MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Opera Národní divadlo

  Giordano: Andrea Chénier

  19. prosince a 6. ledna - Láska uprostřed revoluce je smrtelně nebezpečná věc.

  Více o inscenaci
 • Opera Stavovské divadlo

  W. A. Mozart: Únos ze serailu

  Pouze 3x

  Více o inscenaci
 • Opera Nová scéna

  Don Hrabal

  14. prosince - světová premiéra opery Miloše Orsona Štědroně na Nové scéně

  Více o inscenaci
 • Opera Národní divadlo

  Janáček: Její pastorkyňa

  15. a 29. prosince - Alžběta Poláčková nově v roli Jenůfy

  VSTUPENKY
 • Státní opera v Karlíně

  Navštivte představení Státní opery v Hudebním divadle Karlín

  REPERTOÁR

 

Opera Národního divadla uvádí kromě klasických titulů také moderní žánrovou tvorbu. Podívejte se, co nabízí naše Nová scéna

 

Orango & Antiformalistický jarmarkOrango & Antiformalistický jarmark

Dvě extravagantní skladby Dmitrije Šostakoviče dávají jednu
z možných odpovědí na otázku, o čem má být opera poté, co definitivně skončila epocha romantismu. Ambiciózní avantgardní dílo Orango vypráví příběh o pseudovědeckém experimentu, jehož cílem je polidštění opice. Antiformalistický jarmark pak representuje Šostakovičův horce groteskní protest proti vládě hlupáku a jejich kulturní negramotnosti v (nejen) sovětském svazu.

Uvádíme na jaře 2018

Žádný člověk

Žádny člověkPůvodní hudebně-divadelní dílo ve třech dějstvích pojednávající
o tragickém osudu sochaře Otakara Švece a jeho posledního díla Stalinova pomníku na Letné. Hudební tkáň inscenace, vytvořená skladatelem Jiřím Kadeřábkem, nabízí kombinaci sólistů
a komorního souboru s reprodukovaným dětským sborem, smíšeným sborem a orchestrem. Režijní koncept se opírá
o spojení nepřítomných interpretů i živé scénické akce, čímž vytváří unikátní analogii k absenci Stalinovy sochy ze současné perspektivy.

Uvádíme: 17. 4., 1. 5. & 7. 5. 2017

Don Hrabal

Opera Don Hrabal zpodobňuje poslední leta slavného česk(oslovensk)ého spisovatele. Není však jen portrétem „umělce, jako starého muže“. Hrabala představuje jako osamělého mohykána, pábitele, velkého vypravěče i vtipného glosátora. Prostřednictvím tří zásadních žen svého života pak odhaluje niterné stránky jeho osobnosti a volně nás jimi provází na pozadí dějin druhé poloviny 20. století. Dílo je druhým operním počinem současného českého skladatele Miloše Orsona Štědroně po Lidské tragikomedii, kterou napsal na vlastní libreto dle předlohy Ladislava klimy, uvedené v roce 2003.

Uvádíme: 14.20. & 21. 12. 2017

Sternenhoch

Skladatel Ivan Acher přemýšlel nad zhudebněním knihy Utrpení knížete Sternenhocha již v roce 1993. Expresionistický charakter díla Ladislava Klímy plného vražd, tlachání i vysokého filosofovaní přímo vybízel k využití školených hlasů v nových souvislostech a zvukových možnostech elektronické kompozice, která i přes svůj experimentální charakter neopouští pole historické hudby. Typicky klímovský metafyzický průnik skutečnosti do snu (a naopak) navíc zpřístupňuje inscenování mimo časovou posloupnost, čímž vzniká prostor nekonečných možnosti, kde “krasa je polibeni se lasky s hrůznosti”.

Uvádíme: 7. & 12. 4. 2018