MENU

Vladimír Chmelo

Host Opery

Mezinárodní kariéra Vladimíra Chmela, absolventa brněnské JAMU a držitele Ceny Thálie, odstartovala vítězstvím pěvecké soutěže Ferruccia Tagliaviniho v rakouském Grazu v roce 1998. V té době měl již za sebou několikaleté působení v Národním divadle v Brně, kde si vytvořil základ svého operního repertoáru. Soustavným zdokonalováním italského belcanta se stal vyhledávaným interpretem italských a francouzských oper. V současné době je hostem obou pražských operních scén – Národního divadla i Státní opery, Národního divadla v Brně a Slovenského národního divadla v Bratislavě.


Pravidelně účinkuje na významných evropských scénách (Hamburk, Essen, Bonn, Graz, Innsbruck, Salcburk, Bielefeld, Ženeva, Madrid, Janov, Palermo), kde zpívá stěžejní role barytonového oboru (Germont, Luna, Rodrigo, Jago, Macbeth, Rigoletto, Boccanegra, Ford, Renato, Figaro, Sharpless, Hamlet, Escamillo). Účastnil se několika turné do Japonska, kde se představil jako Germont po boku Marie Guleghiny, Figaro, Wolfram von Eschenbach a Escamillo. Vystoupil rovněž na mnoha operních festivalech (Aix-en-Provence, Eutin, Gut Immling).V březnu 2006 debutoval na scéně janovského divadla Carlo Felice jako Sharpless v inscenaci Madama Butterfly v režii Renaty Scotto. V květnu 2007 vystoupil v rámci festivalu Wiener Festwochen ve slavné inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu režiséra Patrice Chéreaua a dirigenta Pierra Bouleze. Tatáž inscenace byla s mimořádným úspěchem uvedena v témže roce v Amsterodamu a v Aix-en-Provence. V listopadu 2009 debutoval opět s touto inscenací na scéně newyorské Metropolitní opery a na jaře 2010 v milánské La Scale. V červenci 2010 se vrátil do Palerma jako Amonasro (Aida) a v listopadu 2010 debutoval v Teatro Colón v Buenos Aires v roli Forda (Falstaff). V sezoně 2010/2011 opět spolupracoval s Metropolitní operou v New Yorku jako Rigoletto, Scarpia (Tosca), Tomskij (Piková dáma) a Rangoni (Boris Godunov). V říjnu 2011 se představil v inscenaci Janáčkovy opery Z mrtvého domu v Berlínské státní opeře. V únoru 2012 vystoupil v roli Sharplesse v Metropolitní opeře, kam se v sezoně 2012/2013 opět vrátil jako Rigoletto (cover) a v sezoně 2013/2014 vystoupí v sérii představení Dvořákovy Rusalky v roli Hajného (představení 8. 2. 2014 bude vysíláno v rámci live přenosů z Met).


Soustavně se věnuje také koncertní činnosti, v rámci milénia zpíval ve Vatikánu na koncertě pro papeže Jana Pavla II. titulní part Lisztova oratoria Kristus. Jeho bohatý písňový repertoár zahrnuje zejména díla německých, českých a francouzských autorů. V samostatném recitálu se představil například rakouskému publiku v Brucknerhausu v Linci.


Aktualizace: červenec 2013


 

Více o umělci

Vladimír Chmelo účinkuje v inscenacích

SEZONA 2015/2016

Další členové souboru Opera Národního divadla