MENU

Činohra Nová scéna

Na moři, zírám nahoru

Finegan Kruckemeyer
Příběh o lidských tajemstvích magicky realistický

Informace

Překlad: Jan Tošovský
Režie: Štěpán Pácl
Dramaturgie: Marta Ljubková
Pohybová spolupráce: Lucia Kašiarová
Scéna: Pavla Kamanová
Kostýmy: Daniela Klimešová
Hudba: Michal Cáb
Světelný design: Ondřej Kyncl

Mladý australský dramatik Finegan Kruckemeyer je vypravěč s nevyčerpatelnou fantazií. Jeho postavy své příběhy zároveň vyprávějí i žijí, jejich životy se splétají a rozplétají a jejich vyprávění se nečekaně prolínají.

Angličan Noah žije v Bristolu, stará se o komunitní zahradu a truchlí pro svou italskou ženu, která zahynula při autonehodě. Australan Caleb trpí nočními můrami i živými sny a kvůli jednomu z nich přijde o práci. Přestěhuje se do Anglie, kde se setká se snovou dívkou Silvií. Islanďanka Emma řečená Řekyně dojde k poznání, že je prokletá: oba její bratři zemřeli za dramatických okolností na moři v okamžiku, kdy se dívali právě na ni. Aby ušetřila smrti milovaného tatínka, rozhodne se, že se už z moře nikdy nevrátí. Němka Elise z Braunschweigu každou noc jezdí autem se svým malým synem. Je to jediný způsob, jak chlapečka uspat. Ale také způsob jak uniknout rozhodování mezi manželem a milencem. Silvie, která má schopnost objevovat se a zase mizet (je totiž zřejmě kouzelnice), do osudů všech čtyř postav nějakým způsobem zasáhne – a způsobí i jejich nečekaná setkání a nová poznání.

Hra měla premiéru v roce 2012 v Jute Theatre v australském Cairnsu, a máme-li ji stylově charakterizovat, pak jde bezpochyby o moderní verzi magického realismu.

Fotograf inscenace: Petr Neubert

Přibližná délka představení: 1hodina a 40 minut, hraje se bez přestávky.

Obří prádelna s černou dírou v Národním. A v ní se mistrně propírají lidské osudy - Saša Hrbotický, Aktuálně.cz

Data představení

Květen 2017

Červen 2017

Září 2017

Účinkují

Sylvie Wistová (Australanka)

Noah Kearney (Angličan)

Elise Dabelsteinová (Němka)

Řekyně Emma (Islanďanka)

Caleb Prosser (Australan)