MENU

Opera Státní opera

Macbeth

Giuseppe Verdi

Představení bylo zrušeno!

Informace

Hudební nastudování: Jiří Štrunc
Dirigent: Marek Šedivý
Režie: Martin Čičvák
Scéna: Hans Hoffer
Kostýmy: Marija Havran
Sbormistr: Pavel Vaněk
Dramaturgie: Jitka Slavíková
Pohybová spolupráce: Tomáš Krivošík

Zakoupené vstupenky je možné vrátit do 14 dnů v místě jejich zakoupení. Pokud jsou vstupenky zakoupeny online nebo na fakturu, budou peníze vráceny bezhotovostní návratovou transakcí nebo po dohodě s oddělením objednávek ND. Náhradní představení pro předplatitelskou skupinu Shakespearovské večery – SV proběhne v termínu 19. 5. v 19:00, vstupenky budou připravené k vyzvednutí na večerní pokladně Státní opery.

Orchestr Státní opery
Sbor Státní opery

Premiéra: 11. 6. 2015

Bezuzdná ctižádost, nezřízená touha po moci a záhadné věštby, to jsou ingredience psychologického operního thrilleru a prvního ze tří unikátních spojení tvorby Giuseppe Verdiho a Williama Shakespeara. Verdi patřil po celý svůj život k velkým obdivovatelům slavného alžbětinského dramatika. Když v létě 1846 hledal námět pro svou desátou operu, vybral si posléze Macbetha.
Jako bytostný operní dramatik dobře poznal, kolik možností mu příběh o korumpující síle moci nabízí. Libreto tentokrát důsledně respektovalo dramatickou linii. V Macbethovi Verdi zahájil cestu k hudebnímu dramatu, v němž je zpěv podřízen dramatické situaci a odráží psychologii a vnitřní pocity postav a v němž je dramatický obsah mnohem důležitější než belcanto neboli „krásný zpěv“. Opera se po premiéře 14. 3. 1847 v Teatro alla Pergola ve Florencii vydala po Evropě a byla s úspěchem hrána až do roku 1865, kdy Verdi dílo zásadně přepracoval pro pařížské uvedení v Théâtre-Lyrique.

Přibližná délka představení včetně přestávky: 2 hodiny a 50 minut, jedna přestávka 20 minut.
Nastudováno v italštině, v představení jsou použity české a anglické titulky.

Český rozhlas, 11.6.2015: Verdiho Macbeth, psychologický thriller ve Státní opeře

Česká televize, 10. 6. 2015: Operní Macbeth je proti přírodě

Data představení

Květen 2017

Účinkují