MENU

Zuzana Šimáková

Sólistka Baletu

Narodila se v Košicích, kde v roce 1998 absolvovala Taneční konzervatoř. Od roku 1998 nastoupila angažmá do divadla J. K. Tyla v Plzni jako členka souboru s povinností sóla. Od sezony 2002–2003 se stala členkou Baletu Národního divadla v Praze a od roku 2004 demisólistkou.
V plzeňském divadle J. K. Tyla tančila hlavní roli Kitri v baletu Don Quijote, Margheritu v Dámě s kaméliemi, Myrthu v Giselle, Panenku a Nicole Coutet v Edith Piaf, Káču v Čertovinách, Paminu v Kouzelné flétně a Čarodějnici v Time on pain. Zároveň účinkovala v operetách a muzikálech – Hello Dolly, Kiss me Kate, Funny Girl, Šakalí léta a Crazy for you.
K nejvýznamnějším rolím jejího repertoáru v pražském Národním divadle patří Bianca v Crankově Zkrocení zlé ženy, Nevěsta ve Svatebním páru v Giselle, Zlo v hudebně-tanečním příběhu Libora Vaculíka Lucrezia Borgia, Pas de trois v Labutím jezeře, Grand pas de quatre v Baletománii, Pas de six ve III. jednání baletu Napoli a role Effy v La Sylphide. Dále tančí v baletech Johna Cranka Oněgin, Youriho Vàmose Louskáček – Vánoční příběh a Romeo a Julie.
V moderním repertoáru ztvárnila sólové role v choreografiích Petra Zusky Ways 03, Mezi horami, Les Bras de Mer, V mlhách, IBBUR aneb Pražské mystérium, Requiem a BREL – VYSOTSKIJ – KRYL / Sólo pro tři, Jiřího Kyliána Stamping Ground, Petite Mort a Sinfonietta, Nacha Duata Jardí Tancat, Stijna Celise Black and Blues, Conny Janssen Álbum Familiar, Itzika Galiliho Through Nana´s Eyes a v baletní pohádce pro děti Zlatovláska v choreografii Jana Kodeta.
Na celostátní soutěžní přehlídce baletních umělců v Brně v roce 1998 získala čestné uznání a o dva roky později Cenu za choreografii a Cenu firmy Grishko. V roce 2001 se zúčastnila choreografické soutěže v Plzni.
Vedle interpretační práce se také věnuje choreografii – Marionette, Čas bláznů, Propast, Má láska je bůh, 5th Element, To be continue…, Útěk, Kontakt, Royal opera, Vrakoviště duší, Duha, Zvony osudu, Tango de rosas, Saburau, Pasta e basta, R.U.R. nebo 6 polovin člověka. Vytvořila choreografii k operetě Pytlákova schovanka a k muzikálu Muzikvariaát v divadle J. K. Tyla v Plzni.

Repertoár