MENU

Vrchlického verše zazní v Národním divadle s hudbou Nováka, Janáčka a Martinů

Národní divadlo vzdá poctu čtyřem osobnostem české kultury, které se výrazně podepsaly na jeho umělecké tvorbě. Na slavnostním koncertě v neděli 5. června 2016 od 19.00 pojmenovaném Česká vokálně-symfonická tvorba nabídne tři hudební díla autorů Vítězslava Nováka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Spojuje je tvorba básníka a dramatika Jaroslava Vrchlického.

V Národním divadle poprvé zazní romantická Lady Godiva, předehra skladatele Vítězslava Nováka k dramatické legendě Jaroslava Vrchlického Godiva z roku 1907. Druhým číslem programu bude Janáčkova kantáta Amarus označovaná někdy jako první velké autorovo dílo. Kompozice na slova básně Jaroslava Vrchlického o střetu oddanosti a poznání za klášterními zdmi představil osobně skladatel poprvé v roce 1900. Závěrečným číslem nedělního koncertu bude Česká rapsodie Bohuslava Martinů zkomponovaná v roce 1918 ještě před skladatelovým působením v Orchestru Národního divadla a odjezdem do Francie. Zde tvoří libreto jak biblický Žalm 23, slova Svatováclavského chorálu, tak Vrchlického báseň Čechy.

Vedle Orchestru a Sboru Národního divadla se představí dvě výrazné pěvecké osobnosti střední generace a stálí hosté v operních představeních první scény – tenorista Peter Berger a barytonista Svatopluk Sem. Dirigentem večera bude designovaný hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink.