MENU

Jakub Klecker

Dirigent

Jakub Klecker (1982) patří k výrazným představitelům mladé dirigentské generace. Po studiu dirigování u Jiřího Bělohlávka a Tomáše Koutníka na pražské HAMU začal působit jako dirigent Janáčkovy opery Národního divadla Brno. V letech 2013-2014 zastával pozici šéfdirigenta Janáčkovy opery. V sezóně 2014/2015 zde nastuduje premiéru Her o Marii B. Martinů a jako host připraví baletní inscenaci Popelky S. S. Prokofjeva v Národním divadle moravsko-slezském v Ostravě. Na zájezdu Janáčkovy opery do Ománu v květnu 2014 řídil Dvořákovu Rusalku a v lednu 2013 debutoval ve Státním divadle Norimberk (Verdiho Aida). 
Spolupracuje s Národním divadlem v Praze (Figarova svatbu,  Ballettissimo).
K jeho posledním operním inscenacím patří Bludný Holanďan, Polská krev, Sen noci svatojánské (B. Britten), Osud, Turandot, Popelka (Rossini), Život prostopášníka nebo Julietta. Jeho operní repertoár dále zahrnuje Idomenea, Nabucca, Carmen, Branibory v Čechách, Prodanou nevěstu, Příhody lišky Bystroušky, Její pastorkyňu nebo Ženitbu (B. Martinů).
Jakub Klecker se věnuje také symfonické tvorbě a spolupracuje s většinou českých orchestrů (Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Orchestr hl. m. Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Moravská filharmonie Olomouc, Janáčkova filharmonie Ostrava, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Hradec Králové, Severočeská filharmonie Teplice). Vystupoval se Symfonickým orchestrem Udine a s filharmonií v německé Jeně. V letech 2007 a 2009 dirigoval Filharmonii Brno na koncertním turné po Japonsku. V roce 2009 debutoval na Pražském jaru. Opakovaně vystoupil na Mezinárodním hudebním festivalu Brno, Janáček Brno a Rheingau Musikfestivalu.
V roce 2006 převzal po Ivanu Sedláčkovi funkci uměleckého vedoucího Kantilény, sboru dětí a mládeže při Filharmonii Brno. Sbor pod jeho vedením navazuje na předchozí úspěchy a získává pravidelně zahraniční ocenění (Neerpelt 2006, Graz 2008, Gorizia 2011, Wales 2013). Od podzimu 2014 působí jako pedagog dirigování na Hudební fakultě JAMU. Od sezóny 2015/2016 se stane novým hudebním ředitelem Opery Národního divadla moravsko-slezského v Ostravě
Aktualizace: leden 2015

Více o umělci

Repertoár