MENU

Iva Janžurová

Členka Činohry

Po studiích herectví na DAMU v Praze (absolvovala v roce 1963) nastoupila do svého prvního angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (Panna učitelka ve hře Drak je drak, Marie v Konci masopustu, Vodičková ve Veselých paničkách windsorských, titulní Achardova Idiotka). Po roce přešla do Vinohradského divadla, kde setrvala třiadvacet let. Byla to pro ni doba hereckého dospívání a zrání. Z rolí, které zde hrála: Jana (Skřivánek), titulní Josefína, Regina (Lištičky), Josie (Měsíc pro smolaře), Boddy (Báječná neděle v parku Creve Couer), Kateřina (Rozmarné léto), titulní Médeia, Sebastian a Viola (Večer tříkrálový), Maggie (Přišel na večeři), Paní von Steinová (dvouhodinový monolog: Rozhovor v domě Steinových o nepřítomném panu Goethovi) a další.

Když přišla v roce 1987 do Činohry Národního divadla, byla už vyzrálou herečkou. Za uplynulých téměř dvacet let zde představovala dlouhou řadu různorodých postav. Připomeňme některé: Mastílková (Tyl: Fidlovačka), Klásková (Jirásek: Lucerna, ve třech nastudováních), Královna Žofie (Daněk: Vy jste Jan), Dorina (Moliere: Tartuffe), Mamajevová (Ostrovskij: Deník ničemy), Malva (Topol: Sbohem Sokrate), Stařenka (Ionesco: Židle), Gina Ekdalová (Ibsen: Divoká kachna), Flaminie (Marivaux: Dvojí nestálost), Rešlová (Steigerwald: Nobel), Šestáková (Tyl: Paličova dcera), Winnie (Beckett: Šťastné dny; za výkon v této roli získala Cenu Alfréda Radoka a Cenu Thálie 1998), Ella Rentheimová (Ibsen: John Gabriel Borkman), Královna Alžběta (Schiller: Marie Stuartovna), Phoebe (Osborn: Komik), Jepančinová (dramatizace Dostojevského Idiota), Ludmila (Tyl: Krvavé křtiny aneb Drahomíra a její synové), Juliina chůva (Shakespeare: Romeo a Julie), Alice v Nicholsonově hře Na ústupupaní Pražka v Topolově Konci masopustu, Vévodkyně z Yorku v Shakespearově Richardovi III., několik rolí (BabičkaKvětinová babičkaLoupežniceFinka) v Andersenově Sněhové královněVojnickou v Čechovově Strýčkovi VáňoviGurmyžskou v Ostrovského Lese a další.

V současném repertoáru ji mohou diváci vidět ve Stavovském divadle jako Šosanu v Galronové hře Mikve a Královnu Alžbětu II. v Morganově Audienci u královny. Nyní má po premiéře dramatizace románu Jane Austenové Pýcha a předsudek v Národním divadle.

FILM A TELEVIZE

Velkou popularitu jí zajistily role v desítkách filmů a televizních inscenací či seriálů – za všechny: Krista (Kočár do Vídně; rež. K. Kachyňa), Hanička (Svatba jako řemen; rež. J. Krejčík), Zuzana (Světáci; rež. Z. Podskalský), Štěpa (Petrolejové lampy; rež. J. Herz), z novějších Helena Zachová (Ene bene) a Matka (Výlet; oba rež. A. Nelis) a mohli bychom jmenovat ještě desítky dalších. Z televizních seriálů zmiňme alespoň Elišku a její rod, Sňatky z rozumu, Nemocnici na kraji města.

OCENĚNÍ

1998 - Cena Thálie za roli Winnie v Beckettových Štastných dnech
1998 - Cena Alfréda Radoka za roli Winnie v Beckettových Štastných dnech
1998 - Český lev za hlavní roli ve filmu Co chytneš v žitě
2002 - Český lev za hlavní roli ve filmu Výlet
2006 - Medaile za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění z rukou prezidenta republiky
2014 - Cena TýTý - Dvorana slávy
2015 - Křišťálový globus za celoživotní přínos české kinematografii na MFF v Karlových Varech

ROZHOVORY

Mám ráda převlekové role, ČRo Radiožurnál, 9. 7. 2015
Zakládala jsem si na tom, že zvládám tak odlišné polohy, Hospodářské noviny, 3. 7. 2015
Jsem profík v sebetrýznění, Novinky.cz, 2. 7. 2015
Jako při formuli jedna, Xantypa, 06/2015
Vyhýbám se vulgárním tématům
, Metro.cz, 1. 4. 2012
Přízeň osudu se někde spravedlivě rozděluje, iHNed.cz, 19. 1. 2007
Když jsem pomyslela na roli, osud mi ji nedopřál, ceskatelevize.cz


Iva Janžurová appears in events

Iva Janžurová appears in productions

SEASON 2016/2017

SEASON 2017/2018

Complete Ensemble of Drama