MENU

Zemřela výtvarnice Iva Němcová

V pátek 5. června 2015 nás ve věku pětatřiceti let nepochopitelně opustila kostýmní výtvarnice a scénografka Iva Němcová.

Iva NěmcováV roce 2011 zakončila studium scénografie na DAMU pod vedením prof. Jana Duška. V rámci studia absolvovala roční stáž v Londýně, kde navštěvovala kurzy scénografie a performance na prestižní Central Saint Martins (University of the Arts London). Scénickou a kostýmní výpravu vytvořila pro řadu inscenací u nás i v zahraničí. Spolupracovala s režiséry Danielem Špinarem (Shakespearův Hamlet ve Švandově divadle; Ibsenova Heda Gablerová tamtéž; Havlova Žebrácká opera v Klicperově divadle v Hradci Králové; Maupassantův Miláček v Městském divadle v Kladně; Shakespearovo Zkrocení zlé ženy na Pražském hradě, aj.), Janem Fričem (Čechovův Višňový sad v Divadle Na zábradlí; Tartuffe Games tamtéž; Mrzák Inishmaanský v Klicperově divadle v Hradci Králové, aj.), Miroslavem Krobotem (Dostojevského Idiot v bratislavské Astorce), Lucií Málkovou (Au Bonheur des Dames v budapešťském Pesti Színház; Urinetown, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci). V Národním divadle navrhla kostýmy k inscenacím režiséra Daniela Špinara Othello (2014) a Z mrtvého domu (2015).

Aktivně se zajímala o fotografii, design a současné umění. Vytvořila vizuální styl mnoha nekomerčním spotům a projektům (Nadace Hospic, Jedličkův ústav, DesignHelp). Je autorkou výtvarného řešení videoklipů pro The Tap Tap. Vizuální styl vytvořila i pro řadu konceptuálně řešených módních fotografií na podporu české módy a designu. Jako architektka a výtvarnice kostýmů navrhla výpravy pro celovečerní filmy Gottland (režie Radovan Síbrt) a Rodinný film (režie Olmo Omerzu).

Čest její památce!