MENU

Alois Švehlík

Člen Činohry

S profesionálním herectvím začínal v roce 1962 v Západočeském divadle v Klatovech (hrál tu např. Casia v Othellovi). Po zrušení divadla (1963) působil jednu sezonu v Divadle pracujících v Mostě a následující dva roky v Divadle O. Stibora v Olomouci (1964-66), kde si zahrál mimo jiné: Václava v Našich furiantech, Claudia v Půjčce za oplátku, Happyho ve Smrti obchodního cestujícího. Významné pro něho bylo několikaleté angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy (Figaro ve Figarově svatbě, Harry ve hře A co láska?, Molčalin v Hoři z rozumu), Petr Verchovenský v Běsech). V letech 1974-88 působil v Městských divadlech pražských (Hadrář v Bláznivé z Chaillot, Klubko ve Snu noci svatojánské, McMurphy v Přeletu nad hnízdem kukačky a další).

Členem Činohry Národního divadla se stal v roce 1988. Za více než dvacet let se tu už představil v dlouhé řadě rolí širokého hereckého rejstříku, např.: Mlynář (Jirásek: Lucerna), Jean (Strindberg: Slečna Julie), Astrov (Čechov: Strýček Váňa), On (Mitterer: Návštěvní doba), Willy Loman (Miller: Smrt obchodního cestujícího), Žvanikin (Gogol: Ženitba), Alfréd Jones (Green: Doktor Fischer ze Ženevy), Phil Hogan (O´Neill: Měsíc pro smolaře), Aleš Hrdina (Máša: Podivní ptáci), Kolínský (Tyl: Paličova dcera), Opovědník a Šimon Cyrenský (lidové Pašije), titulní Borkman (Ibsen: John Gabriel Borkman), Leonato (Shakespeare: Mnoho povyku pro nic), Pelops (Vrchlický/Fibich: Smrt Hippodamie), Jack (McPherson: Na cestě duchů), Hejtman Pivo (Vančura: Markéta Lazarová), Ives (Penhall: Slyšet hlasy), Cominius (Shakespeare: Coriolanus), Alfréd Doolittle (Shaw: Pygmalion), Miller (Schiller: Úklady a láska), Kopecký (Jirásek: Otec), Otec (Františák: Doma), Klásek v Jiráskově Lucerně, Žebrák v Molierově Donu Juanovi, Sekera ve Stodolově Čaji u pana senátora, Max ve Stoppardově Rock´n´Rollu, Carbon de Castel-Jalouxe v Rostandově Cyranovi z BergeracuPriamus v Shakespearově Troilovi a Kressidě, Oldřich Pludek v Havlově Zahradní slavnostiStojmír v Zeyerově  , Petr Dubský ve Stroupežnického Našich furiantech atd. Na Nové scéně hrál v Levinových Strastech života postavu Gunkela.

V současném repertoáru je možné ho vidět ve Stavovském divadle jako Brabanzia v Shakespearově Othellovi, Nakladatele v inscenaci Štěpána Pácla Jako břitva (Němcová) a jako Cyrila Špačka v Levínského Dotkni se vesmíru a pokračuj.

Občas hostuje i na jiných scénách (za herecký výkon v roli On v Jandlově hře Z cizoty, ve které hostoval v Divadle Na zábradlí, mu byla udělena Cena Divadelních novin). Diváci ho znají i z filmů a televizních pořadů, účinkuje často v dabingu.

FILM A TELEVIZE

Hrál například v seriálech Panoptikum města pražského, Dobrodružství kriminalistiky, Cesty domů, České století, ve filmech Smrt krásných srnců, Kus života, Černí baroni, Pramen života, Alois Nebel či Hořící keř.

OCENĚNÍ

2005 - Cena Sazky a Divadelních novin za roli Ona v představení Z cizoty (Divadlo Na zábradlí)

ROZHOVORY

Týdeník Rozhlas, 2011
NetHovor Scena.cz, 9. 11. 2005


Repertoire