MENU

Zemřela kostýmní výtvarnice Helena Anýžová

Ve věku 79 let zemřela kostýmní výtvarnice Helena Anýžová, která pracovala pro všechna větší divadla v Čechách. Uplatnila se i jako herečka menších rolí, například jako bledá dívka ve filmu Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze.

Helena Anýžová se narodila 21. srpna 1936 v Plzni. Vystudovala jedenáctiletou střední školu s maturitou. Svou kariéru divadelní a filmové kostýmní návrhářky zahájila již v roce 1960, zaměřovala se zejména na klasické formáty, jako balet, opera. Výjimečně navrhovala kostýmy i pro menší experimentální scény.

Jako kostýmní výtvarnice se v roce 1968 se podílela na výrobě filmu Žert režiséra Jaromila Jireše, po němž o rok později s Milenou Doskočovou spolupracovala na kostýmech pro film Vtáčkovia, siroty a blázni Juraje Jakubiska.

V letech 1969 až 1982 se zaměřila na divadelní kostýmní návrhy pro Divadlo F. X . Šaldy v Liberci. Souběžně připravila kostýmní návrhy pro Národní divadlo Brno nebo pražské Národní divadlo. Posledním filmem, na kterém se jako filmová kostýmní návrhářka podílela, byla v roce 1981 Kalamita Věry Chytilové.

V letech 1982 až 1991 pracovala pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Souběžně pro Národní divadlo v Praze navrhla v roce 1987 kostýmy pro operu Brouk Pytlík a pro inscenaci Slečna Julie (1987). Po roce 1991 vytvářila své kostýmní návrhy pro Národní divadlo moravskoslezské Ostrava. Mezi posledními realizovanými návrhy pro tuto divadelní scénu jsou kostýmy pro Mozartovu operu Kouzelná flétna (2003), pro Gounodovu operu Faust a Markétka (2008), Smetanova Dalibora (2009) a pro Mozartovu operu Così fan tutte (2009).

Kostýmní návrhy vytvářela i pro zahraniční divadelní scény, zejména německé. Samostatně své návrhy vystavovala v Liberci, Ústí nad Labem nebo v Praze v Divadle Na Vinohradech.

Helena Anýžová byla manželkou divadelního fotografa Jaromíra Svobody a matkou tanečnice Antonie Svobodové.

Čest její památce!