MENU

Zemřel sólista Opery Národní hodivadla Sergej Ljadov

Národní divadlo s hlubokou lítostí oznamuje, že ve věku 56 let zemřel sólista Opery Národního divadla, pan Sergej Ljadov. Poslední rozloučení se uskuteční ve čtvrtek 3. 8. 2017 v 11.00 hodin v Pravoslavném chrámu na Olšanech.

Sergej Ljadov

Sergej Ljadov byl předním sólistou opery Mariinského divadla v Sankt Petěrburgu a od konce devadesátých let sólistou a posléze stálým hostem Opery Národního divadla v Praze.
V roce 1991 absolvoval Konzervatoř Rimského-Korsakova, od roku 1996 působil v opeře Mariinského divadla, kde vytvořil řadu stěžejních rolí, jako jsou například Gustav (Maškarní ples), Pinkerton (Madama Butterfly), Herodes (Salome), Lenskij (Eugen Oněgin), Lžidimitrij a Šujskij (Boris Godunov), Kalaf (Turandot), Rodolfo (Bohéma), Radames (Aida), Otello ad. Hostoval na mnoha světových operních scénách ve Finsku, Velké Británii, Japonsku, Německu, Belgii, Francii, Polsku či Švýcarsku, v Metropolitní opeře v New Yorku vystupoval v operách Ruslan a Ludmila, Kníže Igor a v Prokofjevových Zásnubách v klášteře.
V Národním divadle v Praze hostoval Sergej Ljadov poprvé 30. dubna 1998 v roli Heřmana v premiéře nové inscenace Čajkovského opery Piková dáma. Poté následovaly další role: Canio v Leoncavallových Komediantech, První ozbrojenec v Mozartově Kouzelné flétně, Don José v Bizetově Carmen, Wagnerův Tristan, za něhož získal na Festivalu Opera 2001 cenu emeritních sólistů Národního divadla, dále Cavaradossi v Pucciniho Tosce, Saint-Saënsův Samson a Radames ve Verdiho Aidě, jejíž repríza 14. listopadu 2008 byla Ljadovovým posledním vystoupením v Národním divadle. Řadu rolí včetně Verdiho Otella ztvárnil také ve Státní opeře Praha, v Národním divadle Brno, v Divadle J. K. Tyla v Plzni a v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem. Posledních pět let se Sergej Ljadov věnoval vystupování po celé Evropě se slavným sborem Wanja Hlibka.

Čest jeho památce!