MENU

Činohra Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Činohra Stavovské divadlo

  Krvavá svatba

  Láska, nenávist, život, smrt. Klasická rovnice o dvou neznámých.

  Více o premiéře
 • Činohra Nová scéna

  Na moři, zírám nahoru

  První australská hra na jevišti Národního divadla

  Více o premiéře
 • Činohra Stavovské divadlo

  Spalovač mrtvol

  Dramatizace novely Ladislava Fukse v režii Jana Mikuláška

  VÍCE O INSCENACI
 • Činohra Národní divadlo

  Pýcha a předsudek

  Je možné zamilovat se proti své vůli?

  NENECHTE SI UJÍT!
 • Činohra Nová scéna

  Dotkni se vesmíru a pokračuj

  O světě vědy, spolku Sisyfos, cestě z vrcholu až na samé dno a pak zas dál…

  více o inscenaci
 • Činohra Stavovské divadlo

  Tři sestry

  Tři sestry. A třikrát stejná otázka: Zůstat, nebo odejít?

  NENECHTE SI UJÍT!
 • Činohra Stavovské divadlo

  Jako břitva (Němcová)

  Nová hra Lenky Lagronové. V hlavní roli Magdaléna Borová.

  Více o inscenaci
 • Činohra Nová scéna

  Experiment myší ráj

  Ráj už byl. A teď to, co přijde po něm...

  VÍCE O INSCENACI
 • Činohra Nová scéna

  Láska a informace

  Existenciální detektivka. Divadlo jako hádanka.

  Nenechte si ujít!
 • Činohra Nová scéna

  Spolu/Sami

  Nepropásněte poslední reprízy inscenace v režii Daniela Špinara

  míří k derniéře!

21. 3. 2017

Piš hru! aneb Noc autorů na Nové scéně

Píšou se hry? Píšou! V rámci dalšího večera cyklu Nové krve Vám představíme ukázky vybraných her, které se loni dostaly do finále Anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru (vyhlášenou agenturou Aura-Pont a Činohrou Národního divadla).

Jevištní koláž, jejíž nedílnou součást budou tvořit i výsledky dílny tvůrčího psaní, kterou v rámci ND vede dramaturgyně, dramatička a scenáristka Markéta Bidlasová, připraví studenti režie a dramaturgie pražské DAMU.

Tolik mladých talentů naráz už jste dlouho neviděli!

Součástí večera bude i malé hudební překvapení!

Více informací

Národní divadlo a Agentura Aura-Pont pořádají sedmý ročník Noci autorů. Studenti režie a dramaturgie DAMU Nina Jacques, Aminata Keita, Viktorie Vášová a Jaroslav Jurečka představí divákům v rámci dalšího večera Nové krve – společně s herci Činohry ND – inscenovaná čtení finálových textů Anonymní soutěže o nejlepší původní divadelní hru za rok 2016, která vznikla v návaznosti na 22 ročníků soutěže o Cenu Alfréda Radoka.

Do dramatické soutěže se každý rok přihlásí několik desítek autorů s novými dramatickými texty – v loňském roce to bylo například 49 původních her. Jen nepatrný zlomek ze všech her ovšem dospěje do stádia jevištní realizace. Činohra ND se snaží systematicky vyhledávat nové texty i autory, a tak se tento večer, v němž hlavní pozornost patří právě novým českým hrám, koná opět na jevišti Nové scény, kde také před sedmi lety vznikla.  Uvidíte ukázky ze dvou nejvýše oceněných textů loňského ročníku, ale také ochutnávku z dramatických pokusů účastníků kurzu tvůrčího psaní „Piš hru!“ pod vedením Markéty Bidlasové.

 

Jakub Vilímek: Pas de deux

účinkují: Pavlína Štorková, Patrik Děrgel a Matyáš Řezníček

 

Hynek Skoták: Želvuška

účinkují: Jiří Suchý z Tábora, Filip Rajmont, Filip Kaňkovský, Eva Salzmannová a Alena Štréblová 


16. 3. 2017

KRVAVÁ SVATBA míří k premiéře!

Španělský básník a dramatik Federico García Lorca (1898–1936) se na scénu Národního divadla vrací po půlstoletí, kdy se hrál jeho Dům doni Bernardy v režii Alfréda Radoka; Krvavou svatbu tu hned po válce nastudoval Jindřich Honzl. Nejnovější inscenaci Lorkovy hry uvedeme v premiérách 16. a 17. března 2017 ve Stavovském divadle.

V den sňatku opouští nevěsta ženicha a následuje Leonarda, muže, kterého miluje, bez ohledu na neúprosný zákon morálky a cti. Představy všech příbuzných se rozsypou jako domeček z karet... My se ovšem ptáme dál – co ostatní postavy, rodiče, prarodiče, sousedé? Vědí také, co to je šílená touha? Je láska pouze doménou mládí, nebo jsme každý z nás tak trochu opouštějící Nevěstou či zrazeným Ženichem? Krvavá svatba sice vyrůstá z bezprostředních španělských reálií i konkrétní doby, ale dotýká se nás možná víc, než jsme si ochotni připustit.

Trailer k inscenaci

Více o představení


14. 3. 2017

Další kolo OPEN CALL Piazzeta 24/7 je tady!

Láká vás prostor Náměstí Václava Havla? Chtěli byste proniknout do veřejného prostoru a dosud jste nenašli vhodné místo? Neváhejte a zašlete nám svůj projekt!

Nová scéna Národního divadla navazuje na projekt využití prostoru Náměstí Václava Havla / Piazzety ND k pořádání open air programu uměleckého, sociálního a společenského charakteru.

Projekt slouží jako otevřená platforma, kterou může využít jednotlivec či skupina lidí pro realizaci svých projektů. Nově bude k dispozici i prostor přízemního podlaží Provozní budovy B (bývalá budova Themos), která může sloužit jako vnitřní výstavní prostor či zázemí pro akce a projekty.

Od 2. do 8. října se navíc na Nové scéně Národního divadla a v jejím okolí bude konat 1. ročník mezinárodního festivalu Pražské křižovatky/Prague Crossroads. Podtitul To Havel with Love je hlavním tématem také této výzvy. Chcete v rámci festivalu uspořádat open air program uměleckého charakteru? Máte projekt, který chcete s láskou věnovat Václavu Havlovi? Tematicky příbuznou performanci? Instalaci? Neváhejte a zašlete nám svůj projekt!

Více informací o projektu

Co v rámci projektu Národní divadlo nabízí a co by naopak měli splňovat zájemci o účast v OPEN CALL výzvě se dozvíte na Blogu Činohry ND na následujících odkazech:


13. 3. 2017

Prahou po stopách Boženy Němcové

S příchodem jara se s ND+ opět můžete vydat na poetickou procházku po místech, která jsou spjatá s osobností a dobou Boženy Němcové, Karolíny Světlé a dalších postav literárního světa 19. století.

Během cesty pražskými uličkami se nad vzpomínkami obou prvních českých spisovatelek příjemně naladíme na návštěvu představení Jako břitva (Němcová). První procházka v novém roce se koná 20. března od 17.30. Trasa končí ve Stavovském divadle, kde poté navazuje ještě úvod před představením s dramaturgem Milanem Šotkem. Po intenzivním naladění pak už na sebe nechte působit nejnovější hru o velké české spisovatelce tak, jak ji vidí současná česká dramatička Lenka Lagronová.

Vstupenky na procházku Vždy Tvoje Božena Němcová jsou v běžném prodeji za symbolických 40Kč. 

Bližší informace

Bližší informace na tvurcidilny@narodni-divadlo.cz


8. 3. 2017

Premiéra NA MOŘI, ZÍRÁM NAHORU se blíží

Australská hra poprvé na jevišti Nové scény!

Mladý australský dramatik Finegan Kruckemeyer je vypravěč s nevyčerpatelnou fantazií. Jeho postavy své příběhy zároveň vyprávějí i žijí, jejich životy se splétají a rozplétají a jejich vyprávění se nečekaně prolínají.

V české a evropské premiéře uvedeme 9. a 13. března 2017 na Nové scéně Národního divadla.

Trailer k inscenaci

Více o představení


6. 3. 2017

Činoherní předpremiéry

Chcete vidět novou inscenaci jako první? Od konce května budete mít možnost!

Činohra totiž nově zavádí předpremiéry, na něž si budete moci
koupit vstupenky v pokladnách ND i na webu. Prvním předpremiérovým
večerem bude Mlynářova opička 24. května 2017 v 19.00 ve Stavovském
divadle. Těšíme se na vás!


1. 1. 2017

Sledujte nás online!

Činohra žije na internetu. Sledujte každý den novinky na moderních komunikačních kanálech.

Na adrese www.cinohraND.cz najdete pohromadě všechny aktuality ze života činoherního souboru české první scény, o nichž si myslíme, že by Vás mohly zajímat. Fotografie, které mapují průběh zkoušení jednotlivých inscenací – tedy většinou od čtených zkoušek, přes aranžování až po výslednou podobu inscenace.

Budete mít možnost vidět scénické návrhy a porovnat jaký návrh byl nakonec realizován. Zveřejníme videoukázky inscenací z repertoáru. Výběr z novinářských recenzí k premiérám. Prezentace propojuje naše stávající profily na sociální síti facebook a náš youtube videokanál. Na webu budou pravidelně probíhat soutěže, kde si budete moci otestovat svéznalosti činohry a divadla vůbec.

Více informací

Budete mít možnost vidět scénické návrhy a porovnat, jaký návrh byl nakonec realizován. Zveřejníme videoukázky inscenací z repertoáru. Výběr z novinářských recenzí k premiérám. Prezentace propojuje naše stávající profily na sociální síti Facebook a náš YouTube videokanál. Na webu budou pravidelně probíhat soutěže, kde si budete moci otestovat své znalosti činohry a divadla vůbec.

"Žijete" i na dalších sociálních sítích? Připojte se k našim fanouškům na Instagramu (cinohrand) a na Twitteru (Cinohra_ND) a neunikne vám už ani jedna aktualita či zajímavost ze života a zákulisí našeho souboru.

Buďte s námi online... #cinohrand #narodnidivadlo