MENU

Marko Ivanović

Hostující dirigent Opery

Vystudoval Pražskou konzervatoř a následně Akademii múzických umění v oborech skladba (prof. V. Riedlbauch) a dirigování (prof. R. Eliška, J. Bělohlávek). Jako autor vážné hudby spolupracuje s předními českými interprety v tomto oboru (Agon Orchestra, Ansambl Moens, Komorní orchestr Berg ad.) a jeho skladby zazněly na mnoha místech Evropy, v nejednom případě i na prestižních festivalových pódiích, jako je u nás např. Maraton soudobé hudby, festivaly Mladá Praha a Třídení, ve světě pak bratislavské Dny soudobé hudby, prestižní světoznámé festivaly Wien Modern, Europe Young Classic-Berlín, anebo festivaly v Budapešti, v Kolíně nad Rýnem, v Katovicích, v Barceloně a na řadě dalších míst.
Jeho skladba z roku 2003 Šílencova ranní suita byla zařazena do rakouské monografie S. Niedermayr a Ch.Scheiba „European Meridians” o soudobé hudbě východní a jižní Evropy. Inscenace jeho absolventské opery Dívka a smrt získala Cenu ředitelky festivalu OPERA 2003. Je rovněž autorem mnoha scénických, rozhlasových a filmových hudeb.
Na katedře skladby pražské AMU vede seminář scénické a filmové hudby. Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry: Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Státní filharmonie Brno, Pražská komorní filharmonie, atd. Jako hostující dirigent navštívil m.j. Německo, Polsko, Švédsko, Bosnu, Japonsko,...
V roce 2003 se v polských Katowicích stal laureátem Mezinárodní soutěže mladých dirigentů G. Fitelberga.
V Národním divadle se jako dirigent podílel mj. na české premiéře opery B. Brittena Curlew River, na inscenaci Glassovy Krásky a zvířete, Nymanovy opery Man and Boy: DADA, Mozartovy opery La clemenza di Tito nebo „opery-procesu“ Zítra se bude… A. Březiny. Jako autor hudební úpravy, instrumentace a nastudování se podílel v roce 2007 s režisérem Milošem Formanem na mimořádně úspěšné inscenaci buffopery J.Suchého a J.Šlitra Dobře placená procházka. Od června 2010 působí v Národním divadle jako host.
Od roku 2009 je šéfdirigentem Komorní filharmonie Pardubice.


Aktualizace: květen 2011

Další členové souboru Opera Národního divadla