MENU

Zemřel skladatel Oldřich Korte, autor hudby Kouzelného cirkusu

Ve středu 10. září zemřel v Praze ve věku osmaosmdesáti let hudební skladatel a klavírista Oldřich František Korte, bývalý člen Laterny magiky a autor hudby k legendární inscenaci Kouzelný cirkus.

Oldřich Korte (26. dubna 1926 Šaľa – 10. září 2014 Praha) studoval na Státní konzervatoři v Praze. V roce 1958 stál u zrodu Laterny magiky jako interpret, klavírní sólista (v prvních programech např. ve scénce Hudební žert alternoval s Jiřím Šlitrem a Rudolfem Roklem). V šedesátých letech se souborem absolvoval přes tři tisíce vystoupení na čtyřech kontinentech. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl dramaturgem této scény. V roce 1977 zkomponoval hudbu a vytvořil aranžmá k nejslavnější inscenaci Laterny magiky Kouzelný cirkus. Kouzelný cirkus je jako hudební materiál uváděn v podobě čtrnáctiminutové svity pro velký symfonický a dechový orchestr.

O. Korte komponoval také pro další divadelní scény – Národní divadlo v Praze, Münchner Kammerspiele a Folkteatern Göteborg. Jeho dílo není rozsáhlé, ale kritikou bylo vždy oceňované. V letech 1972–1974 byl uměleckým vedoucím souboru Chorea Bohemica. Působil též jako odborná hudební kritik v denním tisku, psal eseje, rozhlasové pořady, scénáře. Vydal knihu Chodící legendy, o velkých postavách 20. století. Moderoval též svůj vlastní televizní pořad s názvem Pouť za vnitřním poselstvím. Působil v jakožto odborný poradce v mnoha kulturních institucích.

Pamácte O. F. Korteho bude věnováno představení Kouzelný cirkus dne 19. září.

Foto: Česká televize