MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Podivuhodné cesty Julese Verna

  Výlet do světa hrdinů Julese Verna a průkopníků stříbrného plátna v režii Davida Drábka.

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Cube

  Nová média a dynamická choreografie v tanečním projektu mladých tvůrců

  Novinka

14. 6. 2017

Laterna magika rozdělí výhru z Velké holešovické

1. června jsme obhájili vítězství v druhém ročníku závodu divadelních štafet v Holešovicích, který pořádají Jatka78. Nejde jen o krásný zážitek, který utužuje kolektiv a rozproudí adrenalin, ale podstatnou součástí je i výhra. I letos za ni nakoupíme vstupenky na inscenace z repertoáru Laterny magiky a dáme je divákům, kteří by si jinak nemohli představení dovolit navštívit. A tak se chceme zeptat i vás ostatních: máte nějaké tipy, které charitativní organizaci by takový dárek udělal radost?

Jako minulý rok se chystáme rozdělit 100 vstupenek na představení v termínech od září do prosince 2017, v repertoáru máme výběr titulů pro děti, seniory i milovníky moderního tance. Chtěli bychom spolupracovat s některou organizací, která našimi vstupenkami udělá radost svým klientům. Máte pro nás tip na dětský doomov, domov pro seniory nebo charitativní organizaci? Napište nám, rádi vybereme právě z vašich návrhů. 
Piště na e-mail: l.kocourkova@narodni-divadlo.cz
Budeme se těšit na vaše tipy.


6. 6. 2017

Laterna magika – poslední reprízy Human Locomotion v této sezoně před zájezdem do Hong Kongu

Inscenace Laterny magiky o životě fotografa Eadwearda Muybridge Human Locomotion bude na Nové scéně Národního divadla v této sezoně uvedena už jen dvakrát: 9. a 10. června. Sobotní 70. reprízou se na nějaký čas Muybridge s pražským publikem rozloučí. Na přelomu září a říjnu se ale inscenace představí asijskému publiku v Hong Kongu. Nejbližší pražské reprízy pak budou až 15. a 16. prosince.

+ Akce pro mladé publikum: studenti a diváci do 26 let mohou využít speciální slevu 9. června: nejlepší místa ve středu hlediště jen za 300,- Kč

 

Více o představení


2. 6. 2017

Spolupracujeme s Národním technickým muzeem

Laterna magika stále spolupracuje s Národním technickým muzeem, protože se sama vždy pohybovala na pomezí umění i techniky. V některých inscenacích jsme se v posledních sezonách dotkli i historie fotografie či filmu, a tak využíváme možnosti rozšířit našim divákům zážitky o další rozměr.

Výhody jsou připraveny jak pro diváky Laterny magiky, tak pro návštěvníky Národního technického muzea. Diváci, kteří navštíví představení Human Locomotion nebo Podivuhodné cesty Julese Verna, získají po předložení vstupenky v Národním technickém muzeu 20% slevu na vstup. Stejně tak i návštěvníci Národního technického muzea mohou tyto dvě inscenace navštívit za zvýhodněnou cenu. Slevu 20 % získají stejným způsobem po předložení vstupenky z NTM na pokladně Národního divadla. Akce potrvá až do konce roku! 

Národní technické muzeum bylo v Praze založeno již v roce 1908. Jeho rozsáhlé sbírky dokumentují vývoj mnoha technických oborů, přírodních a exaktních věd i průmyslu na území dnešní České republiky. Nejzajímavější a mnohdy unikátní sbírkové předměty si návštěvníci mohou prohlédnout ve stálých expozicích i krátkodobých výstavách. Zájemci o důkladnější poznání dějin techniky a širších souvislostí mají k dispozici také bohatou knihovnu a archiv dějin techniky a průmyslu. Především pro školy nižších a středních stupňů, ale také předem ohlášeným skupinám návštěvníků jsou připravovány názorné a interaktivní vzdělávací programy. Národní technické muzeum má také vlastní výzkumné pracoviště se svou publikační a vzdělávací činností z oblasti dějin věd a techniky.


29. 5. 2017

Jedna z posledních šancí vidět v této sezoně Cube!

Jsou před námi poslední tři představení, nejbližší ve čtvrtek 1. června. Nezapomeňte, že na představení Národního divadla platí 50% sleva na vybraná místa pro studenty a mladé diváky do 26 let.

Na představení Cube jsou vstupenky výhodné i bez slevy, ale s ní už mladým divákm nebrání v návštěvě vůbec nic!

Co pořídite za 175 Kč:
* Oběd v levné restauraci, ale bez nápojů
* Tričko ve slevě, které má každý, kdo nakupuje v NY a Terranově
* Několik kilo mrkve, ale ta se vám hodí jen tehdy, pokud chováte koně
 
Když půjdete do divadla, získáte:
* Nezapomenutelný zážitek, který s vámi zůstane jako vzpomínka po celý život
* Představení, u kterého si nebudete jistí, co je realita, a co jen zdání
* Užasnete nad výkony, které i vás inspirují k tomu posunout se v životě dál
* Báječně se pobavíte!

Více o představení


18. 5. 2017

Cube na Divadelním světě Brno

Laterna magika vystoupila 15. května s inscenací Cube v rámci festivalu Divadelní svět Brno. Hudební scéna Městského divadla Brno byla vyprodaná a diváci odměnili tanečníky i potleskem vstoje. O hostování Laterny magiky přinesly na svých internetových stránkách reflexi i Divadelní noviny.

„Slavná scéna Laterny magiky využila technických možností Hudební scény MDB a festivalovým divákům připomněla, co je pro inscenace Laterny charakteristické a čím vždy ohromovala diváky.

Témata inscenace Cube by se dala pojmenovat jako: dnešní mladí lidé, technologie, samota, otázka individuality, cesta na vrchol. Každá pasáž vizuálně pohybové inscenace se zabývá jedním ze současných fenoménů, a zároveň ukazuje jinou techniku práce s vizualitou v poetice Laterny magiky.“

(Petra Bruzlová)

Celou recenzi najdete v reportáži z festivalu zde.

Více o představení


2. 5. 2017

Martin Beck - Kouzelný cirkus: výstava

Výročí Kouzelného cirkusu ještě nekončí. Korunuje ho 4. května vernisáž výstavy, za kterou stojí Martin Beck, portrétista, "fotograf lidských duší", který strávil poslední rok intenzivní prací s Laternou magikou. První oficiální plod, výstava na Nové scéně ND, nezůstane rozhodně jediným výsledkem. Přijďte se podívat, výstava potrvá minimálně do 5. června.

Martin Beck, fotograf lidských duší, se vydal za poselstvím inscenace, kterou kdysi Evald Schorm spolu s Josefem Svobodou, Janem Švankmajerem a Jiřím Srncem vytvořili jako metaforu lidského života. Prostřednictvím černobílých, jen někdy mírně kolorovaných portrétů současných, ale také některých původních interpretů jubilujícího díla, nachází Martin Beck nenásilnou cestou podstatu inscenace Kouzelný cirkus: ukazuje zrození, život i stáří. Klauni, kteří jsou hlavními postavami, během představení stárnou a v původním záměru měli i zemřít, ale tuto myšlenku autoři brzy zavrhli – klaun je přeci nesmrtelný! Takže ani Martin Beck nehledá ve své sérii poselství o konečnosti, ale naopak kontinuitu a postavy inscenace propojil osudy původních představitelů, kteří jsou na jeho fotografiích skutečně o 40 let starší.

Fotograf Martin Beck je s Národním divadlem spojen oběma svými profesemi, je totiž také členem operního souboru. Jako portrétista na svých snímcích zvěčnil již řadu umělců a osobností nejen Národního divadla. Mezi dubnem roku 2016 a 2017 věnoval své úsilí a umění především souboru Laterny magiky a jeho inscenacím. Vystavené fotografie z cyklu Kouzelný cirkus vznikly při několika příležitostech mezi 29. listopadem 2016 a 26. dubnem 2017 – poslední kousky tedy putovaly do rámů ještě téměř mokré od poslední vodní lázně.

Martin Beck totiž pracuje tradiční „mokrou“ cestou, vyvolává filmy, zvětšuje fotografie, vše je ruční práce s fotoaparátem Hasselblad 503CW, což je jen maličko zmodernizovaná verze legendárního Hasselbladu 500C, kterých několik zanechali na povrchu Měsíce američtí průzkumníci v roce 1969. Z klasického aparátu vznikají v kombinaci s jednoduchým černým pozadím a jediným rozptýleným světlem portréty neobyčejné nálady a působivosti.

 

Martin Beck: Kouzelný cirkus

Nová scéna ND, Café Nona

Vernisáž: 4. 5. 2017, 17.00

Trvání výstavy: 5. 5.–5. 6. 2017

 

Kam dál:

Web: http://www.martinbeck.com/

Facebook: https://www.facebook.com/photomartinbeck/

Instagram: https://www.instagram.com/photomartinbeck/

 

Více o představení