MENU

Opera Státní opera

Mefistofeles

Arrigo Boito
Premiéry 22. a 24. ledna 2015

Informace

Dirigent: Richard Hein
Režie: Ivan Krejčí
Scéna: Milan David
Kostýmy: Marta Roszkopfová
Světelný design: Daniel Tesař
Sbormistr: Martin Buchta, Adolf Melichar
Sbormistryně sboru Pueri gaudentes: Zdena Součková
Pohybová spolupráce: Igor Vejsada
Dramaturgie: Jitka Slavíková

Orchestr Státní opery

Sbor Státní opery

Chlapecký sbor Pueri gaudentes

Arrigo Boito (1842-1918) byl dlouho ceněn více jako spisovatel a překladatel než skladatel. Ve své jediné dokončené opeře Mefistofeles se obrátil k faustovskému tématu. Předchozí velmi populární zhudebnění Goethova Fausta Charlesem Gounodem Boito považoval za myšlenkově velmi povrchní zpracování mnohovrstevnaté Goethovy dramatické předlohy. Sám textu slavného německého básníka využil takřka doslovně, včetně jeho daleko méně uváděného druhého dílu. Premiéra Mefistofela 5. 3. 1868 v milánské La Scale byla fiaskem. Po sedmi letech skladatel partituru podrobil důkladné revizi a radikálně ji zkrátil. Premiéra nové verze 4. 10. 1875 v Teatro Comunale v Bologni zaznamenala značný úspěch. Definitivní podobu dostal Mefistofeles v roce 1881 při svém nyní již triumfálním návratu do La Scaly.

V Praze byl Mefistofeles poprvé uveden v roce 1881 ve Stavovském divadle, inscenace byla v říjnu 1888 přenesena do Nového německého divadla (dnes Státní opera) pro jediné uvedení a znovu nasazena dvakrát v červnu 1897. V Národním divadle byl Mefistofeles poprvé uveden v roce 1885 a poté byl nově nastudován v letech 1936 a 1942 s legendárním basistou Vilémem Zítkem v titulní roli.

Současného hudebního nastudování Boitovy opery se ujme host světových operních scén včetně Metropolitní opery, italský dirigent Marco Guidarini.

Opera je nastudována v italštině. V představení jsou použity české a anglické titulky.

Fotografka inscenace Hana Smejkalová

Délka představení 3 hodiny 10 minut, dvě přestávky.

23. 1. 2015, scena.cz: Kocánův Mefistofeles má obrovské charizma

23. 1. 2015 operaplus.cz: Trumfy Mefistofela ve Státní opeře? Orchestr a sbor

Účinkují