MENU

Roman Janál

Host Opery

Po ukončení studia hry na housle na konzervatoři v Plzni v roce 1985 absolvoval zpěv na Hudební akademii v Sofii. Již během studií hostoval na scéně Státní opery v Sofii jako Mozartův Don Giovanni, Čajkovského Evžen Oněgin nebo princ Tarquinius v Brittenově Zneuctění Lukrécie a účinkoval na zdejších komorních festivalech.
Po úspěšném debutu ve Státní opeře Praha v roli Guglielma (Mozart: Cosi fan tutte) a Figara (Rossini: Lazebník sevillský) zde byl v roce 1995 angažován jako sólista. V roce 1995 se také stal absolutním vítězem 30. mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a od téhož roku působí jako pěvecký pedagog na Pražské konzervatoři.
Od roku 1997 byl sólistou, od roku 2002 pak je stálým hostem Opery Národního divadla, kde nastudoval mnoho rolí domácího i světového repertoáru, např. Dona Giovanniho, Hraběte Almavivu (Mozart: Figarova svatba), Polluxe (Rameau: Castor et Pollux), za jehož ztvárnění získal prestižní cenu Thálie za rok 1999, dále doktora Malatestu (Donizetti: Don Pasquale), Giorgio Germonta (Verdi: La traviata), Silvia (Leoncavallo: Komedianti), Sonoru (Puccini: Děvče ze Západu), Grégoria (Gounod: Romeo a Julie), Escamilla (Bizet: Carmen), Čajkovského Evžena Oněgina, Smetanovy role Voka Vítkovice (Čertova stěna), Kaliny (Tajemství) a Tomše (Hubička), Martinů Alexandra (Dvakrát Alexandr) a Kněze Fotise (Řecké pašije) aj.
V roce 1984 začala jeho dlouhodobá spolupráce s Českým rozhlasem, kde realizoval řadu studiových nahrávek a natočil několik CD operních árií a písňových cyklů autorů období romantismu i 20. století. Pro firmu Radioservis natočil profilové CD. Pravidelně spolupracuje s významnými orchestry, jakými jsou Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Pražský komorní orchestr. Pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka přednesl s BBC Orchestra v Londýně sólový part v Martinů Polní mši a Otvírání studánek. Tytéž skladby provedl rovněž pod vedením Christophera Hogwooda v Amsterdamu.


Foto: Vlado Machal


Aktualizace: březen 2009

Roman Janál účinkuje v představeních

SEZONA 2015/2016

Roman Janál účinkuje v inscenacích

SEZONA 2015/2016

Repertoár