MENU

Zemřela Naděžda Sobotková

Ve věku nedožitých 91 let zemřela tanečnice a pedagožka Naděžda Sobotková. Poslední rozloučení se uskuteční v pátek 28. 3. 2014 v 11 hodin z jeviště historické budovy ND. Divadlo bude pro veřejnost otevřeno od 10.30 hod.

Naděžda Sobotková byla nejen skvělou tanečnicí a pedagožkou, ale i člověkem s velkou osobností, obrovskou vnitřní silou, vytrvalostí, trpělivostí, pokorou a láskou.

Téměř celý svůj život zasvětila baletnímu umění a nepřetržité práci v Národním divadle. Na počátku své kariéry studovala u pedagogů A. Handlové a J. Nikolské a v roce 1956 absolvovala TK DAMU, obor Taneční pedagogika. V Národním divadle pracovala již od roku 1939. Od roku 1948 působila jako sólistka a od 1959 jako baletní mistryně a vedoucí operního baletu ND. Svou technickou a výrazovou zdatnost uplatnila ve svých rolích. Za všechny jmenujme Ženu v Mlýnu na ženy, Květen, Leknín a Nový rok v baletu Z pohádky do pohádky, Bohyni světla v Prométheovi, Tao-Choa v Rudém máku, Lotty ve Filosofské historii, Rusalku ve Viktorce, Zlou sestru v Popelce, Ančku v Jánošíkovi, Amora v Plamenech Paříže nebo Motýlka v Karnevalu.

Jako asistentka choreografie spolupracovala na mnoha inscenacích: Hry o MariiHoffmannovy povídkyCarmenTamerlanČarostřelecManon LescautMirandolinaEvaMistři pěvci norimberštíBraniboři v ČecháchCopernicusLibušeŘecké pašijeMistr JeronýmPříběh noci vánočníPsohlavciFalstaffZásnuby v klášteře.

Bylo vskutku obdivuhodné sledovat její pedagogickou činnost v Baletní přípravce Národního divadla, kterou vykonávala se stejným nadšením a entuziasmem jako na počátku, v roce 1959. Díky své obdivuhodné neposednosti a býčí tvrdohlavosti dokázala vychovat spoustu talentovaných žáků a vynikajících tanečníků. V roce 1998 jí byla udělena cena Senior Prix Nadací Život umělce.

Ve své autobiografické knize „Národní divadlo? Alfa i omega mého života“ sama říká: „Národní divadlo opravdu bylo, je a bude alfou i omegou mého života. Našla jsem v něm počátek svého bytí a očekávám v něm i svůj konec.

Děkujeme Vám, Naďo, za to, čím jste byla a co jste nám všem předala. Zůstanete navždy v našich srdcích!