MENU

Baletní přípravka ND

2014/2015

Louskáček – Vánoční příběh

Tento nesmírně oblíbený baletní titul spojený neodmyslitelně s časem vánoc je jedním z klíčových představení, na kterém se podílejí žáci Baletní přípravky ND. Toto představení, které v období mezi listopadem a lednem má více než dvě desítky repríz, které bývají dle zkušeností z minulých let beznadějně vyprodány, je velmi oblíbené mezi širokou diváckou obcí včetně nejmenších diváků, ale je rovněž představením, ve kterém naše děti nesmírně rádi účinkují. S tímto vánočním představením jsme se definitivně rozloučili derniérou dne 31. 1. 2015. 

  

  

110. výročí Jelizavety Nikolské

24. 10. 2014 jsme si připomněli 110. výročí narození Jelizavety Nikolské, která zanechala výraznou stopu ve vývoji Baletu Národního divadla, a to i pokud jde o její pedagogické působení. Baletní přípravka ND založená
v roce 1953 ve značné míře navazuje na její metody výuky.
Jelizaveta Nikolská, vlastním jménem de Boulkinová, se narodila ve Vladivostoku (Rusko) 24. 10. 1904. Tanci se začala učit u L. Tittoriové v Oděse, kde absolvovala gymnázium a navštěvovala konzervatoř. V roce 1919 se stala elévkou baletního souboru oděského divadla a pod vedením baletního mistra B. Romanova se zde postupně stala druhou a první sólovou tanečnicí. V roce 1921 odešla do Polska, v roce 1922 poprvé hostovala v ND v roli Odetty (Čajkovskij: Labutí jezero). Již v roce 1922 si otevřela vlastní baletní školu a později vedla i baletní školu při ND, přičemž vyškolila řadu vynikajících tanečnic a tanečníků ND. V roce 1923 zde byla angažována jako sólová tanečnice pro stálá hostování. Po roztržce se svým partnerem a baletním mistrem R. Remislavským odešla v roce 1925 z ND a na popud A. Bergra pokračovala ve studiích u O. Preobraženské v Paříži. Pod jménem Lila Nicolska vystupovala ve Folies-Bergere. V letech 1930–1932 působila jako baletní mistryně v Královské opeře v Káhiře. V roce 1932 se vrátila do Prahy, kde vystupovala zejména s A. Drozdovem. Hostovala opět v ND, v Divadle na Vinohradech, v divadle Varieté a vystoupila na několika tanečních večerech. Absolvovala řadu zájezdů po Evropě (Paříž 1927, Berlín 1936, Bělehrad 1937) a po USA s tzv. Československým baletem (1933), které jí přinesly světové úspěchy. Hostovala však i na domácích scénách (v Kladně, v Brně, v Plzni, v Bratislavě aj.). V letech (1934–1941) pak byla angažována v ND jako primabalerína, baletní mistryně (1937–1945) a umělecká šéfka baletu (1940–1945). Její postoje v době nacistické okupace ji přiměly za revoluce v roce 1945 k útěku do USA. Později se usadila ve Venezuele, kde zemřela v roce 1955 v Caracasu.

Zemřela Dagmar Špryslová

S nesmírnou lítostí Vám musíme oznámit, že v neděli 12. října 2014 zemřela ve věku 85 let paní Dagmar Špryslová. V letech 1977–2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky ND, kde vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů.

Dagmar Špryslová studovala u pedagogů J. Nikolské a Z. Zabylové. V roce 1944 nastoupila angažmá do Národního divadla, kde působila celých 33 let. Tančila ve všech inscenacích Baletu Národního divadla a řadě tanečních scén v operách, zejména vyzrálé ženské charaktery a role vyžadující tempe-ramentní, živý herecký projev, např. Tanec kněžek v Aidě, Švec v Popelce, Dívčina družka v Jarní symfonii, v Moravských tancích, Cikánský tanec v Carmen, Královna a Babička v baletu Z pohádky do pohádky, Služebná v harému v Bachčisarajské fontáně, Bacchanale v Tannhäuserovi, Chůva v Petruškovi, Matka v Louskáčkovi, Chůva v Othellovi, Berthe v Giselle, Vladařka-matka v Labutím jezeře, dále pak v Podivném dobrodružství Arthura Rowa nebo Rigolettovi.
V letech 1977–2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky ND, kde vychovala a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky interpretů.
Nadace Život umělce ji v roce 2000 udělila cenu Senior Prix.

Paní Dagmar Špryslová působila celou třetinu století jako pedagog Baletní přípravky ND. Po odchodu Doc. Páskové z přípravky to byla Mgr. Naďa Sobotková a Dagmar Špryslová, které společnou prací vtiskly za dlouhá desetiletí svého působení Baletní přípravce její charakter, vysokou profesionální úroveň a náročný a poctivý přístup k žákům. Mezi žáky Dagmar Špryslové byla celá řada talentů, u začátku jejichž dráhy stála a z nichž jsou dnes nepřehlédnutelné baletní osobnosti. Mezi jinými jmenujme např. T. Podařilovou a N. Márovou, které svoji profesionální kariéru spojily
s Národním divadlem nebo  B. Kohoutkovou, která působila na řadě mezinárodních prestižních baletních scén či L. Slavického současného sólistu mnichovského baletu. S odchodem paní Špryslové odchází další legenda Baletní přípravky, pro kterou je to v tomto roce další velká ztráta. Nicméně, tradice založená těmito osobnostmi bude v každodenní činnosti přípravky žít i nadále. 

 

 

Vzhledem k tomu, že celovečerní představení s názvem Taneční fantazie, které se konalo ve dnech 13. 6. a 14. 6. v historické budově Národního divadla se setkalo s mimořádně kladným diváckým ohlasem, rozhodlo se vedení Baletu ND přidat další představení 15. a 16. září 2014 v 19 hodin.

Celkové pojetí večera je velmi dynamické, hudebně pestré, plné barev a invence. Taneční fantazie patří mezi ta představení, na která byste měli rozhodně přijít se svými dětmi. Kromě jednotlivých vystoupení žáků Baletní přípravky ND plných nadšení, opravdového nasazení, radosti z pohybu, hudby i krásných kostýmů, jistě oceníte i letošního hosta, kterým je Taneční studio Andrea. Toto stepařské uskupení patří v České republice mezi nejúspěšnější. Od roku 2006 přiváží ze zahraničních soutěží (včetně Mistrovství světa ve stepu v Německu) ta nejvyšší ocenění. Stepařská čísla uvedená v rámci našeho večera jsou skutečnou lahůdkou. Jestliže první dvě třetiny představení jsou poskládány z jednotlivých baletních a stepařských vystoupení, poslední třetina je ucelenou částí, suitou z baletu Raymonda. V roli Raymondy nahradí primabalerinu Barboru Kohoutkovou vzhledem k její náhlé zdravotní indispozici mladá talentovaná moldavská tanečnice Alina Nanu. Již během studií absolvovala několik turné po celém světě, např. po Španělsku, Německu nebo USA, získala 1. cenu v Mezinárodní baletní soutěži v Rumunsku v roce 2009. Od sezony 2012/13 je sólistkou Baletu ND. Tančí s vynikajícím prvním sólistou Baletu ND Alexandrem Katsapovem, který ztvárnil postavu Abdérachmána. Jeho skvělé charismatické podání dramatických postav je naším publikem vřele oceňováno. Mezi sólisty nechybí ani Jiří Kodym, který svůj ušlechtilý zjev a grácii propůjčuje postavě Jeana de Brienna. Mile hravá a temperamentní je pak ve svých rolích dvojice demisólisty Mathiase Deneuxe a členky Baletu ND Lenky Hrabovské. Přirozené propojení žáků Baletní přípravky ND s excelentními výkony vyzrálých baletních umělců je skutečným bonbónkem.

   

   

   

   

 

Prázdninové soustředění – Letní arabesky IV

Ve dnech 12. 7. až 27. 7. 2014 se uskutečnil již čtvrtý ročník prázdninového soustředění Letní arabesky, který tradičně proběhl v zámeckém areálu v Kostelci nad Černými lesy. V letošním roce se poprvé tohoto soustředění zúčastnili žáci prvního ročníku a v některých případech dokonce i nově přijatí studenti. Pro menší děti byl pobyt (jako již tradičně) doplněn výukou angličtiny. Hlavní náplň pobytu, tj. baletní výuka byla doplněna různými hrami a soutěžemi. Vyvrcholením byl závěrečný večer, kdy děti kromě toho, co se naučily na soustředění, předvedly s velkým nadšením a zaujetím i svoje vlastní baletní choreografie.

  

  

2013/2014

Blahopřání Dagmar Špryslové

Dne 27. července 2014 oslaví své významné životní jubileum,
85. narozeniny, paní Dagmar Špryslová, jejíž profesionální život je spojen s Baletem Národního divadla a pedagogická činnost zejména s Baletní přípravkou ND. Studovala u pedagogů Jelizavety Nikolské a Zdeny Zabylové. V roce 1944 nastoupila angažmá do Národního divadla, kde působila celých 33 let. Tančila ve všech inscenacích Baletu ND a v řadě tanečních scén v operách, ztvárnila zejména vyzrálé ženské charaktery a role vyžadující temperamentní a živý herecký projev. Od roku 1977 až do roku 2011 působila jako pedagožka Baletní přípravky Národního divadla, kde vychovala
a připravila pro profesionální studium a uměleckou dráhu desítky úspěšných baletních interpretů. Nadace Život umělce jí v roce 2000 udělila cenu Senior Prix.
Do dalších let aktivního života přejeme naší bývalé kolegyni mnoho zdraví a životní vitality.

ICM PRAGUE 2014

Mezinárodní konfederace porodních asistentek

Rok 2014 je plný velmi důležitých událostí, které mohou ovlivnit systém péče poskytované ženám
a jejich novorozeným dětem v České republice. Vrcholnou událostí byl 30. mezinárodní kongres porodních asistentek pořádaný Mezinárodní konfederací porodních asistentek v Praze
od 1. do 5. června 2014 v Kongresovém centru v Praze. ICM je největší celosvětovou organizací porodních asistentek. V současné době zastupuje zájmy 108 členských organizací porodních asistentek z 95 zemí světa.

 
Žáci Baletní přípravky ND vystoupili s velkým úspěchem na mezinárodním kongresu ICM Prague 2014 konaném v Paláci kultury v Praze dne 1. 6. 2014 před opravdu širokým mezinárodním publikem.

 

Vizuál předplatného na sezonu 2014/15 Národního divadla

Představujeme Vám vizuál kampaně předplatného ND na sezonu 2014/15. Tento vizuál sice zastupuje operní žánr, ale nás se týká také – žák Baletní přípravky ND, František Vít, se stal jednou z tváří kampaně. Představuje diváka, který se díky předplatnému stává sám účastníkem divadelního představení. Dalšími aktéry v rolích Čerta
a Káči jsou sólisté Opery ND František Zahradníček
a Kateřina Jalovcová.

 

Dancer inside Prague

Ve spolupráci Baletu ND a Italského kulturního institutu v Praze vznikla výstava italského fotografa Simone Ghera pod názvem Dancer inside Prague. Je to součást velkého projektu tohoto umělce, který fotografuje profesionální tanečníky v evropských státech i zámoří. Baletní přípravka ND je v tomto projektu zastoupena fotografií naší kolegyně Pavly Zuskové.

Baletní přípravka ND uvádí "Taneční fantazie"

Vážení příznivci baletu a Baletní přípravky ND, chtěli bychom Vás pozvat na naše letošní, v pořadí již třetí celovečerní představení, které se bude konat 13. 6. v 18.00 a 14. 6. v 11.00 v Národním divadle, a informovat Vás, že prodej vstupenek byl zahájen dne 22. 5. 2014.

Věříme, že Vás naše letošní představení potěší a že oceníte práci našich žáků, kteří je s velkým úsilím nacvičovali. Přejeme Vám krásný divácký zážitek.

 

Baletní přípravka ND se aktivně zúčastnila Mezinárodního dne tance

  

Dne 29. 4. 2014 se žáci Baletní přípravky ND zúčastnili Mezinárodního dne tance uspořádaného Národním divadlem na piazzetě ND. Při této příležitosti byl překonán český rekord v počtu účastníků, kteří aktivně tančili. Žáci, kteří se zúčastnili, měli možnost se na jedné piazzetě setkat se spoustou zajímavých lidí. Myslím si, že celá akce se vydařila.

Foto Aleš Liška

Výtvarná soutěž Baletní přípravky Národního divadla

Baletní přípravka vyhlásila v sezoně 2013/2014 dnes již tradiční výtvarnou soutěž. První téma bylo vyhlášeno k výročí 60 let Baletní přípravky ND. Druhé téma bylo vyhlášeno ke světové premiéře baletu Romeo a Julie v choreografickém zpracování šéfa Baletu ND Petra Zusky. Soutěže se zúčastnila řada dětí ve třech kategoriích. Jsme rádi, že Vám můžeme předložit ukázky vítězných prací.

   

    

 

   

 

Vzpomínáme nedožitých 91. narozenin paní Nadi Sobotkové

Před necelým měsícem jsme prožili velmi smutnou událost, kdy nás náhle opustila paní Mgr. Naďa Sobotková, spoluzakládající pedagožka Baletní přípravky Národního divadla a její vedoucí v letech
1983–2010. Shodou okolností to byl měsíc před jejími
91. narozeninami, které bychom s ní oslavili dne
20. dubna. V tento den si ji již připomeneme pouze krásnou vzpomínkou. Naše nadcházející představení BPND Taneční fantazie bude věnováno její památce.

Jana Jodasová
vedoucí BPND

 

Zemřela Naděžda Sobotková

20. března 2014 náhle zemřela ve svých 90-ti letech tanečnice, baletní mistryně a pedagožka, paní Naděžda Sobotková, jejíž jméno a život byly 75 let neodmyslitelně spjaty s Baletem Národního divadla.

Naděžda Sobotková byla nejen skvělou tanečnicí
a pedagožkou, ale i člověkem s velkou osobností, obrovskou vnitřní silou, vytrvalostí, trpělivostí, pokorou a láskou.
Téměř celý svůj život zasvětila baletnímu umění a nepřetržité práci v Národním divadle. Na počátku své kariéry studovala u pedagogů A. Handlové a J. Nikolské a v roce 1956 absolvovala TK DAMU, obor Taneční pedagogika. V Národním divadle pracovala již od roku 1939. Od roku 1948 působila jako sólistka a od 1959 jako baletní mistryně a vedoucí operního baletu ND. Svou technickou a výrazovou zdatnost uplatnila ve svých rolích. Za všechny jmenujme Ženu v Mlýnu na ženy, Květen, Leknín a Nový rok v baletu Z pohádky do pohádky, Bohyni světla v Prométheovi, Tao-Choa v Rudém máku, Lotty ve Filosofské historii, Rusalku ve Viktorce, Zlou sestru v Popelce, Ančku v Jánošíkovi, Amora
v Plamenech Paříže nebo Motýlka v Karnevalu.
Jako asistentka choreografie spolupracovala na mnoha inscenacích: Hry o Marii, Hoffmannovy povídky, Carmen, Tamerlan, Čarostřelec, Manon Lescaut, Mirandolina, Eva, Mistři pěvci norimberští, Braniboři v Čechách, Copernicus, Libuše, Řecké pašije, Mistr Jeroným, Příběh noci vánoční, Psohlavci, Falstaff, Zásnuby v klášteře.
Bylo vskutku obdivuhodné sledovat její pedagogickou činnost v Baletní přípravce Národního divadla, kterou vykonávala se stejným nadšením a entuziasmem jako na počátku, v roce 1959. Díky své obdivuhodné neposednosti a býčí tvrdohlavosti dokázala vychovat spoustu talentovaných žáků
a vynikajících tanečníků. V roce 1998 jí byla udělena cena Senior Prix Nadací Život umělce.
Ve své autobiografické knize „Národní divadlo? Alfa i omega mého života“ sama říká: „Národní divadlo opravdu bylo, je a bude alfou i omegou mého života. Našla jsem v něm počátek svého bytí a očekávám
v něm i svůj konec
.“

Děkujeme Vám, Naďo, za to, čím jste byla a co jste nám všem předala.
Zůstanete navždy v našich srdcích!

Tradiční, již V. ples seniorů na Žofíně

V neděli dne 16. února 2014 se konal již V. tradiční ples seniorů v paláci Žofín, který pořádala městská část Praha 1 ve spolupráci se střediskem sociálních služeb Prahy 1, na který byla jako host přizvána i Baletní přípravka ND. Vznikl tak zajímavý projekt, kdy se spojila ta nejmladší a nejstarší taneční generace – naši „druháčci“ a seniorky Meduňky z Prahy 1. Za doprovodu písničky Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko od Jiřího Suchého vystoupily velké a malé „berušky“. Vzniklo tak velmi úspěšné číslo v choreografii naší pedagožky Moniky Kysilové a Heleny Čelišové, které právem patřilo k nejlepším číslům večera. Jak děti, tak i seniorky navázaly během studia krásná přátelství. Přítomní diváci ocenili vystupující zasloužilým potleskem. Celý ples měl značný ohlas i v médiích.

  

Škoda Auto Management Gala

Dne 12. prosince 2013 reprezentovala Baletní přípravka ND společně se sólisty ND Andreou Kramešovou a Jiřím Kodymem Národní divadlo v Mladé Boleslavi u jeho dlouholetého sponzora firmy Škoda Auto, a to v rámci slavnostního programu Škoda Auto Management Gala. V rámci tohoto vystoupení mohli diváci shlédnout část výstupu z baletního představení Louskáček. Přítomné publikum toto vystoupení přijalo velmi pozitivně. Pro nás bylo zajímavou zkušeností nejen toto vystoupení ve zcela jiném, nezvyklém prostředí, ale velmi zajímavá byla i možnost prohlídky továrního muzea Škodovky, kde jsme se mohli seznámit s řadou nablýskaných krasavců z celé historie výroby.

 

Ukázkové hodiny Baletní přípravky ND

V neděli 8. prosince 2013 se uskutečnily ukázkové hodiny Baletní přípravky ND v Anenském areálu ve velkém sále Jiřího Kyliána, a to od 9.30 do 16.30 hod. Pedagožky Baletní přípravky přiblížily rodičům a příbuzným ukázky toho, co se ve vyučovacích hodinách děti z jednotlivých ročníků naučily. Ukázkové hodiny se těšily velkému zájmu rodičů, jak dokumentuje i momentka z této akce. Řada rodičů rovněž využila možnosti zaznamenat snažení svých ratolestí fotoaparátem nebo videokamerou. Z reakcí rodičů na úroveň ukázkových hodin lze jednoznačně konstatovat, že tato rekapitulace výuky dětí za první pololetí školního roku 2013/2014 se setkala s širokým kladným ohlasem přítomných.

 

Vážení přátelé,
prožili jsme spolu mimořádný 60. jubilejní rok Baletní přípravky Národního divadla v sezoně 2012/13. Vrcholem této sezony byly bezpochyby dvě zásadní události, a to oslava krásných 90. narozenin paní Naděždy Sobotkové
a představení Baletní přípravky Národního divadla k 60. výročí její existence v historické budově ND. Součástí oslav byly i doprovodné akce spojené s křtem autobiografické knihy o Naděždě Sobotkové Národní divadlo? Alfa i omega mého života! a na I. balkoně dokumentární výstava o historii a současnosti Baletní přípravky. Na začátku představení se o své zážitky a zkušenosti s Baletní přípravkou ND podělila řada osobností baletního světa. Představení se vydařilo a to nejen díky nesmírné píli a úsilí všech pedagogů, účinkujících a dalších protagonistů, ale i díky rodičům, kteří přes napjatou situaci způsobenou jarní povodní
v Praze s vedením přípravky příkladně spolupracovali. Za velmi zdařilé můžeme považovat i oba běhy letošního soustředění Letní arabesky III v Kostelci nad Černými lesy. Jako již každoročně řada našich žákyň složila úspěšně přijímací zkoušky na Taneční konzervatoř
hl. m. Prahy. Hlavní události jubilejního roku jsou tedy za námi, nicméně s některými dozvuky tohoto výročí se setkáte ještě do konce kalendářního roku 2013.
V září se před námi otvírá nový, již 61. ročník naší existence. Tento rok nebude jednoduchý a to zejména proto, že se plným tempem rozeběhla rekonstrukce Anenského areálu, což s sebou přináší mnoho organizačních a jiných problémů. Nezbývá však, než abychom všichni společně,
tj. pedagogové, žáci a v neposlední řadě i rodiče toto období překonali ve vzájemné spolupráci
a toleranci.
Pokud jde o školní rok 2013/14 bude samozřejmě pokračovat účast Baletní přípravky ND na vybraných baletních představeních v průběhu divadelní sezony a budeme připravovat ke konci roku již třetí samostatné vystoupení naší školy. Rovněž bude naším záměrem, aby proběhlo další letní soustředění, které si již mezi žáky i rodiči za předcházející tři ročníky vydobylo svoje pozitivní místo. Pokud jde o nové aktivity, chtěli bychom posoudit reálné možnosti zapojení mimopražských baletních talentů do naší činnosti. Zároveň bychom chtěli zvážit i případné možnosti mezinárodní spolupráce
v naší oblasti. Samozřejmostí je, že v průběhu celého roku budeme aktualizovat a rozšiřovat naše webové stránky.
Jak vidno, školní rok 2013/14 bude opět naplněn řadou již osvědčených akcí, ale i pokusy jak neustrnout na místě a postoupit zase o krůček dále. Do nadcházejícího školního roku vstupujeme
s vírou a odhodláním, že se rozhodující záměry podaří úspěšně zrealizovat.

Jana Jodasová
vedoucí Baletní přípravky Národního divadla

2012/2013

Ohlédnutí za oslavami 60 let Baletní přípravky ND

Baletní přípravka ND slavila 60. výročí své existence a připravila mj. výstavu, která mapovala celou dlouhou historii baletního učiliště při naší první scéně. Úvodní text o historii Baletní přípravky ND.

  

  

  

  

  

  

Letní arabesky III

Soustředění Baletní přípravky ND v Kostelci nad Černými lesy

  

   

Fotografie z představení 60 let Baletní přípravky ND

  

  

  

60 let Baletní přípravky Národního divadla

Nebude snad velkou nadsázkou, když řekneme, že o víkendu 8. a 9. června 2013 patřila historická budova Národního divadla, s výjimkou večerních představení, Baletní přípravce Národního divadla. Slavnostní představení s názvem 60 let Baletní přípravky Národního divadla bylo skutečným vyvrcholením jubilejní sezony 2012/2013, resp. školního roku našeho baletního učiliště.

Jak již bylo řečeno dříve, v tomto roce se setkala dvě vzácná kulatá jubilea, a to 60 let existence Baletní přípravky Národního divadla a 90. narozeniny paní Naděždy Sobotkové osudově spojené s její celou existencí, a to nejdříve jako pedagog a posléze téměř 30 let jako její vedoucí. 

Slavnostní představení otevřelo velké logo Baletní přípravky na červené sametové oponě a po úvodní Polonéze vystoupil na forbínu umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska se svým blahopřáním, poté následovaly spoty významných umělců, bývalých žáků školy - Nikoly Márové, Terezy Podařilové, Barbory Kohoutkové, Jaroslavy Obermaierové, Lukáše Slavického a Jaroslava Slavického.

Následoval slavnostní křest knihy životních a baletních osudů paní Naděždy Sobotkové s názvem Národní divadlo? Alfa i omega mého života, kterou spolu s ní sepsala Alena Šloufová. Hlavními kmotry knihy byli Renata Sabongui (vydavatelka), díky které kniha vyšla, Vlastimil Harapes (bývalý sólista Baletu ND) a Martin Rypan (vedoucí správy Baletu ND). Slavnostní představení pak uvedli umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska 
a vedoucí Baletní přípravky Jana Jodasová.

V průběhu představení se představili všichni žáci Baletní přípravky v rolích odpovídajících jejich věku. Mohli jsme vidět ztvárnění lidových písniček těmi nejmenšími, ukázky klasického repertoáru, ve kterém se představily větší dívky i zajímavá čísla moderního tance. Jako vzácní hosté vystoupili v ukázce 
z baletu Raymonda první sólista Michal Štípa a demisólistka Baletu ND Radka Příhodová. 
V ukázce z Giselle pak sólisté Andrea Kramešová a Viktor Kocian. Nedílnou součástí letošního představení bylo i otevření výstavy na I. balkoně Národního divadla mapující historii prvních let existence školy, její vývoj i současné aktivity.

Podle ohlasu nejen rodičů, ale i diváků z řad odborníků lze konstatovat, že slavnostní představení jako vrchol oslav 60. výročí školy se skutečně vydařilo. Některé dozvuky těchto oslav lze ještě očekávat do konce kalendářního roku 2013. Po tomto období zamíří Baletní přípravka aktivně k nové budoucnosti.

Dne 20. 4. 2013 oslavila paní Naďa Sobotková neuvěřitelné 90. narozeniny

Ve čtvrtek dne 18. dubna, dva dny před svým životním jubileem, oslavila paní Naďa Sobotková svoje krásné narozeniny ve společnosti jí nejmilejší, totiž mezi současnými i bývalými žáky Baletní přípravky Národního divadla. Atmosféra oslavy byla velmi příjemná, upřímná a zcela neformální. Připomenout tyto chvíle může několik vybraných fotografií.

 

 

Výtvarná soutěž – Můj největší baletní zážitek

Baletní přípravka ND vyhlásila v listopadu 2012 výtvarnou soutěž pro děti na téma „Můj největší baletní zážitek“. Soutěže se zúčastnilo 22 dětských malířů ve třech kategoriích. Podívejte se na nejlepší práce!

  

  

  

  


Vážení přátelé, příznivci baletu a nejmladší baletní generace zvláště,

po skončení letních prázdnin vstupujeme do skutečně mimořádného školního a divadelního roku Baletní přípravky Národního divadla. V sezoně 2012/2013 oslaví Baletní přípravka Národního divadla 60. výročí své novodobé existence, která se píše od roku 1953, kdy školu obnovily absolventky taneční katedry AMU, O. Pásková,
N. Sobotková a V. Ždichyncová. Zda je 60 let málo nebo hodně záleží samozřejmě na úhlu pohledu. Nicméně pokud uvážíme, že tato škola vznikla za jiného společenského uspořádání, v jiném státě a v polovině posledního století minulého tisíciletí a zabývá se něčím tak bytostně křehkým a éterickým jako je balet, je to přinejmenším velmi pozoruhodné.
Na její půdě začínala svoji pozdější kariéru řada osobností baletního umění. Mezi ně patří alespoň namátkou J. Kylián, P. Ždichync, D. Wiesner, J. Slavický,
A. Voleská, z pozdějších jmen pak T. Juřicová, T. Podařilová a N. Márová. Zcela unikátní pak byla docházka N. Sihamoniho, nynějšího kambodžského krále.
Baletní přípravka ND nejenže trvá ve své klasické, nikoliv však zkostnatělé podobě, ale nachází se
v dobré kondici, jak ostatně ukázalo i poslední představení První baletní krůčky. V pedagogickém sboru se v současnosti snoubí tradice a kontinuita zosobněná paní Naďou Sobotkovou a zároveň nová invence a moderní pojetí reprezentované omlazeným pedagogickým sborem.
V nastávající sezoně nás čeká řada mimořádných událostí a projektů, které mají Baletní přípravku ND ukázat z různých úhlů pohledu a to od akcí bilančních až po ukázky nejnovějšího směřování naší školy. Navíc se vyhlášené akce nebudou týkat např. pouze umění pohybu, ale i výtvarného
a slovesného ztvárnění našeho uměleckého oboru.
Věříme, že řada z plánovaných projektů bude pro naše příznivce příjemným a osvěžujícím překvapením.
Nuže přejme si společně, abychom do tohoto jubilejního roku vykročili tou správnou nohou, pardon špičkou…
Jana Jodasová
vedoucí Baletní přípravky Národního divadla

2011/2012

Letní arabesky

V průběhu letošních prázdnin se v termínu od 21. do 28. 7. 2012 uskutečnil již II. ročník prázdninového soustředění Letní arabesky. Soustředění se opět uskutečnilo v krásném prostředí zámku v Kostelci nad Černými lesy. Velké zkušební sály, kvalitní ubytování a dobré stravování umožnily bezproblémové soustředění na baletní program. Aby nezůstalo jenom u toho, probíhala zábavnou formou i základní angličtina. Ve volném čase se děti věnovaly dalším hrám či sportům 
a přípravě vlastních choreografií. Opékání buřtů, „bojovka“, olympiáda ve specifických disciplinách ještě celý pobyt okořenily dalšími zážitky. Celý pobyt byl ukončen závěrečnou soutěží, kde dívky představily s velkým nadšením své vlastní choreografie. Těšíme se na opětovné shledání na soustředění Letní arabesky III v roce 2013.

   

Výtvarná soutěž - Louskáček

Koncem roku 2011 vyhlásila Baletní přípravka ND výtvarnou soutěž pro členy přípravky na téma „Louskáček“.

Děti se soutěže zúčastnily dle svého ročníkového rozdělení v přípravce. Hodnocení provedli pedagogové Baletní přípravky ND.