MENU

Hurá do Opery!

Nová sezóna 2017/18

Sezóna 2016/17

Milé děti, paní ředitelky a paní učitelky, těšíme se na nový školní rok 2016/ 17 s Vámi.
Pro nás je to již desátá sezóna. Nová je v tom, že budeme hrát v Domě dětí a mládeže ve Slezské ulici, místo v Provozní budově Státní opery. V DDM je velmi hezké malé divadýlko se vším všudy, takže naše představení budou beze změny. Aby děti nepřišly v cyklech 1a a P o prohlídku historické budovy, dovolil nám pan ředitel Burian představení Procházka operou a Návštěva v opeře přesunout do některé historické budovy, které patří k Národnímu divadlu. 
Začínáme již v pondělí 5.9.Tak přijďte, těšíme se na vás.
Program v sezoně 2016/17.

Operní omalovánky

Můžete s dětmi prožít radost a vzrušení z přípravy operního představení Prodané nevěsty Bedřicha Smetany. S dětmi si sami podle přiloženého návodu vytvoříte scénu a vybarvíte jednotlivé postavy.
Operní omalovánky si můžete objednat u nás na kontaktu:

Libor Novák
tel.: +420 773 759 383
Cena při osobním převzetí ve Státní opeře 95 Kč (sešit + CD)
Cena při zásilce poštou + balné a poštovné 91 Kč

Výtvarné návrhy a zpracování provedla výtvarnice, paní Marcela Štědrová, která spolupracuje s projektem HURÁ DO OPERY!, Státní opera dětem.
Operní omalovánky jsou rozkládací knihy, které jsou uvnitř prostorově vypracované. Knihy, v nichž se z 2D dostaneme do 3D. Po otevření plasticky vystoupí požadovaná scéna. Tato forma je pro děti přitažlivější než klasické obrázky. Jednotlivé postavy – loutky  jsou vystřižené z papíru a jsou pouze přilepené na špejli. Všechny loutky i scéna jsou vytištěné černobíle a děti samy nebo s pomocí pedagoga si je mohou vybarvit.

K omalovánce je přiloženo:
• CD s nazpívanými hlavními hudebními čísly a s dramaticky zpracovaným doprovodným textem (zvuk: Daniel Simon) – můžete si poslechnout audio ukázku!
• tištěný manuál popisující postup práce s Operními omalovánkami
• popis jednotlivých postav a vztahů mezi nimi, aby je pedagog mohl nejprve dětem vysvětlit
• „scénář“ zpracované opery ( tzn. jednotlivá hudební čísla a text)

Postup práce s Operními omalovánkami – jednotlivé kroky

O akce HURA DO OPERY v době rekonstrukce nepřijdete!

Vážení přátelé
v době rekonstrukce budovy Státní opery budeme hrát nedaleko, v Domě dětí a mládeže  ve  Slezské ulici č. 21, Praha 2. Operní a baletní představení budou beze změny.
Procházky po hledišti operního domu jsou plánovány v prostorách Národního nebo Stavovského divadla. Podrobné informace budou zveřejněné.
V tomto školním roce jsme uvítali již našeho desetitisícího návštěvníka. Doufáme, že se s Vámi budeme i nadále setkávat ve stejně hojném počtu. 
Těšíme se na Vás, 
Vaše HURÁ DO OPERY 
Státní opera dětem.

Vzácná návštěva z Petrohradu

Jeden z našich projektů v září 2015 navštívilo 30 pedagogů z Petrohradu. Přijeli se podívat, jak u nás pracujeme s dětským publikem a načerpat zkušenosti. Sami se také zabývají propagací opery pro děti.

 

Recenze na výstavu kreseb

Pro letošní výstavu jsme o recenzi požádali mladou výtvarnou umělkyni Terezu Lochmannovou. Tereza Lochmannová maturovala v roce 2009 na Výtvarné škole Václava Hollara, v roce 2014 získala titul Bc. v oboru ilustrace a grafika na VŠUP v Praze, nyní je studentkou École Supérieure Beaux-Arts v Paříži.
Recenze na výstavu na Magistrátu hl. m. Prahy.

Výstava kreseb a maleb účastníků projektu HURÁ DO OPERY!

Již tradičí zimní výstava kreseb a maleb dětí, které se účastnily našeho projektu, se uskuteční v termínu 20. 12. 2014–29. 1. 2015. Přes 30 výtvarných prací z roku 2014 na různá témata si můžete prohlédnout ve Škodově paláci magistrátu hl. m. Prahy. Autory jsou děti ve věku mezi 5 až 10 lety. Práce byly vybrány z celoroční tvorby dětí doc. AVU, Magdalenou Vovsovou. Malou ukázku některých kreseb si můžete prohlédnout zde.

Program na sezonu 2014/15

Zveřejnili jsme program pro příští školní rok a divadelní sezonu 2014/15 a přijímáme přihlášky. Program a ceník najdete zde. Pokud se chcete na cokoliv zeptat, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu matepo@email.cz. Těsíme se na setkání v nové sezoně!

Ohlédnutí za minulou sezonou s obrázky

Výběr kreseb a maleb dětí, které navštívily naše představení v sezoně 2013/14, si můžete prohlédnout zde. Další obrázky, které vybrala doc. Magdalena Vovsová, představíme na tradiční výstavě na Magistrátu hl. m. Prahy v lednu 2015. Můžete se těšit.

Statistické ohlédnutí za minulou sezonou

Přinášíme Vám několik statistických údajů ze sezony 2013/14. Děkujeme všem našim divákům za přízeň a budeme se těšit na viděnou v sezoně 2014/15.

Projekt navštívilo celkem 1 718 dětí 
Odehráli jsme 49 představení 
Jednotlivé cykly navštívilo: 785 dětí (1a), 313 dětí (1b), 620 dětí (P)
Projektu se zúčastnilo 28 základních škol a 17 mateřských škol

Za 7 uplynulých sezon, kdy projekt Hurá do Opery školám nabízíme, nás navštívilo cca 6 500 dětí!

Prohlédněte si video ukázky z našich představení

Pro zobrazení videí klikněte na tento odkaz.

Výstava ve Škodově paláci

Stejně jako minulý rok, opět jsme připravili výstavu dětských kreseb, maleb a dalších výtvarných technik, které vznikly na základě návštěvy dětí ve Státní opeře na některém z projektů Hurá do Opery! Ve dnech 2. až 31. ledna 2014 bylo možné prohlédnout si výtvarné práce v pasáži Škodova paláce, sídle Magistrátu hl. města Prahy ve Vodičkově ulici.
Zde přikládáme recenzi doc. Magdaleny Vovsové.

Nová sezona v plném proudu

Rok 2013 se pomalu uzavírá, avšak náš projekt Hurá do Opery! naopak nabírá na tempu. Máme za sebou už začátky všech tří cyklů a chystáme opět výstavu kreseb dětí.

V současné době evidujeme kolem tisíce dětí, které chodí na naše představení v rámci Hurá do Opery! Přesný počet zase uvedeme s koncem sezony. Navštěvují nás jak základní, tak mateřské školy z Prahy i okolí.

Od 1. ledna 2014 chystáme opět výstavu dětských kreseb a maleb na témata projektu.
Výstava se i tentokrát uskuteční na Magistrátu hl. m. Prahy ve Škodově paláci.

Zde můžete zalistovat v uplynulých projektech a prohlédnout si některé z dětských kreseb na témata našich setkání.

Účtování s uplynulou sezonou

Uzavřeli jsme divadelní sezonu 2012/13, a tak přikládáme přehled toho, co se v rámci projektu Hurá do Opery! všechno událo. Děkujeme za Vaši přízeň a budeme se na Vás těšit v příští sezoně 2013/14!

Projekt navštívilo 1 609 dětí
Odehráli jsme 42 představení
Jednotlivé cykly navštívilo: 303 dětí (1a1), 218 dětí (1a2), 213 dětí (1b), 280 dětí (P), 350 dětí (přidané představení 15. 4. 2013) a 245 dětí (jednotlivá představení)
Projektu se zúčastnily 23 základních škol a 8 mateřských škol

A nakonec přikládáme pro nás nejmilejší zhodnocení - dopis od studentky, která navštívila náš projekt. Děkujeme.

"Všechny ukázky z oper byly moc krásné a poutavé. Ale nejvíce se mi líbily opery Evžen Oněgin a Nápoj lásky. Tento projekt se mi zdá prospěšný, protože seznamuje s tímto hudebním žánrem i děti, které by jinak s rodiči žádnou operu nenavštívily. Zajímavé bylo i vyprávění o vývoji operního kostýmu.
Těšilo mě i kreslení obrázků, protože moc ráda maluju. A na celý projekt mám pěknou památku - partičku tří slůňat. Bylo to příjemné zpestření školního vyučování.
Já mám nejraději operu Nabucco pana Verdiho. Slyšela jsem ji dvakrát v divadle a jednou z CD, co koupila máma. Nejkrásnější je, jak zpívá sbor Židů árii Va, pensiero.
Snad bude tento projekt dál pokračovat, aby z něj měly užitek další děti. Děkuji."

LZ (4. M, ZŠ Curieových, Praha)

Opera očima dětí

Na přelomu roku jste mohli zhlédnout výstavu obrázků, které děti nakreslily k tématům projektu Hurá do opery. Výstava byla instalována ve Škodově paláci magistrátu hl. m. Prahy.

Obsahem výstavy bylo cca 30 nejhezčích prací za loňský a tento školního rok. Obrázky vybrala a kurátorkou výstavy byla Mgr. Magdalena Vovsová, docentka AVU. Zde si můžete přečíst recenzi kurátorky M. Vovsové.
Ti, na které se nedostalo, nemusí být smutní, protože budeme vybírat další obrázky na výstavu do hlediště Státní opery. Výběr obrázků provede a kurátorem této pravidelně se obměňující výstavy je PhDr. Tomáš Vrbka, archivář Státní opery.

Malby a kresby účastníků projektu najdete zde v prezentaci

Prodaná nevěsta pro děti z japonského města Namie

10. srpna 2012 jsme představili českou národní operu Bedřicha Smetany japonským školákům

Město Namie a jeho okolí bylo při loňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima vystaveno radioaktivnímu záření. Na naše představení přišli školáci ve věku od 12 do 14 let, kteří byli pozváni do Olivovy dětské léčebny v Říčanech na ozdravný pobyt. Přišli i se svou paní učitelkou hudební výchovy. Pro naprostou většinu z nich šlo o první setkání se „západní operou“. Naše hosty jsme provedli také operním zákulisím a ukázali jsme jim jeviště a orchestřiště.