MENU

Činohra Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Činohra Stavovské divadlo

  Noční sezóna

  Tragikomedie o lidech, kteří jsou možná ještě živí

  Více o premiéře
 • Činohra Nová scéna

  Jsme v pohodě

  První premiéra sezony na Nové scéně

  VÍCE O INSCENACI
 • Činohra Stavovské divadlo

  Krvavá svatba

  Láska, nenávist, život, smrt. Klasická rovnice o dvou neznámých.

  NENECHTE SI UJÍT!
 • Činohra Stavovské divadlo

  Jako břitva (Němcová)

  Poslední představení - 18. prosince!

  míří k derniéře!
 • Činohra Stavovské divadlo

  Tři sestry

  Tři sestry. A třikrát stejná otázka: Zůstat, nebo odejít?

  NENECHTE SI UJÍT!
 • Činohra Nová scéna

  Láska a informace

  Existenciální detektivka. Divadlo jako hádanka.

  míří k derniéře!
 • Činohra Stavovské divadlo

  Mlynářova opička

  Komedie pro celou rodinu

  VÍCE O INSCENACI

2. 11. 2017

Seminář kritického psaní o divadle

Seminář nabízí seznámení s různými současnými způsoby kritického psaní o divadle. Sestává jak z teoretických přednášek o současných tendencích českého i zahraničního divadla (postdramatické divadlo, dokumentární divadlo, multimedialita ad.), tak z praktické výuky obecných strategií, s nimiž lze na současné divadlo nahlížet a kriticky o něm psát. Je opravdu podstatné, „co chtěl básník říci“? Lze současnému divadlu „rozumět“? A je to nutný předpoklad pro divadelní zážitek? 

Účastníci semináře budou mít možnost navštívit vybraná představení Činohry ND, společně o nich diskutovat a pod odborným vedením se pokusit o psanou reflexi viděného. Náplní kurzu bude mimo jiné i diskuse o současných podobách kritického psaní o divadle nejen v tištěných periodicích, ale i v médiích online. Seminář je určený primárně pro studenty divadelních oborů, ať už praktických či teoretických, kteří už mají nějakou divadelně-kritickou praxi, ale zároveň i pro zájemce o současné divadlo, kteří své texty dosud nepublikovali. 

Kurzy se budou konat jednou za čtrnáct dní, pravidelně ve všední den od 18.00 do 21.00 hodin, vždy v prostorách ND. Půjde o 6 tříhodinových setkání od ledna do března 2018. Mezi jednotlivými setkáními budou účastníci kurzu na zadaných úkolech pracovat doma. Výsledné texty bude možné publikovat na blogu Činohry Národního divadla; dílčí výsledky kurzu pak budou veřejně prezentovány v rámci mimořádné akce ND. 

Cena kurzu je 2000 Kč. Počet účastníků je limitován.

V ceně kurzu je vstupné na tři představení Národního divadla.

 

Podmínky, na jejichž základě budou adepti vybráni:

Zaslání max. 2 ukázkových recenzí + informací o sobě (věk, profese, případné zkušenosti s kritickým psaním, jaké divadlo mě zajímá, v čem se chci posunout) do 15. 12. 2017 na adresu: karolina.plickova@mybox.cz

 

Více o Karolině Plickové, lektorce kurzu

Mgr. Karolina Plicková absolvovala obor teatrologie na Katedře divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Za svoji diplomovou práci o české skupině pohybového divadla Pantomima Alfreda Jarryho získala v roce 2015 Cenu Václava Königsmarka, kterou uděluje Teatrologická společnost.

V současné době je doktorandkou na Katedře teorie a kritiky DAMU, kde se věnuje současným podobám českého i zahraničního autorského divadla vznikajícího na základě kolektivní tvorby (devised theatre). Od ledna 2017 je externí redaktorkou časopisu Svět a divadlo.

V rámci mezinárodního festivalu Pražské křižovatky vedla v říjnu 2017 na Nové scéně ND workshop kritického psaní o divadle.


1. 1. 2017

Sledujte nás online!

Činohra žije na internetu. Sledujte každý den novinky na moderních komunikačních kanálech.

Na adrese www.cinohraND.cz najdete pohromadě všechny aktuality ze života činoherního souboru české první scény, o nichž si myslíme, že by Vás mohly zajímat. Fotografie, které mapují průběh zkoušení jednotlivých inscenací – tedy většinou od čtených zkoušek, přes aranžování až po výslednou podobu inscenace.

Budete mít možnost vidět scénické návrhy a porovnat jaký návrh byl nakonec realizován. Zveřejníme videoukázky inscenací z repertoáru. Výběr z novinářských recenzí k premiérám. Prezentace propojuje naše stávající profily na sociální síti facebook a náš youtube videokanál. Na webu budou pravidelně probíhat soutěže, kde si budete moci otestovat svéznalosti činohry a divadla vůbec.

Více informací

Budete mít možnost vidět scénické návrhy a porovnat, jaký návrh byl nakonec realizován. Zveřejníme videoukázky inscenací z repertoáru. Výběr z novinářských recenzí k premiérám. Prezentace propojuje naše stávající profily na sociální síti Facebook a náš YouTube videokanál. Na webu budou pravidelně probíhat soutěže, kde si budete moci otestovat své znalosti činohry a divadla vůbec.

"Žijete" i na dalších sociálních sítích? Připojte se k našim fanouškům na Instagramu (cinohrand) a na Twitteru (Cinohra_ND) a neunikne vám už ani jedna aktualita či zajímavost ze života a zákulisí našeho souboru.

Buďte s námi online... #cinohrand #narodnidivadlo