MENU

David Švec

Dirigent Opery

Studoval hru na klavír a dirigování na Konzervatoři v Českých Budějovicích a poté na Janáčkově akademii múzických umění v Brně (dirigování u J. Zbavitele a L. Mátla, klavír u D. Velebové). V únoru 2000 se účastnil mistrovských dirigentských kurzů u Sira Colina Davise v Drážďanech, v roce 2002 absolvoval studijní pobyt na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni (u L. Hagera). V roce 2004 získal v mezinárodní soutěži Belvedere ve Vídni cenu Bösendorfer Preis v kategorii Opera coaching.
Jako klavírista od roku 1998 pravidelně spolupracuje s Pražským komorním orchestrem, je též vyhledávaným komorním hráčem (od roku 2004 spolupracuje s pěvkyní Evou Urbanovou - koncerty v Praze, Bratislavě, Madridu, Washingtonu aj., v roce 2010 účinkoval s basbarytonistou Adamem Plachetkou na festivalu Pražské jaro), natočil několik snímků na CD i pro Český rozhlas.
Již během studia, vedle nastudování několika oper v Komorní opeře JAMU, působil v Janáčkově opeře v Brně, kde dirigoval řadu operních i baletních titulů (Kouzelná flétna, České jesličky, Čaroděj ze země Oz, Maškarní ples, později Lazebník sevillský, Jakobín, v roce 2010 zde provedl českou premiéru Deníku Anny Frankové).
V září 2003 nastoupil nejprve jako korepetitor a asistent dirigenta do Opery pražského Národního divadla, kde je nyní ve stálém dirigentském angažmá. V Národním divadle se představil za dirigentským pultem inscenací Kouzelná flétna, Don Pasquale, Prodaná nevěsta, Hry o Marii, Únos ze serailu. V roce 2010 nastudoval nové uvedení opery Gaetana Donizettiho Nápoj lásky, pro balet Národního divadla uvedl světovou premiéru baletu Othello na hudbu Leoše Janáčka (2010) a Popelku Sergeje Prokofjeva (2011).
Spolupracoval s většinou českých symfonických orchestrů, v poslední době zejména s Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Filharmonií Brno, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií B. Martinů Zlín, Filharmonií Hradec Králové, Státní filharmonií Košice, atd. V sezóně 2007 – 2008 působil a dirigoval řadu koncertů jako asistent šéfdirigenta Jiřího Kouta u Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK. Ze zahraničních hostování lze uvést zejména spolupráci na nastudování Janáčkových oper Její pastorkyňa v barcelonském Teatro Liceo (2005) a Věc Makropulos v Opéra national de Paris (2007, 2009), od roku 2005 pravidelnou lektorskou účast na mistrovských kurzech Sommerakademie ve švýcarském Bielu, turné po Španělsku s Jihočeskou komorní filharmonií a Komorní filharmonií Pardubice (2007), koncert s Pražským filharmonickým sborem a Pražským komorním orchestrem na festivalu ve francouzském Alenconu, turné po Japonsku s Národním divadlem (2008) atd.


Aktualizace: září 2011

Další členové souboru Opera Národního divadla