MENU

Taťjana Medvecká

Členka Činohry

Pražskou DAMU, kde studovala herectví, absolvovala v roce 1975. V témže roce se stala členkou Činohry Národního divadla, kde působí dosud. Zahrála si zde zatím ve více než osmdesáti hrách.

Připomeňme si některé její role: Marie Bolkonská (dramatizace Tolstého Vojny a míru), Helena (Nezval: Milenci z kiosku), Anna (Langer: Periférie), Hanička (Jirásek: Lucerna), Silka (Klicpera: Ženský boj), Wanda (Patrick: Kennedyho děti), Airópa (Vrchlický / Fibich: Smrt Hippodamie), Eva (Hacks: Adam a Eva), Kristina (Stroupežnický: Naši furianti), Alice Porterová (Osborne: Ohlédni se v hněvu), Kordula (Tyl: Strakonický dudák), Duňaša (Čechov: Višňový sad), Cordélie, později Regan (Shakespeare: Král Lear), Zanina (Zeyer: Stará historie), Natálie (Gorkij: Vassa), v posledních letech si zahrála Likvidační tajemnici v Havlově Zahradní slavnosti, Snachu v jedné z aktovek Mittererovy Návštěvní doby, Frau Eber v Krobotově dramatizaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Agátu v Gogolově Ženitbě, Marii Šatovovou v dramatizaci Dostojevského Běsů, Kateřinu Ivanovnu v Gingově Můře (na motiv Dostojevského), Alžbětu v Schillerově Marii Stuartovně, Klytaiméstru v Aischylově Orestei, jednu ze sekretářek v písničkovém pořadu České sekretářky (podle F. Wittenbrinka), Drahomíru v Tylově hře Krvavé křtiny aneb Drahomíra a její synové, Peterkovou ve Šrámkových Zvonech, Princeznu Kosmonopolis ve Williamsově Sladkém ptáčeti mládí, titulní Virginii ve hře O´Brienové, Cizí kněžnu v Jiráskově Lucerně, Veru ve von Trierově hře Dogville, Arkadinovou v Rackovi, v Divadle Kolowrat hrála Helenku v Lagronové Pláči, Táňu ve hře Lenky Lagronové Z prachu hvězdMarii Šumbalovou ve Stroupežnického Našich furiantech a několik rolí v autorské inscenaci Jiřího Adámka Po sametu a v unikátním projektu Roberta Wilsona 1914. Občas hostuje v jiných divadlech.

V současnosti ji diváci mohou vidět na jevišti Národního divadla jako Rosavu v Tylově Strakonickém dudákovi, ve Stavovském divadle hraje Hindi ve hře H. Galronové MikveMargaret Thatcherovou v Morganově Audienci u královny Báru v inscenaci Štěpána Pácla Jako břitva (Němcová). Na Nové scéně hraje v autorské inscenaci Jiřího Havelky Experiment myší ráj.

FILM A TELEVIZE

Hraje také ve filmech a televizních pořadech, spolupracuje s dabingem a rozhlasem. Jako příklad uveďme filmy ,,Marečku, podejte mi pero!", Tajemství Ocelového města, Drobečky z perníku, Operace Silver A, Hořící keř, ze seriálů Zlá krev, Cirkus Humberto, Autíčko s červeným srdcem, Základka, Nevinné lži, První republika.

OCENĚNÍ

Za své výkony získala už četná uznání a ocenění. Za divadelní role obdržela: Cenu Thálie 2000 za výkon v roli Alžběty v Schillerově Marii Stuartovně, Cenu Thálie 2002 za výkon v roli Antonie Nikolajevny v Nilinově hře Poprvé vdaná (hrála ji pohostinsky v Dejvickém divadle), v roce 2007 obdržela Cenu Komerční banky za výkon v roli Princezny Kosmonopolis ve Sladkém ptáčeti mládí. Českého lva 2011 získala za vedlejší roli Matky ve filmu Dům.

ROZHOVORY

Rozhovor s: Taťjana Medvecká, i-divadlo.cz, 5. 4. 2006
Udělala jsem si na duši uzel, Divadlo.cz, 2002
Rozhovor k filmu Dům, ceskatelevize.cz

Taťjana Medvecká appears in events

Taťjana Medvecká appears in productions

SEASON 2016/2017

SEASON 2017/2018

Complete Ensemble of Drama