MENU

Jan Chalupecký

Dirigent

Absolvoval hru na violoncello na Pražské konzervatoři a svou profesionální uměleckou dráhu začínal v letech 1990-93 jako člen orchestru a posléze dirigent v Komorní opeře Praha. V sezoně 1993/1994 nastoupil do Národního divadla jako asistent dirigenta Zdeňka Košlera, se kterým zde nastudoval Dvořákova Jakobína.
Od roku 1994 se v Národním divadle postupně představil za dirigentským pultem Smetanových oper Prodaná nevěsta a Dalibor, Dvořákovy Rusalky a Čerta a Káči, Janáčkovy Její pastorkyně a Výletů páně Broučkových, Mozartových oper Figarova svatba, Don Giovanni, Così fan tutte a La clemenza di Tito, Gounodova Romea a Julie, Verdiho Rigoletta a La traviaty a dalších. Samostatně hudebně nastudoval Verdiho Macbetha, současnou inscenaci Mozartovy Kouzelné flétny a velice úspěšnou operu Martina Smolky Nagano. Se souborem opery Národního divadla vystoupil také na mnoha domácích i zahraničních zájezdech – mj. v Japonsku (Kouzelná flétna, Figarova svatba), Hongkongu (Rusalka, Její pastorkyňa), na Slovensku (Figarova svatba) a v Maďarsku (Figarova svatba).
Kromě působení v Národním divadle pohostinsky spolupracuje i s jinými operními soubory a orchestry – s Operou Mozart, Městským divadlem v Ústí nad Labem a Státní operou Praha. V letech 1997-99 působil jako šéfdirigent Plzeňské filharmonie, dále spolupracoval se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Moravskou filharmonií Olomouc, Státní filharmonií Brno, Pražskou komorní filharmonií a dalšími. Pro festival Loketské kulturní léto nastudoval inscenace oper Rusalka, Rigoletto, Verdiho Nabucca a Bizetovu Carmen.


Aktualizace: říjen 2007

Další členové souboru Opera Národního divadla