MENU

Christina Vasileva

Host Opery

Christina Vasileva se narodila v Sofii v česko-bulharské rodině. V roce 1990 absolvovala sofijskou Konzervatoř Lyubomira Pipkova a dále studovala belcanto u Michaela Tomaschova. Mezinárodní kariéru odstartovala v roce 1995 získáním titulu laureát na mezinárodní soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Ještě v tomto roce přijala angažmá v libereckém divadle F. X. Šaldy. Od roku 2006 je sólistkou Státní opery v Praze.
Na operních scénách ztvárnila roli Cio-Cio-San (Puccini: Madama Butterfly), Manon Lescaut (Puccini), Norma (Bellini), Desdemona (Verdi: Othello), Rusalka (Dvořák), Taťána (Čajkovskij: Oněgin), Fiordiligi (Mozart: Cosi fan tutte), dále vystupuje jako Amelia (Simon Boccanegra), Elena (Verdi: Sicilské nešpory), Nedda (Leoncavallo: Komedianti), Lauretta (Puccini: Gianni Schicchi), Leonora (Verdi: Trubadúr), Micaela (Bizet: Carmen).
Christina Vasileva hostovala v operních domech v Evropě i v zámoří – jmenujme např. Rusalku v Národním divadle v Záhřebu (1996), Cio-Cio-San na Eutiner Festspiele, v Remscheidu a v Solingenu s Hamburskou Filharmonií pod taktovkou Hillary Griffithe (1999 a 2000), Rusalku v Národním divadle v Praze s tenoristou Miro Dvorským (2002), Normu v Teatro Puccini na Rhodosu (Řecko, 2002) nebo Desdemonu v Theater Winterthur (2004).
Velké úspěchy sklízela jako Violetta z Verdiho Traviaty během turné Státní opery Praha v Japonsku v roce 2003, i v tokijské Oji Hall. V letech 1998 a 2003 vystupovala na operních recitálech s Peterem Dvorským a Pražskou komorní filharmonií. V roce 2008 kritika vysoce ocenila její výkon v roli Liu (Puccini: Turandot) v Salzburgu pod taktovkou Enrica Dovica a také její interpretaci Sains-Saënsovy Hélene pod vedením Guillauma Tourniairea ve Státní opeře Praha.
Dále byla nominována na cenu Thálie 2008 za roli Mimi z Pucciniho Bohémy, „v níž skvěle uplatnila svůj vyrovnaný, barevný a niterný soprán i umění jímavé kantilény a přesně pointovaných dramatických gradací”.
Spolupracovala s dirigenty Hillary Griffithem, Ondrejem Lenárdem, Marcem Zambellim, Enricem Dovicem, Leošem Svárovským, Rastislavem Štúrem a Guillaumem Tourniairem a s režiséry Jozefem Bednárikem, Ondřejem Havelkou, Petrem Kracikem, Václavem Věžníkem a dalšími. V roce 2009 jistila roli Cizí kněžny ve Dvořákově opeře Rusalka na operním festivalu v anglickém Glyndebourne (dirigent Jiří Bělohlávek, režie Melly Still).
V sezoně 2009/2010 vystoupila jako Desdemona z Verdiho Othella v novém nastudování dirigenta Heiko Mathiase Förstera ve Státní opeře v Praze a dále zde debutovala v roli Pucciniho Toscy. V této sezoně se dále představila v roli Káti (Janáček: Káťa Kabanová) v Národním divadle v Praze (dirigent Tomáš Netopil, režie Robert Wilson).


Aktualizace: 2010

Repertoár