Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Brundibár: Dětská opera PrahaBrundibár: Dětská opera Praha
Opera
Dětská opera Praha

Dětská opera Praha: Brundibár

Hans Krása
Stavovské divadlo
Pro děti
Pro celou rodinu

Základní informace

Kde hrajeme

Stavovské divadlo

Soubor

Dětská opera Praha (Praha)

Nastudování

v češtině

Představení Brundibár je zařazováno na repertoár souboru Dětské opery Praha tradičně každý rok na památku obětem holocaustu a dětí z Terezína. Součástí představení jsou i písně od Karla Hašlera.

Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

O inscenaci

Dětskou operu Brundibár napsal skladatel Hans Krása pro soutěž Ministerstva školství v roce 1938, své premiéry se ale dočkala až na přelomu let 1942 a 1943 v židovském sirotčinci v Praze. Hudebního nastudování se ujal Rudolf Freudenfeld (po válce Rudolf Franěk) a režie František Zelenka, který navrhl i scénu. Zpěv byl místo orchestru doprovázen pouze klavírem, houslemi a bicími. Původní partitura, která zůstala na Ministerstvu školství, se totiž našla až v roce 1972. 

Skladatel Hans Krása byl mezitím v srpnu 1942 převezen transportem do Terezínského ghetta, pražskou premiéru své opery tedy neviděl. V terezínském ghettu se po necelém roce internace stal vedoucím hudební sekce Freizeitgestaltung vězeňské samosprávy a významně se podílel na kulturně-hudebním programu tehdejšího ghetta.  V červenci 1943 přišel do Terezína také Rudolf Freuenfeld spolu s řadou dětí, které účinkovaly v pražském představení Brundibára. Podařilo se rovněž přivézt partituru klavírního výtahu Brundibára, podle které Krása vytvořil novou, „terezínskou“, verzi opery. Zkoušelo se po dobu jednoho a půl měsíce, a to opět pod taktovkou Rudolfa Freudenfelda a v režii Františka Zelenky. Terezínská premiéra proběhla 23. září 1943 na půdě Magdeburských kasáren za doprovodu desetičlenného orchestru. Představení se stalo velmi populární a do září 1944 proběhlo asi 55 repríz.

Novodobá premiéra původní verze opery se uskutečnila 25. září 1999 v Národním divadle – Divadle Kolowrat v provedení Školy hudby a zpěvu Jiřiny Markové-Krystlíkové (dnešní Dětská opera Praha) a v hudebním nastudování Františka Preislera mladšího. Od té doby zpívalo finální sbor „Brundibár poražen utíká do dáli, zaviřte na buben, válku jsme vyhráli“ mnoho dětí po celém světě.

 

Foto a video galerie

    Sdílet na sociálních sítích

    Praktické informace

    Kde si koupit vstupenky

    Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících březen–srpen 2024.

    Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

    Co si vzít na sebe?

    Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

    Parkování u Stavovského divadla

    U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze hlídané parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).

    Občerstvení ve Stavovském divadle

    Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
    Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou. 

    Nápojový lístek (PDF, 60 kB)