MENU

Timeless - premiéra Baletu ND

Dnes 20. 10. a v sobotu 21. 10. se odehraje dlouho očekávaná premiéra Baletu ND TIMELESS. Tvoří ji tři choreografie. Ačkoli jsou zcela odlišné, nesou stejné poselství, a to že TANEC JE VĚČNÝ.

Tanečníci si při technicky náročných kusech sáhli až na hranice svých fyzických možností. Čekejte večer, který vás rozechvěje, nadchne a dodá vám inspiraci i energii. Timeless je první premiérou, kterou připravoval nový umělecký šéf Baletu ND Filip Barankiewicz.

První choreografií je čistá Balanchinova Serenáda, podtržená hlubokou duší Čajkovského hudby. Tanečnice v dlouhých blankytně modrých tylových sukních se s elegancí proplétají a vznáší nad jevištěm. Diagonály a přesné pozice zahalené do obláčku ženské krásy, to jsou principy této mistrovské neoklasické choreografie. 

V pandánu k první choreografii přichází dílo izraelského tvůrce Emanuela Gata. Ten pro Balet Národního divadla vytvořil choreografii Separate Knots, duet, který je každý večer jiný. Pár totiž tvoří v jednom obsazení dvojice muž-žena, ve druhém žena-žena a v posledním dva muži. Energie dvou bytostí a jejich setkávání provází podmanivá hudba Fryderyka Chopina. Proto je dalším z aktérů na jevišti piano.

Svěcení jara Glena Tetleyho bude u nás uvedeno vůbec poprvé. Bouřící dílo vytvořil Glen Tetley v roce 1974 pro Bavorský státní balet.
Právě u něj se diváci přesvědčí, že nadčasovost je pro balet zásadní kvalitou.

Serenáda

Serenade - Foto Martin Divíšek

Separate KnotsSeparate Knots - Morgane Lanoue, Federici Ievoli - Foto Pavel Hejný Svěcení jaraSvěcení jara soubor Baletu ND -
Foto Pavel Hejný