MENU

Balet Nová scéna

Pocta… Daria Klimentová


Festival Zlatá Praha

Vyberte si datum představení.

Informace

Reflexe tvorby české taneční hvězdy za její osobní účasti včetně premiérové projekce jednoho dílu nového cyklu České televize Baletní příběhy Darii Klimentové

Daria Klimentová se narodila v Praze. Když jí bylo pět let, začala se věnovat gymnastice a coby budoucí olympijský talent byla svěřena do péče špičkových trenérů. V deseti letech pak zahájila svá studia na pražské Hudební a taneční konzervatoři. Její učitelé v ní i zde okamžitě rozpoznali velký talent a potenciál. Během školních let se zúčastnila mnoha mezinárodních baletních soutěží včetně Prix de Lausanne (vyhrála ocenění pařížské Taneční nadace) a Mezinárodní baletní soutěže v Pretorii (získala zlatou medaili). Po osmi letech Daria konzervatoř absolvovala s vyznamenáním a okamžitě jí byla nabídnuta sólová smlouva v baletním souboru Národního divadla v Praze, kde působila tři roky. V roce 1991 (jen dva roky po pádu komunismu v Československu) přišla nabídka angažmá v souboru Capab/Kruik Ballet v Kapském Městě v Jihoafrické republice.
Po jedné sezóně v Kapském Městě jí nabídla angažmá tehdejší umělecká ředitelka souboru Scottish Ballet Galina Samsova. Daria nabídku přijala a ve skotském Glasgow tančila po další tři roky. Pak přišlo pozvání připojit se k souboru tehdejšího uměleckého ředitele Anglického národního baletu Dereka Deana. Zde Daria působila osmnáct let až do roku 2014. Ve svém repertoáru měla všechny důležité role klasických baletů a díla mnoha současných choreografů. Nyní učí klasický balet na Royal Ballet School při Royal Opera House v Londýně.
Dariiným koníčkem je už po mnoho let fotografování. Její fotografie byly publikovány v různých evropských novinách, knihách a časopisech. Vystavovala například v londýnské Photographers Gallery, v Royal Albert Hall, Národním divadle a několika pražských galeriích, v Českých centrech v New Yorku, Varšavě a Berlíně. V rámci festivalu Zlatá Praha proběhne na Nové scéně i výstava jejích fotografií.

Program večera:
Baletní příběhy Darii Klimentové – česká premiéra
Loučení Darii Klimentové - dokument
Diskuse s hosty (D. Klimentová a M. Kubala)
Autogramiáda
Uvádí: Jiří Vejvoda

Rezervace vstupenek a případné dotazy na emailové adrese: infogoldenprague@ceskatelevize.cz.
Na jedno jméno si lze rezervovat maximálně dvě vstupenky.
Rezervované vstupenky budou k vyzvednutí 28.9. a 29.9.2016 od 9:00 – 18:00 na registraci festivalu Zlatá Praha, která se bude nacházet ve vstupní hale Nové scény ND.
Nevyzvednuté vstupenky budou poskytnuty dalším zájemcům.
Kapacita sálu je omezena.

Data představení

Září 2016

Účinkují

Obsazení zatím není známo.