MENU

Jana Preissová

Členka Činohry

Po absolvování pražské DAMU (1970) se na celých dvacet let stala členkou Divadla Na zábradlí, kde dostala mnoho zajímavých hereckých úkolů – hrála mimo jiné Grušenku v dramatizaci Bratrů Karamazových, Mášu ve Třech sestrách, Lady Macbeth v Macbethovi, Klytaiméstru v Ifigenii v Aulidě, Elvíru v Donu Juanovi, Zuzanu v Largu desolátu a další.

Dřív než se stala v roce 1990 řádnou členkou Činohry Národního divadla, zahrála si tu pohostinsky titulní roli Strindbergovy Slečny Julie (1988). Ve výčtu rolí, které potom na jevištích Národního divadla až do současnosti hrála, by neměly chybět: Pearceová ze Shawova Pygmalionu, Královna Kunhuta v Hilbertově Falkenštejnovi, titulní Goldoniho Mirandolína, Alice ve Strindbergově Tanci smrti, Bílá macecha v Krobotově adaptaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Královna v Shakespearově Cymbelínovi, Raněvská v Čechovově Višňovém sadu, Tamara Sachsová v Harwoodově hře Na miskách vah, Ludmila v Šamberkově Éře Kubánkově, Sára a Rebeka v Pinterových aktovkách Milenec / …a v prach se obrátíš, titulní Marie Stuartovna v Schillerově tragédii, Emilie v Shakespearově Komedii omylů, Ošetřovatelka v Puigově Vabanku, Griselda a Win v Churchillové Prvotřídních ženách, Greta v Mayenburgově Eldorádu, Kněžna Zaháňská v adaptaci Němcové BabičkyKrálovna Alžbětu v Shakespearově Richardovi III.Mattie Fae Aikenová v Lettsově Srpnu v zemi indiánůPaní v Urzidilově Kvartýru a další.

V současném repertoáru ji mohou diváci vidět na Nové scéně, kde hraje Matku v inscenaci hry Z prachu hvězd Lenky Lagronové. Ve Stavovském divadle nově ztvárňuje roli Mieze v Mayenburgově Kameni a Frau v Lagronové Jako břitva (Němcová). Občas hostuje i v jiných divadlech. Na Pražské konzervatoři předává své zkušenosti mladým adeptům herectví.

FILM A TELEVIZE

Od doby, kdy ji ještě jako studentku DAMU obsadil režisér Menzel do filmu Rozmarné léto, si zahrála dlouhou řadu vděčných filmových i televizních rolí, hrála například ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Zločin na poště, S vyloučením veřejnosti a v seriálech Pohádky z tisíce a jedné noci, My všichni školou povinní nebo Laskavý divák promine. Spolupracuje také s dabingem.

OCENĚNÍ

Za vedlejší roli ve filmu Řád obdržela v roce 1994 Českého lva.

ROZHOVORY

Mám pocit, že teď může hrát a točit kdekdo, Novinky.cz, 6. 12. 2014
Rozhovor k seriálu Dobrá čtvrť II, ceskatelevize.cz


Jana Preissová účinkuje v představeních

SEZONA 2015/2016

Jana Preissová účinkuje v inscenacích

SEZONA 2015/2016

SEZONA 2016/2017

Repertoár