MENU

Javier Torres

Javier Torres se narodil v roce 1963 v Mexico City, kde absolvoval National School of Ballet (Národní škola baletu) a o čtyři roky později získal také diplom v oboru pedagogika klasického tance. Grant od German Ballet International Foundation (Německá baletní mezinárodní nadace) mu v roce 1988 umožnil cestovat po Evropě a zúčastnit se řady kurzů a vystoupení moderního a klasického tance. Hostoval také v polském Theatre of the New Dance (Divadlo nového tance).
V roce 1989 se přestěhoval do Finska, pracoval s Jormou Uotinenem v Helsinki Dance Company. O tři roky později se stal členem souboru Finnish National Ballet (Finský národní balet), kde působil až do roku 2008. Zde tančil např. v baletech Bajadérka (ch. N. Makarova), Don Quijote (ch. P. Bart), Giselle (ch. S. Guillem), Labutí jezero (ch. V. Bourmeister), Spící krasavice (ch. R. Nurejev), Romeo a Julie (ch. J. Cranko). Od roku 1984 působí jako choreograf a od svého příjezdu do Finska realizoval více jak 25 děl, částečně celovečerních. K jeho nejznámějším tanečním dílům pro Finský národní balet patří Boleros (1995), Wind Statues (1997), Poppies (2001), Liquid (2001), Light shock (2003) a Sleeping Beauty (2008, Spící krasavice / Šípková Růženka). Javier Torres přednášel na řadě mezinárodních tanečních a lékařských sympozií a konferencí, např. v Helsinkách (2001), Londýně (2003), Mnichově (2005) a Basileji (2007). Na základě svých výzkumů v oblasti zlepšení baletní pedagogiky vede semináře, a to jak z psychologického, tak z lékařského hlediska.
Javier Torres v současné době pracuje jako externí pedagog a choreograf pro profesionální baletní soubory, mimo jiné pro Stuttgarter Ballett, Cullberg Ballet, Nacho Duato Dancing Company, Norwegian National Ballet, Nederlands Dans Theater, Lyon National Opera Ballet a Balet Národního divadla v Praze.

Repertoár