MENU

Rastislav Štúr

Dirigent

Současný šéfdirigent Opery SND a stálý hostující dirigent Slovenské filharmonie, je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V roce 1996 debutoval záskokem v Opeře SND Mefistofeles (Boito), což mu přineslo řadu dalších možností. Nastudoval tu Lazebníka sevillského (Rossini), Kouzelnou flétnu (Mozart), Prodanou nevěstu (Smetana), Andrea Chéniera (Giordano), Pannu Orleánskou (Čajkovskij), Dceru pluku (Donizetti), Verdiho Nabucca, Maškarní ples a Trubadúra, balety Andersen (Nedbal), Spartakus (Chačaturjan), Sylfida (Lovenskjold), diriguje tu také Tosku (Puccini), Cosi fan tutte (Mozart), Falstaffa (Verdi), Lucii di Lammermoore (Donizetti), Werthera (Massenet), Traviatu (Verdi), kterou dirigoval také na turné v Japonsku (2004, Dvorsky, Guleghina).
Neztratil kontakt ani s Národním divadlem Brno, kde po debutu s baletem Tristan a Izolda (Burghauser) nastudoval dětskou operu Hrátky s čertem (Podéšť), Trubadúra (Verdi), balety Batalion (Fišer), Dafnis a Chloe (Ravel), Les Biches (Poulenc). Dirigoval tam také slavnostní koncert k zahájení sezony 2008/2009. Od roku 2007 spolupracuje se Filharmonií Brno. V prosinci 1999 nastudoval s Orchestre Philharmonique de Strasbourg Prodanou nevěstu v Opera National du Rhin.
Od roku 1999 pravidelně spolupracuje s Petrem Dvorským, s kterým dirigoval řadu významných představení v Opeře SND a koncertů s nejvýznamnějšími orchestry na Slovensku, Čechách a Rakousku. S Pražskou komorní filharmonií a P. Dvorským nahrál CD Vivere. Dirigoval v opeře v Grazu (Nápoj lásky), v Giessene (Lazebník sevillský), v Essenu (Cosi fan tutte), koncert s Die Südwestdeutsche Philharmonie a sólistou Heinrichem Schiffem (2004). V roce 2004 dirigoval slavnostní koncert s Moskevskou filharmonií v Moskvě. V roku 2005 dirigoval Svatební košile (Dvořák) se Sao Paolo Symphony Orchestra v Sao Paolu v Brazílii (Urbanová, Ludha, Mikuláš). Dirigoval koncerty Monserrat Caballé a Petra Dvorského v Bratislavě (2000), Petra Dvorského a Gabriely Beňačkové, Evy Urbanové a Jeleny Obrazcovové (2002), Petra Dvorského a Ilony Tokody (2003) se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Praze, s kterým pravidelně spolupracuje (Norimberk 2003, Wroclaw 2004, turné USA - 26 koncertů, Merseburg 2005, festival Emy Destinové 2008), koncert Petra Dvorského a Anatolije Kotschergy s Českým národním symfonickým orchestrem v Praze (2006) a dirigoval orchestry Czech Virtuosi (2001) a Janáčkovu filharmonii Ostrava (2003) na turné ve Španělsku.
S Českým národním symfonickým orchestrem a Ute Lemper vystoupil na festivalu Prague PROMS 2008 a také s Gabrielou Beňačkovou a Evou Urbanovou na slavnostním koncertu v Konzerthaus v Berlíne (2008). Dirigoval slavnostní koncert s Cairo Symphony Orchestra v Káhiře.
Pravidelně spolupracuje se Slovenskou filharmonií - abonentní koncerty, zájezdy (Kolín nad Rýnem, 2003 a 2005, Interlaken, 2005, Ingolstadt s Mischou Maiským, Španělské turné, 2010), CD Jolany Fogašové. Je držitelem Ceny Frica Kafendy 2011, za vynikající dirigentské výkony doma i v zahraničí.


Aktualizace: duben 2012

Repertoár