MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Human Locomotion

  Projekt Laterny magiky v režii tvůrčí dvojice SKUTR a s choreografií Jana Kodeta.

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Podivuhodné cesty Julese Verna

  Výlet do světa hrdinů Julese Verna a průkopníků stříbrného plátna v režii Davida Drábka.

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Cube

  Nová média a dynamická choreografie v tanečním projektu mladých tvůrců

  work in progress

28. 11. 2016

Setkání se seniory

Vzpomínáte si na náš běh holešovickou tržnicí? Za výhru od Jatek78 jsme nakoupili 100 vstupenek na naše představení pro diváky, kteří si návštěvu divadla příliš dovolit nemohou. Zatímco na Cube jsme pozvali mladé z diagnostického ústavu, z dalšího repertoáru si mohli vybrat zase senioři, s nimiž pracuje nadace Simony Krainové Antonika. Početná skupina si vybrala k návštěvě inscenaci Human Locomotion a s některými seniory jsme se 24. listopadu setkali i po představení. Ověřili jsme si opět, že Laterna magika funguje pro všechny generace!

Více o představení


25. 11. 2016

Chystáme vizuál k výročí Kouzelného cirkusu

40 let Kouzelného cirkusu oslavíme sice až v dubnu, ale na propagaci nebudeme šetřit - takže už nyní pracujeme i na speciálním plakátu, který bude hravý a veselý stejně jako naše legendární inscenace. Klauni rozkrojili při fotografování i opravdový dort, ale na oficiální oslavy si ještě chvíli počkáme.

Více o představení


24. 10. 2016

Nové obsazení Vidím nevidím

Inscenace Vidím nevidím režisérky a animátorky Marii Procházkové je na repertoáru Laterny magiky už víc než tři roky. Léta utekla jako voda a stejně tak odrostly i představitelky hlavní role, holčičky Agátky. Nastává tedy čas přivítat nové alternace. Kateřina Korečková a Eliška Zaťková (ta svou premiéru má už 30. října) nám o sobě něco řekly.

Viděla jsi představení Vidím nevidím? Jak se ti líbí?

Kateřina: Ano, asi čtyřikrát. Líbí se mi. Je to smutné, ale nebrečím u toho.

Eliška: Líbí se mi, jak je udělané. Třeba jak miminko leze po plátně dolů a pak dole doopravdy vyleze.

 

Chodíš ráda do divadla? Jaká představení máš ráda?

Kateřina: Ano. Moji nejoblíbenější herci jsou Bohdalová a Menšík, ale v divadle jsem je neviděla. Ráda chodím na Hurvínka.

Eliška: Mám ráda Vidím nevidím (se smíchem) a líbí se mi baletní divadla, viděla jsem Šípkovou Růženku. Jinak jezdíme často do divadla se školou.

 

Už jsi hrála, vystupovala v divadle? Co tě na tom baví?

Kateřina: Ano, při zkoušce Vidím nevidím. Nejvíc mě na tom baví sbírat dopisy.

Eliška: Jenom ve Vidím nevidím. Baví mě poslouchat herce, třeba Tomáše, když mi jako tatínek něco vypravuje, a taky že tam můžu být s nima.

 

V Laterně si vyzkoušíš hereckou profesi. Už víš, čím chceš být, až budeš dospělá?

Kateřina: Chci být lékařkou, zvěrolékařskou nebo kadeřnicí.

Eliška: Jo, chci být zubařka.

 

Kateřina Korečková Eliška Zaťková

 

 

 

 

 

 

 

Více o představení


16. 9. 2016

Cube - work in progress - pokračujeme dál

Už na začátku sezony jsme předstoupili před diváky s work in progress verzí nového projektu Cube, který se vrací k původním principům Laterny magiky. Nyní se na jeviště znovu vydáme 10. listopadu a po představení chceme opět diváky pozvat k diskusi nad viděným kusem a jeho vývojem. O projektu si s vedoucím uměleckého souboru Laterny magiky a režisérem Cube Pavlem Knollem v září povídala choreografka a kritička Marcela Benoniová. Článek, který reflektoval první uvedení projektu a obsahoval i tento rozhovor, si celý můžete přečíst v internetovém magazínu Taneční aktuality.

Kdy jste začali přemýšlet o novém a tanečnějším představení pro Laternu magiku?

Zhruba před dvěma lety jsem měl možnost zdůvodnit přání souboru Laterny magiky – vytvořit opět po několika letech výslovně taneční představení s výtvarnými a jasně profilovanými možnostmi Laterny magiky, v rychle se vyvíjecím rytmu dnešní doby. Při příležitosti setkání Mecenášského klubu Národního divadla jsme představili koncept představení, ve kterém jsme chtěli navázat na projekt LaternaLAB. Od nich jsme měli tedy přislíbeny první finanční prostředky pro začínající projekt.

Principy Laterny magiky stvořené již více než před půl stoletím režisérem Alfrédem Radokem a největší osobností ve výtvarném divadelním světě – u nás i ve světě – scénografem Josefem Svobodou… Jak na ně chcete – a v rámci možností můžete – navazovat?

Určitě a s plným vědomím chceme použít a – snad se to podaří – využít základního principu: živí tanečníci, interpreti na jevišti, jejichž pohyb je ovlivňován filmovou iluzí a zároveň projekce dotváří a umocňuje energii, kterou nastaví tanečník… Jde tedy o úzký dialog živého těla se všemi jeho myšlenkami a emocemi s abstraktním, filmovým či graficky ojediněle zpracovaným obrazem…

Proč zrovna Cube/Kostka?

Kostka je symbol – jako základní 3D-geometrický útvar, jako uzavřený prostor místnosti, scénický prostor, může to být displej, budova, kostka ledu i cukru. A evokovala nám stále živý hlavolam – Rubikovu kostku. Tedy krychli s třídimenzionální nekonečnou možností proměn a variant změn. To nás velmi inspirovalo. Mými nejbližšími spolupracovníky jsou spoluautoři scénáře, choreografové David Stránský a Štěpán Pechar. Jan Hladil a František Pecháček jsou experty v oboru projekce a především projekčního mappingu, dále kameraman Marek Brožek a v nejvyšším nasazení autor hudby Jan Šikl. Samozřejmě nám pomohl dramaturg Jan Tošovský, který rovněž na Laterně magice vyrůstal, a tanečnice Zuzana Herényiová, tentokrát i v roli asistentky choreografie.

Nevyprávíte tady žádný souvislý příběh, když se jedná výsostně o symbiózu výtvarných efektů, tanečního a choreografického rukopisu. Ale přece, když máte na scéně už jen dva tanečníky a posléze tam rozvíjíte simultánně i tři různé duety, jde o emoce a vztahy, které příběh nesou samy o sobě.

Je to tak, původně jsme si chtěli hrát pouze s obrazem a pohybem bez příběhů. To ovšem úplně nejde. Jestliže dva lidé nebo skupina spolu tančí, vždy se tam nějaká emoce zákonitě dostane a s emocí už vidíte nějaký příběh. Možná každý z diváků uvidí jiný. Takže i neplánované situace se rozvinuly do hlubších vztahů. Chtěli jsme ale v kontrastu abstraktních, především černobílých obrazů vybudit i humornou a nadnesenou náladu. Ale snad i nekonečně zamilovanou. V případě „love story“ od prvního rande až po sex v posteli, která je na projekci. Hrajeme si se stínem, pronásledováním jedince, možností prolínání živého stínu s filmovým a následným množením v projekci až k návratu k reálným tanečníkům.

Work in progress, to znamená, že i první představení, které uvádíte, je v procesu a bude se ještě proměňovat. V jakém slova smyslu?

V první části, kdy na zemi leží čtvercová scénická bílá deska, se nastavený a pevný projekční scénář mappingu víceméně měnit nebude. První jevištní zkoušky však ukázaly záludnost zkreslené viditelnosti perspektivy projekce, tam dojde k jejímu ladění.

Spíš půjde o dotažení v druhé části, kdy se k základnímu čtverci připojí druhá, kolmá projekční stěna, která podpoří iluzi uzavřené kostky. Náročnost ve vyvolání iluze pohybu prostoru se tak násobí, a ne všechny představy z papíru fungují. Tady určitě dojde i k vývoji choreografie.

Marcela Benoniová: Kostka, všudypřítomná kostka (Taneční aktuality, 9. 9. 2016)
http://www.tanecniaktuality.cz/kostka-vsudypritomna-kostka/

Více o představení


2. 9. 2016

Spolupracujeme s Národním technickým muzeem

Laterna magika bude v nové sezoně opět spolupracovat s Národním technickým muzeem, protože se sama vždy pohybovala na pomezí umění i techniky. V některých inscenacích jsme se v posledních sezonách dotkli i historie fotografie či filmu, a tak využíváme možnosti rozšířit našim divákům zážitky o další rozměr.

Výhody jsou připraveny jak pro diváky Laterny magiky, tak pro návštěvníky Národního technického muzea. Diváci, kteří navštíví představení Human Locomotion nebo Podivuhodné cesty Julese Verna, získají po předložení vstupenky v Národním technickém muzeu 20% slevu na vstup. Stejně tak i návštěvníci Národního technického muzea mohou tyto dvě inscenace navštívit za zvýhodněnou cenu. Slevu 20 % získají stejným způsobem po předložení vstupenky z NTM na pokladně Národního divadla. Akce potrvá až do konce roku! 

Národní technické muzeum bylo v Praze založeno již v roce 1908. Jeho rozsáhlé sbírky dokumentují vývoj mnoha technických oborů, přírodních a exaktních věd i průmyslu na území dnešní České republiky. Nejzajímavější a mnohdy unikátní sbírkové předměty si návštěvníci mohou prohlédnout ve stálých expozicích i krátkodobých výstavách. Zájemci o důkladnější poznání dějin techniky a širších souvislostí mají k dispozici také bohatou knihovnu a archiv dějin techniky a průmyslu. Především pro školy nižších a středních stupňů, ale také předem ohlášeným skupinám návštěvníků jsou připravovány názorné a interaktivní vzdělávací programy. Národní technické muzeum má také vlastní výzkumné pracoviště se svou publikační a vzdělávací činností z oblasti dějin věd a techniky.