorku. Požádal jsem skvělého fotografa Jasona Akiru Sommu, kterému jsem před pár lety dělal mentora, aby se pokusil sken zajistit. Zvláštní shodou okolností měla zrovna v prostoru, kde „ptačí žena“ okouzlovala tisíce návštěvníků dlouhá léta, probíhat rekonstrukce, a sošku museli ze sálu uklidit. Jason využil příležitosti a v klidu si ji nasnímal.

Jakmile jsem získal potřebné komponenty pro jílec, musel jsem najít kováře, který by dal všechno dohromady a vytvořil celý meč. V hledání nejlepšího kovářského umělce v Nizozemí mi pomohli dva kamarádi, grafický designér Rene de Haan a malíř Ilya Walraven. Můj kovář se jmenuje Dave Wijngaarden a je z Alkmaaru."

 


7. 3. 2019

Poslední představení Brel – Vysockij – Kryl / Solo pro tři

Dramaturgický úvod s baletní mistryní Terezou Podařilovou a v hlavní roli premiérově první sólista Ondřej Vinklát. V neděli 10. března 2019

Posledními dvěma představeními Brel – Vysockij – Kryl / Solo pro tři ve Stavovském divadle uzavíráme dramaturgickou linku, která nás v průběhu sezony prováděla díly Petra Zusky a připomínala tak jeho životní kulaté jubileum.

Navíc nedělní uvedení tohoto legendárního díla přinesou jedno velké překvapení, v hlavní roli se představí první sólista Baletu ND Ondřej Vinklát. Těšíte se?

Pokud přijdete večer do divadla včas, zastavte se v Mozartově salonku na 1. balkoně, kde od 18.30 proběhne dramaturgický úvod. Pozvání přijala též Tereza Podařilová, k jejíž profesní kariéře tato inscenace v minulosti neodmyslitelně patřila. Je s ní spojena i nyní, kdy v roli baletní mistryně předává své zkušenosti dál.

Část sezony 2018/2019 Baletu ND je věnována Petru Zuskovi – k 50 narozeninám!
Chvění – Romeo a Julie – Sólo pro Tři Brel–Vysockij–Kryl / Sólo pro tři – Sólo pro nás dva

foto: Serghei Gherciu

Více o představení


1. 3. 2019

Fenomenální Daniel Camargo – stálý host Baletu ND

S velkou radostí vám oznamujeme, že díky laskavé podpoře Mecenášského klubu ND se první sólista Nizozemského národního baletu Daniel Camargo stal stálým hostem Baletu Národního divadla

Daniel Camargo se narodil v Brazílii. V roce 2005 se stal posluchačem školy Johna Cranka ve Stuttgartu, na které v roce 2009 absolvoval. Jeho pedagogem byl slavný ruský učitel Peter Pestov.
V sezoně 2009/2010 byl přijat do souboru Stuttgartského baletu, ve kterém ztvárnil ústřední role v baletech legendárních choreografů: John Cranko, Jerome Robbins, George Balanchine, Maurice Béjart, Kenneth MacMillan, Glen Tetley, Hans van Manen.

Od sezony 2016/2017 působí na pozici „principal soloist“ Nizozemského národního baletu.
Přímo pro daniela Camarga vznikla taneční díla renomovaných choreografů: Sidi Larbi Cherkaoui, Wayne McGregor, Jorma Elo, Marco Goecke.
A je také držitelem významných ocenění: The European Most Promising Award udělenou Evropskou nadací pro kulturu (2009), German Dance Prize Future (2010/2011), Prix Benois de la Danse (2018).

Děkujeme laskavé podpoře Mecenášského klubu Národního divadla.

21. dubna 2019 bude Daniel Camargo hostovat v inscenaci Timeless.

foto: Sebastien Galtier

Více o představení


13. 2. 2019

Brel–Vysockij–Kryl / Sólo pro tři – pouze tři představení v únoru 2019

Legendární inscenace Petra Zusky zpět na programu. Ona: první sólistka Alina Nanu a On: sólista Matěj Šust

Taneční divadlo s podtitulem „Sólo pro tři“ je strhující představení inspirované životy a písněmi tří zpívajících básníků 60. a 70. let minulého století – Jacques Brel / Vladimir Vysockij / Karel Kryl

Hrdinství. Kolik podob může mít hrdinský čin? Od nenápadného a tichého slova až po zdatný fyzický výkon. Můžete být hrdinou uprostřed vřavy, nicméně stejnou dávku odvahy a osobního nasazení potřebujete i pro ta hrdinství uprostřed všedních dnů. Někdy se stačí jen podepsat…

Autor inscenace, choreograf a režisér Petr Zuska vždy patřil a patří k těm, kteří byli ochotni kvůli pravdě a lidským ideálům vystoupit ze své komfortní zóny, křičet okolo sebe: Lidi, probuďte se…

Když v roce 2007 tvořil kultovní Sólo pro tři, mluvil sice ústy Brela, Vysockého a Kryla, shůry ovlivněn predčasnou smrtí dalšího velkého barda a svého kamaráda, herce Borise Rösnera, nicméně pravdu vložil do každého pohybu, nápadu, režijního sledu.

A dnes? Co uděláme dnes? Kde jste, hrdinové?

Více o představení


23. 1. 2019

Valmont Baletu Národního divadla v novém – exkluzivním obsazení

První sólistky Baletu ND poprvé v ústředních rolích inscenace Valmont. Nikola Márová jako Markýza de Merteuil a Miho Ogimoto jako Paní de Tourvel. V roli Valmonta první sólista Adam Zvonař.

Páteční repríza úspěšné inscenace choreografa Libora Vaculíka Valmont přináší výjimečnou situaci. Balet ND pro vás připravuje nové obsazení dvou hlavních dámských rolí dramatického příběhu lásky a intrik v kruzích francouzské šlechty 18. století. Představí se však dvě výrazné tváře našeho souboru, vynikající tanečnice, osobnosti, dámy s velkým „D", dvě první sólistky.

Nikola Márová poprvé v roli Markýzy de Merteuil
Inscenace Valmont jednoznačně patří, po stránce výrazové a herecké, mezi nejvýraznější, které máme na repertoáru. Choreograf Libor Vaculík s námi pracoval doslova na každém pohledu a gestu. Troufám si říct, že už teď mi role Markýzy de Merteuil přirostla k srdci, budu si svou premiéru užívat. Na představení Valmont se opravdu těším. I na diváky, kteří se na nové obsazení přijdou podívat."

Miho Ogimoto poprvé v roli Paní de Tourvel
„Nebyla to pro mě jednoduchá práce, protože roli Paní de Tourvel, kterou tančím, charakterizují technicky i umělecky náročné duety. Proto se nemohu připravovat samostatně, v takové míře, jak jsem zvyklá. S Liborem Vaculíkem to ale byla velmi zajímavá práce. Skvěle nám vysvětlil, jak chce, aby postavy působily. Velmi rychle jsme si porozuměli. Neustále mám na paměti, že musím zvládnout vyvážené herectví – ani příliš dramaticky, to by bylo zbytečné a zároveň výrazně. V tom role Paní de Tourvel tkví."

Navíc, v roli Rytíře Dancenyho se poprvé představí nadějný tanečník, demisólista Federico Ievoli. A v neposlední řadě se můžete těšit na prvního sólistu Adama Zvonaře v roli legendárního libertina, neodolatelného svůdce Valmonta.

Valmont – pátek 25. ledna v 19.00 ve Stavovském divadle
Vstupenky on-line zde.

foto: Serghei Gherciu

Více o představení


21. 1. 2019

Balet ND uvede českou premiéru Labutího jezera Johna Cranka

Labutí jezero na hudbu Petra Iljiče Čajkovského v choreografii mistra Johna Cranka slibuje dechberoucí zážitek. Balet Národního divadla je prvním velkým souborem, který získal povolení inscenovat toto dílo mimo domovskou scénu Stuttgartského baletu.

Labutí jezero patří k nejslavnějším klasickým baletním titulům a je bezesporu nejvíce inscenovaným a navštěvovaným baletním představením. I když je balet svým pohádkovým příběhem na první pohled vzdálen prozaické realitě všedního života, přesto dokáže chytit diváky za srdce, a to v každé době a téměř v každém scénickém zpracování. V Národním divadle bylo inscenováno celkem dvanáctou verzí Labutího jezera.

Novou, třináctou verzi tohoto nesmrtelného příběhu uvede Balet ND v choreografii slavného tvůrce Johna Cranka, zakladatele Stuttgartského baletu, který vytvořil toto dramatické dílo krátce před svým tragickým úmrtím. Jeho cílem bylo zachytit romantickou atmosféru a sloučit nádheru celého konceptu s jistou mírou intimity. Tento mistr epického baletu dává velkou příležitost tanečníkům rozvíjet charaktery jednotlivých postav, klade důraz na herecké ztvárnění a přitom poskytuje individuální volnost.

John Cranko není v Čechách neznámým tvůrcem – i když je více spjatý s německým prostředím a tamějším baletem, který formoval. V jeho pohybovém slovníku jsou jasné stopy dosaženého vzdělání v Sadler´s Wells School v Londýně, jakož i první zkušenosti získané v Sadler’s Wells Ballet. Záhy se stal jedním z předních světových choreografů a jeho šéfování Stuttgatskému baletu je zahrnuto do všech učebnic baletu, hovoří se o „Stuttgartském baletním zázraku“. Tento charismatický umělec shromáždil kolem sebe celou řadu mladých tanečníků, z nichž posléze vyrostly významné osobnosti baletu: Marcia Haydée, Egon Madsen, Richard Cragun, Birgit Keil a Susanne Hanke nebo pozdější choreografická esa: Jiří Kylián a John Neumeier.

John Cranko – mistr vyprávění, uměl pracovat s emocemi, které propojoval s velkými tanečními pasážemi a sólovými party, jež předpokládají mistrovské provedení a pro diváky jsou příslibem velkého zážitku. A takové bude i Labutí jezero, které se s jistotou stane velkou baletní událostí nejen v České republice, ale i v evropském kontextu.

Jsme prvním velkým souborem, který získal povolení inscenovat toto dílo mimo domovskou scénu Stuttgartského baletu. Zároveň je to poprvé, kdy Crankovo Labutí jezero dostane novou vizuální podobu: Držitelé práv odsouhlasili, že naše inscenace bude mít nové kostýmy a scénu. Autory jsou čeští tvůrci: kostýmní návrhář Josef Jelínek a scénograf Martin Černý.

Labutí jezero  druhá premiéra sezony 2018/2019
česká premiéra: 28. března 2019

Partnerem inscenace je společnost Preciosa Beauty, s.r.o., která zdobí inscenaci svými šperky.

foto: Alexandre Katsapov

Více o představení


7. 1. 2019

BALET ND ON TOUR – ŠPANĚLSKO 2019

Balet ND dnes odlétá na turné do jihošpanělské Andalusie, tančit budeme v Seville, uvede La Bayadère.

Druhou adventní neděli roku 2018 byl výpravný klasický balet La Bayadère uveden v beznadějně vyprodaném Národním divadle naposledy v sezoně 2018/2019.

Atmosférický večer byl sice posledním v Praze, ale příběh chrámové tanečnice Nikie a urozeného Solora znovu ožije v lednu 2019. Tentokráte ovšem v metropoli jihošpanělské Andalusie, v Seville. Balet Národního divadla představí atraktivní a úspěšnou Torresovu verzi La Bayadère na prknech místního Teatro de la Maestranza, ve spolupráci s orchestrem Real Orquesta Sinfónica de Sevilla, a to hned po čtyři večery od 9. do 12. ledna 2019.

Španělskému publiku se představí tři obsazení hlavních rolí, a bude tak mít příležitost obdivovat výkony šesti prvních sólistů – Nikoly Márové, Aliny Nanu, Miho Ogimoto, Nikity Chetverikova, Giovanniho Rotola a Adama Zvonaře a čtyř sólistů – Sophie Benoit, Magdalény Matějkové, Kristýna NěmečkováAyi Watanabe.

foto: Younsik Kim

Více o představení


19. 12. 2018

Balet Národního divadla na DVD! Česká televize vydává v rámci Edice Balet záznam inscenaci Malá mořská víla

Raději by sama zemřela, než by zabila svého milovaného. S prvními paprsky slunce vstoupila do moře, připravena změnit se v mořskou pěnu. Osud malé mořské víly, která dala v sázku svůj vlastní život pro lásku k pozemskému princi, stále velmi silně dojímá a inspiruje. Balet ND jej vypráví na jevišti Stavovského divadla. A tato baletní verze příběhu malé mořské víly na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena je nyní zaznamenána také na DVD.

Balet Národního divadla společně s Českou televizí a francouzskou společností Les Films Figures Libres vydává DVD se záznamem inscenace Malá mořská víla.

„Jedná se o záznam živého představení. Při realizaci natáčení pro nás bylo velmi zásadní rozmístění kamer, ale nedůležitější fází vzniku DVD byl finální střih záznamu.“ Jan Kodet

Do jevištní podoby převedli tento krásný pohádkový příběh hudební skladatel Zbyněk Matějů, choreograf Jan Kodet, režijní duo SKUTR (Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka), scénograf Jakub Kopecký a kostýmní výtvarnice Alexandra Grusková.

Autorský balet mistrně vykresluje temně modrozelený svět pod vodní hladinou, který se organicky prolíná se světem pozemským. Minimalistická scéna a kostýmy v jasných barvách vytvářejí surreálné obrazy, které působí jako oživlý sen.

DVD je možné zakoupit na e-shopu a v prodejnách České televize za 199 Kč.

A inscenaci Malá mořská víla živě uvádíme hned v lednu 2019, ve Stavovském divadle: sobota 19. ledna ve 14.00 a v 18.00 a sobota 26. ledna ve 14.00 a v 18.00 – již pouze poslední vstupenky!

foto: Martin Stranka

Více o představení


3. 12. 2018

Valmont Baletu ND – speciální představení s off-programy

Výjimečný večer s atmosférou premiéry obohacen o doprovodné programy Baletu ND – Dramaturgický úvod Valmont. Autogramiáda Kalendáře Baletu ND 2019 se sólisty z inscenace Valmont. Uvádíme v novém obsazení!

„Zvu diváky na skvělý balet – Valmont. Vytvořil ho Libor Vaculík a dal do něj opravdu velký kus srdce. Důkazem je, že Balet ND jej mám na repertoáru již šestou sezonu a našel si věrné diváky, kteří se vracejí, aby si vychutnali nová obsazení.“ první sólista Baletu ND Adam Zvonař

Tentokrát se vám poprvé představí Adam Zvonař jako Valmont, Kristýna Němečková jako Markýza de Merteuil, Irina Burduja jako Cecile de Volanges a Jonáš Dolník jako Rytíř Danceny.

„Role Valmonta je pro mě výzva! V průběhu zkoušení a studia postavy si čím dál více uvědomuji, že není lehké jednotlivé scény nepřehrávat. Výzva tedy spočívá také v nalezení přiměřené míry a citu herectví, které je součástí role... Mám skvělé baletní mistry, kteří mi důvěřují, a dostávám od nich maximální podporu. Velkou výhodou je příležitost pracovat se samotným Valmontem – Alexandrem Katsapovem, který tančil premiéru inscenace a pro kterého byla role postavena. Stojí při mně od začátku zkoušení a pomáhá mi k nejlepšímu možnému ztvárnění Valmonta.“ první sólista Baletu ND Adam Zvonař

Dramaturgický úvod – Valmont
Věděli jste, že balet Valmont Libora Vaculíka vznikl na motivy románu v dopisech Choderlose de Laclose z roku 1782? Jen o rok později bylo otevřeno Stavovské divadlo, kde nyní „nebezpečné známosti“ v tanečním ztvárnění potvrzují zásady libertinů: Svést, ale nebýt sveden. Na jevišti jako v životě.

Inscenací Valmont vás provede PR Baletu ND Kateřina Hanáčková a jako speciálního hosta přivítá baletní mistryni Terezu Podařilovou, první představitelku Markýza de Merteuil. Setkání se uskuteční ve foyer Stavovského divadla v 18.30, půl hodiny před začátkem představení.

Autogramiáda kalendáře Baletu ND 2019 se sólisty z inscenace Valmont
Příležitost získat krásný kalendář s podpisy členů Baletu ND, ať už jako speciální památku, nebo originální vánoční dárek. Autogramiáda se uskuteční v Mozartově salonku po skončení představení. Těšit se můžete na všechny čtyři tanečníky z nového obsazení Valmonta, a navíc také na Magdalénu Matějkovou jako Paní de Tourvel.

foto: Martin Divíšek

Více o představení


29. 11. 2018

První sólista Baletu Národního divadla Michal Štípa – loučení a gratulace

Dlouholetý člen a první sólista souboru Baletu Národního divadla, Michal Štípa, se od ledna 2019 stává uměleckým šéfem baletu Moravského divadla v Olomouci.

Balet Národního divadla Michalu Štípovi děkuje za významnou a krásnou spolupráci i za zásadní umělecký přínos. A k životnímu úspěchu v podobě nové příležitosti ve světě českého baletu srdečně gratuluje.

Timeless je poslední příležitostí vidět Michala Štípu na jevišti v rámci repertoáru Baletu ND.
1. a 2. února 2019 v 19.00 se rozloučí s Národním divadlem po boku první sólistky a své osudové taneční partnerky Nikoly Márové v choreografii Svěcení jara. Nenechte si ujít loučení s ikonickou osobností Národního divadla Michalem Štípou.

foto: Paval Hejný

Více o představení


28. 11. 2018

Elegance a dekadence ve Stavovském divadle – Valmont

Hra na svádění má jediné pravidlo: Nikdy se nesmíš zamilovat… Valmont Baletu Národního divadla – série tří představení v prosinci 2018. Připravujeme pro vás nové obsazení!

Příběh o cynických poživačnících vytvořil známý český choreograf Libor Vaculík na hudbu Franze Schuberta a Pēterise Vaskse, v hudební režii Petra Maláska. Komorní inscenace tak osciluje na pomezí tanečního divadla a činohry. Libor Vaculík nešokuje výpravným dílem, ale naopak se zaměřuje na jemné, citlivé vykreslení jednotlivých charakterů postav.

„Jsem moc moc rád, že balet Valmont stále žije a těší se u vás, divájků, oblibě. Důkazem je nejen váš zájem, ale také další obsazení hlavních rolí, které pro vás připravujeme. Srdečně zvu do Stavovského divadla!“ Váš Libor Vaculík

Tentokrát se vám poprvé představí Adam Zvonař jako Valmont, Kristýna Němečková jako Markýza de Merteuil, Irina Burduja jako Cecile de Volanges a Jonáš Dolník jako Rytíř Danceny.

Premiéra tohoto obsazení se uskuteční v úterý 4. prosince. Druhou a poslední příležitost nechat se svést Valmontem Adamem Zvonařem pak budete mít 7. prosince. A hned 8. pro-since po něm roli slavného libertina převezme další z prvních sólistů Baletu ND Giovanni Rotolo

Elegance a dekadence ve Stavovském divadle. „Láska zbavená citů se stává uměním strategie chladně vypočítané do sebemenších podrobností…“

Ozvláštněte si prosinec galantním kulturním zážitkem. Nenechte si ujít balet Valmont – vstupenky.

foto: Serghei Gherciu

Více o představení


12. 11. 2018

BALET ND ON TOUR – KARIBIK 2018 zpět doma

Soubor Baletu Národního divadla se prezentoval v neobvykle exotických zaoceánských destinacích – hostoval ve středoamerické Kostarice a v srdci Karibiku, na Kubě. Umělecký šéf souboru Filip Barankiewicz vybral dvanáct tanečníků (výhradně sólistů) a sestavil exkluzivní celovečerní komponovaný program Gala složený z klasických i moderních duetů a sólových partů.

Kostarická metropole San José se stala první zastávkou turné. Program byl na tamější největší scéně Teatro Nacional de Costa Rica uveden hned dva večery po sobě. V příloze Viva deníku La Nación označili český soubor za legendární a s Filipem Barankiewiczem otiskl dvoustránkový rozhovor.

Po úspěchu v Kostarice následoval letecký přesun na ostrov do magického města Havana a účast na legendárním Festival Internacional de Ballet de la Habana „Alicia Alonso“, který má tradici již od roku 1960.

„Je to historicky poprvé, co se Balet Národního divadla v rámci kubánského festivalu prezentuje vlastním celovečerním programem. Prvotřídní kvalitu našich představní potvrdily vřelé reakce impulzivního publika a zejména závěrečné ovace vestoje, kterých si opravdu ceníme,“ uvádí Filip Barankiewicz, který byl přítomen oběma večerům v Teatro Nacional de Cuba v Havaně.

Kubánský balet je totiž celosvětový uznávaný pojem a kvalita tamějších tanečníků je mnohokrát prověřená. Není však osobnosti, jež by pro věhlas kubánského baletu učinila více než zakladatelka festivalu v Havaně Alicia Alonso – legendární tanečnice s titulem prima ballerina assoluta (absolutní primabalerína), která v letošním roce oslavila úctyhodných 96 let.

Přijetí Baletu ND na Kubě – čtěte více

Michaela Černá (baletní mistryně Baletu ND) se s Alicií Alonso setkala osobně, a to hned dvakrát.
„Poprvé jsem na festivalu v Havaně tančila v roce 1986, bylo to v pas de deux společně s Jánem Němcem. Následně mě Alicia pozvala do Havany znovu (1988), a to jsem vystupovala s Kubánským národním baletem jako hostující sólistka. Tančila jsem Myrtu v baletu Giselle a Odettu/Odilii v Labutím jezeře s kubánským tanečníkem Rodolfem Castellanosem. Je úžasné, že se letos Balet ND festivalu zúčastnil, je to čest. Jsem velmi ráda, že jsem mohla tanečníky doprovodit a zároveň je uvést do strhující, nelehko popsatelné atmosféry této celosvětově známé baletní události.“

Toni Piñera pro kubánský server granma.cu
„Skvělé slavnostní zahájení v den 70. výročí Ballet Nacional de Cuba. První večer 26. festivalu jsme byli svědky obratnosti, mistrovského provedení, vynikající techniky a živého rytmu, což na přední havanské scéně vyvolalo aplaus. Není od věci poznamenat, že v každém z uvedených děl se projevila preciznost a elegance, které jsou tomuto souboru a jeho členům vlastní. Pro toto své vystoupení v Havaně, kde se představují poprvé, přivezli repertoár vypovídající o různých tanečních směrech, jimiž se soubor zabývá a ve kterých mohou tanečníci předvést své schopnosti.“

Yuris Nórido pro kubánský server cubasi.cu
„Vertigo, choreografie Maura Bigonzettiho (tančili Kristýna Němečková a Giovanni Rotolo), je dílo odehrávající se v cyklech, mezi temnoty a světlem, v intenzivním dialogu mezi tanečníky. Nejlepší kus večera, diváci ho odměnili aplausem vestoje.“

Jméno slavné primabaleríny nenese jen mezinárodní baletní festival, ale také havanská historická divadelní scéna Gran Teatro de La Habana Alicia Alonso. Na těchto prknech bylo uvedeno mezinárodní Gala v rámci kterého vystoupili první sólisté Baletu ND Nikola Márová a Adam Zvonař. Zatančili pas de deux z inscenace La Bayadère, kterou v Praze uvádíme na přelomu listopadu a prosince 2018.

„Je obdivuhodné, že Balet Národního divadla je schopen vyslat téměř všechny své přední sólisty reprezentovat soubor za oceán a paralelně dokáže v Praze uvést technicky i interpretačně velmi náročnou inscenaci Kylián – Mosty času nebo reprízovat moderní inscenaci Slovanský temperament téměř v kompletně novém obsazení,“ vyzdvihuje kvality první české scény její umělecký šéf.

Gratulujeme našim sólistům Evgenii Chetverikové, Alině Nanu, Kristýně Němečkové, Nikole Márové, Magdaléně Matějkové, Nikitovi Chetverikovi, Mathiasi Deneuxovi, Younsiku Kimovi, Giovannimu Rotolovi, Matěji Šustovi, Ondřeji Vinklátovi a Adamu Zvonařovi. Děkujeme!

Foto: Younsik Kim, Havana, Kuba.
Zleva: Alina Nanu, Matyáš Rytina (fyzioterapeut), Matěj Šust, Giovanni Rotolo, Nikola Márová, Adam Zvonař, Ondřej Vinklát


6. 11. 2018

Ital Federico poprvé v roli Romea

Romeo a Julie Baletu Národního divadla – Shakespearovo drama na hudbu Sergeje Prokofjeva v Hudebním divadle Karlín. Do konce roku 2018 uvádíme pouze čtyřikrát! Poprvé již 12. listopadu.

Baletní ztvárnění nejslavnějšího milostného příběhu všech dob z pera Williama Shakespeara na hudbu Sergeje Prokofjeva v neoklasické choreografii Petra Zusky. Romeo a Julie v Hudebním divadle Karlín za doprovodu Orchestru Státní opery. Tančí sólisté a soubor Baletu ND, děti z Baletní přípravky ND a v roli nefalšovaného italského Romea se po boku Julie Magdalény Matějkové poprvé představí člen souboru Baletu ND Federico Ievoli.

„Romeo byl vždy jednou z mých nejoblíbenějších tanečních rolí. Je prostě skvělé, že mám šanci ji tančit. A navíc s Magdou, která je opravdu výbornou tanečnicí, od které se toho teď hodně učím. Je to obtížné, tančit a zároveň hrát, snažit se o vyzrálý projev. Ale dám do toho všechno, co ve mně je, aby si diváci užili kouzlo večera.“ (Federico – Romeo)

„Velmi se těším na našeho nového Romea v podání skvělého Federica Ievoli. Už teď tuším, že přinese na jeviště nejen skvělý výkon, ale i spoustu lásky, kterou s ním budu vděčně sdílet.“ (Magdaléna – Julie)

Nenechte si tento kouzelný večer, kdy se do sebe Romeo a Julie zamilují, ujít. Poprvé již v pondělí 12. listopadu od 19 hodin.

foto: Serghei Gherciu


25. 10. 2018

Balet ND v magazínu DANCE EUROPE

Dance Europe – prestižní mezinárodní magazín věnovaný tanci vydávaný v Londýně ve Velké Británii zvolil Filipa Barankiewicze mezi nejlepší umělecké šéfy baletních souborů na světě v sezoně 2017/2018. „Filip Barankiewicz, inspirational new director of the Czech National Ballet.“

V aktuálním říjnovém čísle jsou zveřejněny výsledky ankety Critisc‘ Choice. Zkušený kritik tanečního divadla Mike Dixon zvolil Filipa Barankiewicze jako uměleckého šéfa roku.
„Fourteen critics share their personal highlights and disappointments from the last dance season.“
Stejným odborník zařadil Balet Národního divadla do dalších dvou anketních kategorií – Mimořádný dámský taneční výkon a Mimořádný pánský taneční výkon.
Bylo zde vyzdviženo taneční umění prvních sólistů Baletu ND, Aliny Nanu v roli Lise a Ondřeje Vinkláta v roli Colase v inscenaci Marná opatrnost.
Gratulujeme uměleckému šéfovi a našim předním sólistům a zveme vás k návštěvě výpravné baletní komedie Marná opatrnost (La Fille mal gardée). Uvedeme v květnu roku 2019.

foto: Martin Divíšek


17. 10. 2018

BALET ND ON TOUR – KARIBIK 2018

Balet Národního divadla podnikne dvoutýdenní turné v exotické oblasti Karibiku. Členové souboru čtyřikrát uvedou komponovaný program, celovečerní Balet Gala. Dvakrát se představí v Kostarice v Národním divadle v metropoli San José a dvakrát na Kubě, v Národním divadle v Havaně, na scéně Covarrubias Hall.

První sólisté Baletu ND Nikola Márová a Adam Zvonař se pak představí v rámci programu prosluléhoMezinárodního  baletního festivalu v Havaně (Festival Internacional de Ballet de la Habana „Alicia Alonso“), zatančí pas de deux z inscenace La Bayadère v choreografii Javiera Torrese.
První ročník této legendární události baletního světa se uskutečnil v roce 1960 a za vznikem festivalu stojí osobnost kubánského baletu a kultury celkově, prima ballerina assoluta Alicia Alonso. Půjde o první účast českých tanečníků na tomto kubánském kulturním svátku od konce 80. let.
Můžete se těšit na zprávy z turné s podtitulem Balet ND on Tour – Caribbean Tour 2018, sledujte naše sociální sítě!


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.