MENU

Jan Šťáva

Host Opery

Brněnský rodák studoval zpěv od dětství pod vedením své matky-učitelky zpěvu a operní pěvkyně Zdeňky Rybecké. V roce 1999 byl přijat na gymnázium P. Křížkovského s uměleckou profilací v Brně do třídy Mgr. Ireny Vašíčkové-Pollini. Během působení na tomto gymnáziu zvítězil v několika pěveckých soutěžích (mj. Pražský pěvec, Duškova soutěž). V roce 2006 natočil své první CD - Biblické písně Antonína Dvořáka a černošské spirituály.
V roce 2007 byl přijat na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, do třídy Zdeňka Šmukaře. V Komorní opeře JAMU hostuje od roku 2003. Zde nastudoval již řadu rolí, jako např.: Figaro a Bartolo v Mozartově Figarově svatbě, Peachum v Žebrácké opeře B. Brittena, Farář v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky a Stárek v Její pastorkyni, Ženich ve Svatebních košilích B. Martinů, Maestro v Salieriho opeře Prima la musica poi le parole, titulní role v Pauerově Žvanivém slimejši, Geronimo v Cimarosově Tajném manželství aj.
V roce 2007 se zúčastnil mistrovských pěveckých kurzů argentinského tenoristy José Cury ve francouzské Nancy, kde získal cenu Grand prix a možnost spolupráce s Opera National de Lorraine v Nancy (Mozartův Idomeneo v roce 2009 a Pucciniho Vlaštovka v roce 2012).
Po dvouleté externí spolupráci s Národním divadlem Brno (v rolích jako Nikitič v Musorgského Borisi Godunovovi, Stařec mládí v Juliettě B. Martinů a dalších), stal od ledna 2010 sólistou Janáčkovy opery, kde nastudoval Krále ve Verdiho Aidě, Alidora v Rossiniho Popelce, Bartola v Mozartově Figarově svatbě a party Raffaela a Adama v Haydnově Stvoření.
Externě spolupracuje s Moravským divadlem Olomouc (Podesta v Rossiniho Strace zlodějce), od sezony 2010/2011 také s Moravskoslezským divadlem Ostrava, kde se představil jako Kecal ve Smetanově Prodané nevěstě. Dále spolupracuje s Ensemble opera Diversa a je zakládajícím členem sdružení wopera-sérija. Jako sólista koncertně vystoupil s několika orchestrálními tělesy, jako např. Czech Virtuosi, Filharmonie Brno, Pražská komorní filharmonie, Slovenská filharmonie aj.
V květnu 2011 debutoval v pražském Národním divadle jako Osmin v Mozartově Únosu ze serailu v inscenaci šéfdirigenta Tomáše Netopila a režiséra Joëla Lauwerse. Dále zde účinkuje jako Mozartův Figaro, Bartolo, Leporello a Sarastro, v Čarokraji Marka Ivanoviće jako Velebobule a Hlavní bazilišek.


Aktualizace: únor 2015

Více o umělci

Jan Šťáva účinkuje v představeních

SEZONA 2015/2016

Jan Šťáva účinkuje v inscenacích

SEZONA 2015/2016

Další členové souboru Opera Národního divadla