MENU

Vladimír Javorský

Člen Činohry

Po studiu herectví na JAMU v Brně (absolvoval v roce 1986) působil v letech 1986–1991 v brněnském Divadle na provázku, kde se výrazně podílel na řadě představení – hrál mimo jiné Hraběte z Hvězdy v Katynce z Heilbronnu, Huga v Zahradní slavnosti, Poutníka v Labyrintu světa a Lusthausu srdce, Uie v Baletu makábr, Rašína v Rozrazilu, několik shakespearovských rolí vytvořil v inscenacích Shakespearománie I. a II., v Tanečních hodinách hrál postavu pojmenovanou On I. atd.

Další jeho angažmá bylo v letech 1993–96 v pražském Činoherním klubu (z rolí např.: Andrew v Sexu noci svatojánské, Figaro ve Figarově svatbě, Liboveský ve Vodním družstvu, Aston ve Správcovi aj.). Jeho jméno se od tohoto období objevuje i v dalších divadlech, kde občas hostuje (Divadlo Archa, Viola, Divadlo v Řeznické, Divadlo v Dlouhé ad.).

Členem činohry Národního divadla se stal v roce 1999. Předcházelo tomu hostování ve dvou inscenacích (hrál Františka v adaptaci Hrubínovy Romance pro křídlovku a několik rolí v přepisu Hrabalovy prózy Obsluhoval jsem anglického krále). Z dalších rolí, které v Národním divadle nastudoval a hrál: titulní Shakespearův Hamlet, titulní Klicperův Hadrián z Římsů, Kníže Myškin v adaptaci Dostojevského Idiota, Kotrlý v Havlově Pokoušení, Pěstoun, Muž z baru a Číšník v benefici Luby Skořepové Prospaný život, Václav v Tylových Krvavých křtinách, Mistr Šimon v Molierově Lakomci, Kuťápka ve Šrámkových Zvonech, Bratr Lorenzo v Shakespearově Romeovi a Julii, Snake v Sheridanově Škole pomluv, Neprosil ve Štechově komedii David a GoliášPesimista v projektu Roberta Wilsona 1914Ferdu Plzáka v Havlově Zahradní slavnostiŠťastlivce v Ostrovského Lese aj.

Mezi lety 2009 až 2016 působil v Národním divadle jako stálý host, od sezony 2016/2017 opět nastoupil do angažmá coby člen Činohry.

V současné době po premiéře Fuksova Spalovače mrtvol ve Stavovském divadle, kde hraje postavu Williho Reincka. Na Nové scéně účinkuje v mluvené roli v komorní opeře Toufar.

FILM A TELEVIZE

Vladimír Javorský má na svém kontě asi padesát filmových a televizních rolí (např. Největší z pierotů, Báječná léta pod psa, Poupata, Čapkovy kapsyNevinné lži, Andělé všedního dne, Americké dopisy aj.).

OCENĚNÍ

2011 - Český lev za hlavní mužský herecký výkon ve filmu Poupata

ROZHOVORY

Vladimír Javorský: Život je někdy pěkná depka, Denik.cz, 19.12.2011
Vladimír Javorský hostem Radiožurnálu, Český rozhlas, 30. 11. 2010
Tichá hvězda Vladimír Javorský, 18. 6. 2008


Vladimír Javorský účinkuje v představeních

SEZONA 2016/2017

Vladimír Javorský účinkuje v inscenacích

SEZONA 2016/2017

SEZONA 2017/2018

Další členové souboru Činohra Národního divadla