MENU

Rozloučili jsme se s paní Kyliánovou

V pátek, 2. prosince, nás opustila paní Markéta Kyliánová. Tanečnice, v době kariéry vystupující pod jménem Rita-Rita, matka choreografa Jiřího Kyliána.

Markéta Kyliánová patřila k výrazným tanečnicím své doby. Narodila se 28. března 1912 jako Markéta Peštová v Przemysli v Haliči, otec byl štábní kapitán, skladatel a kapelník. Již v osmi letech tančila na scéně opavského divadla. Odbornou taneční průpravu získala u věhlasných jmen oboru – Achilla Viscusiho, Remislava Remislavského a Jelizavety Nikolské. 

Vystupovala v kabaretech, jako exotická tanečnice vystupovala s Orem Tarracou (Františkem Kulhánkem), jenž svá vystoupení uváděl nejen v kabaretech Červená sedma, ale i v Národním divadle a na světových turné.

V roce 1935 byla Markéta Kyliánová angažována jako sólistka Velké operety v Praze a tančila například v operetě Franze Lehára Giuditta. V roce 1937 odjela se skupinou Marty Aubrechtové tančit do Holandska, kde okouzlila publikum natolik, že okamžitě získala stálé angažmá, v němž setrvala dva roky. Poté se – už za nacistické okupace – vrátila do Prahy.

V roce 1942 se vdala za právníka Václava Kyliána, který neměl tanec příliš v lásce a nepřál si, aby jeho žena tančila. Markéta Kyliánová proto svoji kariéru ukončila a věnovala se rodině. Manželé Kyliánovi měli dva syny – Jana a Jiřího, který ale kráčel ve šlépějích své maminky, stal se tanečníkem a později slavným choreografem.

Do posledních sil zůstala věrná tanečnímu umění jako divák, nevynechala žádnou pražskou baletní premiéru. V Národním divadle měla dokonce svou čestnou křeslo-židli se svým jménem, zkraje 5. řady vpravo. Nyní zůstane prázdná. 

Paní Kyliánové jsme věnovali představení Louskáčka a Myšáka PlyšákaPřed představením pronesl náš umělecký šéf projev, ve kterém na tuto jedinečnou dámu vzpomínal. Vzpomínat budeme vždy i my.